Zavrieť

Porady

Dávka v nezamestnanosti

Dobrý deň,
od 1.8.2008 som vedená na úrade práce, keďže som ukončila PP dohodou z org.dôvodov. V tej firme som pracovala cca 1,5 roka, no predtým som bola 2 roky na úrade práce.
Dnes som ale čítala na nete, že keďže som neodpracovala tri roky, pred zaradením, tak mi nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.
Pritom som matka maloletého dieťaťa, ktoré navštevuje ZŠ a starám sa oň sama. Keď som chcela požiadať o sociálnu dávku, tak mi tá pani povedala, že mi nevzniká nárok, vzhľadom na výšku výživného - ktorý sa posudzuje ak príjem!!! Čo mi príde max.divné, keďže je to pre dieťa a nie pre mňa...
Tak teraz fakt neviem, či teda nebudem dostávať od nášho štátu ani korunu, alebo iba tomu ja zle rozumiem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nárok na dávku v nezamestnanosti máš v prípade, ak si v posledných 4 rokoch aspoň tri roky platila poistenie v nezamestnanosti. Ak bol pracovný pomer u všetkých zamestnávateľov na dobu určitú, stačia dva roky. Túto podmienku nesplňaš, preto bohužiaľ nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.

    Pri posudzovaní hmotnej núdze sa berie do úvahy príjem všetkych posudzovaných osôb, teda teba a dieťaťa a zahrňa sa do neho aj výživné.

    tinnky je offline (nepripojený) tinnky

    tinnky
    Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    tinnky Pozri príspevok
    Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?
    Presne tak, výdavky sa neskúmajú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tinnky Pozri príspevok
    Tam sa neskúmajú výdavky (myslím tým nájom, elektrina, plyn-základné veci), iba príjem?
    Doplním ešte, že výška dávky v hmotnej núdzi je od 1.7.08 2800.-sk /u jednotlivca s dieťaťom - najviac so 4 deťmi/ + 60,-sk príspevok na zdr.starostlivosť na každú osobu + 2300 sk príspevok na bývanie.
    Podrobnosti o pomoci v hmotnej núdzi sa dozvieš v zákone č. 599/2003 Zb., ktorý nájdeš na www.zbierka.sk, alebo www.jaspi.sk

    Ešte citácia § 2 horeuvedeného zákona :
    Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosiahne životné minumum a občan a fyzické osoby ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.
    Naposledy upravil veronikasad : 13.08.08 at 17:41

    Dávka v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.