Zavrieť

Porady

Zmluvna pokuta - narok

Zdravim, od 1.1.2006 do 31.1.2008 som bol zamestnaný u môjho zamestnávateľa.

Od 1.1.2003 mám firmu (s.r.o.) v ktorej som konateľom. Firma sa zaoberá prevádzkovaním jednej web stránky (inzertny portal na automobily), nič iné nevykonáva.

Pred nástupom do zamestnania som o tejto skutočnosti informoval ústne konateľa - môjho zamestnávateľa. Avšak 1.11.2007 sa zmenil majiteľ firmy. K 31.1.2008 som ukončil pracovny pomer u zamestnavatela.

V tomto zamestnaní som mal uvedené v pracovnej zmluve že sa nemožem zúčastňovať po dobu trvania pracovnej zmluvy na podnikaní inej spoločnosti, s rovnakým alebo podobným predmetom podnikania ako zamestnávateľ. V pripade nedodrzania hrube porusenie pracovnej disciplíny a pokuta 200 000.

Zamestnavatel je realitna kancelaria a nic ine nerobi, aj ked ma v OR zapisane kadeco, avsak to suvisi povacsine z realitnou cinnostou.

Vzhlasom k tomu ze moja firma podnikala v uplne inej oblasti,, neprikladal som tomu nejaku vacsiu pozornost.
Podla OR je zhodny presny predmet podnikania iba 1 v jednom pripade(maloobchod), ostatne nie su uplne zhodne, pripadne uplne rozdielne. Skutocna realna cinnost je uplne odlisna.

Po viac ako 6 mesiacoch mi prislo predvolanie na sud, s tym ze bude pojednavanie ohladne danej pokuty. Podanie bolo na sud podane po 5 a pol mesiaci od ukoncenia pracovneho pomeru.
Preto sa chcem informovat ci byvaly zamestnavatel ma pravo na tuto pokutu. Pracovny pomer som ukoncil dohodou.

Dakujem
Naposledy upravil Meridiuss : 15.08.08 at 12:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    RudyB je offline (nepripojený) RudyB

    RudyB
    Neviem či ti to pomôže, ale celkom zuajímavý článok som čítal na
    v a s o b h a j c a . s k , v ktorom píšu o zmluvnej pokute a odstúpení od zmluvy je tam aj poradna skús im poslať dotaz.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Meridiuss Pozri príspevok
    Zdravim, od 1.1.2006 do 31.1.2008 som bol zamestnaný u môjho zamestnávateľa.

    Od 1.1.2003 mám firmu (s.r.o.) v ktorej som konateľom. Firma sa zaoberá prevádzkovaním jednej web stránky (inzertny portal na automobily), nič iné nevykonáva.

    Pred nástupom do zamestnania som o tejto skutočnosti informoval ústne konateľa - môjho zamestnávateľa. Avšak 1.11.2007 sa zmenil majiteľ firmy. K 31.1.2008 som ukončil pracovny pomer u zamestnavatela.

    V tomto zamestnaní som mal uvedené v pracovnej zmluve že sa nemožem zúčastňovať po dobu trvania pracovnej zmluvy na podnikaní inej spoločnosti, s rovnakým alebo podobným predmetom podnikania ako zamestnávateľ. V pripade nedodrzania hrube porusenie pracovnej disciplíny a pokuta 200 000.

    Zamestnavatel je realitna kancelaria a nic ine nerobi, aj ked ma v OR zapisane kadeco, avsak to suvisi povacsine z realitnou cinnostou.

    Vzhlasom k tomu ze moja firma podnikala v uplne inej oblasti,, neprikladal som tomu nejaku vacsiu pozornost.
    Podla OR je zhodny presny predmet podnikania iba 1 v jednom pripade(maloobchod), ostatne nie su uplne zhodne, pripadne uplne rozdielne. Skutocna realna cinnost je uplne odlisna.

    Po viac ako 6 mesiacoch mi prislo predvolanie na sud, s tym ze bude pojednavanie ohladne danej pokuty. Podanie bolo na sud podane po 5 a pol mesiaci od ukoncenia pracovneho pomeru.
    Preto sa chcem informovat ci byvaly zamestnavatel ma pravo na tuto pokutu. Pracovny pomer som ukoncil dohodou.

    Dakujem
    O tom teraz rozhodne sudca. Ak si to dobre obhájiš, tak nedostanú nič. Ak budeš len nečinne čakať na súd, tak verím tomu, že majú argumenty, aby súd vyhrali.

    Fakty v tvoj neprospech:
    - podľa výpisu z OR máte zhodný predmet činnosti (aspoň jeden)
    - je jedno, či si v tom čase tú činnosť vykonával alebo nie
    - nevieš preukázať, že si mal súhlas zamestnávateľa.

    Keby si sa vedel skontaktovať s bývalým konateľom, ktorý by ti vydal také antidatované potvrdenie, že súhlasil s výkonom podnikateľskej činnosti, tak by si to mal v suchu. Musel by si ale tvrdiť, že ten súhlas bol vydaný ešte v roku.... (pána.., alebo v čase začatia podnikania) a bohužiaľ nemôžeš za to, že ho firma nemá k dispozícii. Ty na súde preukážeš jeho originál a sudca pojednávanie ukončí.

    Ak ten papier nedostaneš, tak bohužiaľ si vykonával podnikateľskú činnosť a je dosť pravdepodobné, že súd prehraješ.

    RudyB je offline (nepripojený) RudyB

    RudyB
    • Zákonník práce v porovnaní s Občianskym zákonníkom a Obchodným zákonníkom upravuje podstatne menej druhov zabezpečenia záväzkov. Podľa § 20 Zákonníka práce, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva. Iné druhy zabezpečenia záväzkov ako napríklad zmluvnú pokutu Zákonník práce nepozná a neumožňuje. viac pozri http://www.vasobhajca.sk/konkurencna_dolozka_zp.htm

    Zmluvna pokuta - narok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.