Zavrieť

Porady

daň z nehnuteľnosti

Ahojte,

potrebujem poradit. Kupila som byt. List vlastníctva by som mala mat koncom mesiaca. Mam potom podat danové priznanie k dani z nehnutelnosti alebo to až v januari?
alebo mi vyrubia dan automaticky na mest. urade? poradte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Vyplníš tlačivo "Vznik daňovej povinnosti", daňové priznanie k dani z nehnuteľností podávaš až po skončení roku do 31.01.2009. Až na základe tohoto DP Ti vyrúbia daň z nehnuteľnosti.

    deni10 je offline (nepripojený) deni10

    deni10
    Pekný deň,

    poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu?

    Ďakujem

    nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

    nokia901
    deni10 Pozri príspevok
    Pekný deň,

    poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu?

    Ďakujem
    No a ten predchádzajúci vlastník neplatil daň?
    Lebo daň sa platí aj za trávnaté porasty a pôdu ak sú v intraviláne obce a majú svojich vlastníkov, aj keď sa nevyužívajú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    deni10 Pozri príspevok
    Pekný deň,

    poprosila by som o radu. Priateľovi daroval rod. prislušník pozemky (trávnate porasty a ornu pôdu), ktoré vôbec nevyužíva. Mám už vyplnený formulár na daň z nehnuteľnosti, len dnes ma známi upozornil, že ak tieto pozemky nevyužíva tak nemusí platiť daň. Má pravdu?

    Ďakujem
    Je to JPP. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí preto, že to užívaš, používaš, využívaš, ale preto lebo ju vlastníš.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ak je na pozemky uzatvorená s nejakým subjektom, napr. poľnohospodárskym družstvom, nájomná zmluva, zvyčajne daň platí nájomca. Týka sa to však len poľnohospodárskej pôdy a malo by to byť uvedené aj v tej nájomnej zmluve.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ahojte,
    robím daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, budovu a pozemok sme kupovali,/zápis v katastri dec.2008/, dúfam, že všetko robím v Sk a konečnú sumu zaplatíme v EUR.
    Aké prílohy mám priložiť? napr. výpis z katastra, znalecký posudok/len tam som si našla zastavenú plochu za budovu v m2/
    Vďaka za rady.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Laura1 Pozri príspevok
    Ahojte,
    robím daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, budovu a pozemok sme kupovali,/zápis v katastri dec.2008/, dúfam, že všetko robím v Sk a konečnú sumu zaplatíme v EUR.
    Aké prílohy mám priložiť? napr. výpis z katastra, znalecký posudok/len tam som si našla zastavenú plochu za budovu v m2/
    Vďaka za rady.
    Pozor...zastavaná plocha podľa LV nemusí byť totožná s výmerou stavby.
    Do dani z nehnuteľnosti sa píše výmera stavby. Radím stavbu zmerať.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem,
    Aké prílohy teda mám priložiť k daňovému priznaniu? A všetko v SK?

    /stavba sa merala práve pri znaleckom posudku/

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Laura1 Pozri príspevok
    Ďakujem,
    Aké prílohy teda mám priložiť k daňovému priznaniu? A všetko v SK?
    Prílohy neprikladáš žiadne. Počet príloh v DP je počet listov mimo obal. Daň by mala byť v EURO, nakoľko sa jedná o daň za rok 2009.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    hmmmm, všetky zákony o miestnom poplatku som si našla len v Sk, nie je to tak, že všetko si vyrátam v Sk, a daň bude v EUR?

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Laura1 Pozri príspevok
    hmmmm, všetky zákony o miestnom poplatku som si našla len v Sk, nie je to tak, že všetko si vyrátam v Sk, a daň bude v EUR?
    Prepáč, asi budeš mať pravdu.
    VZN sa schvaľovalo v decembri 2008 a to bolo v SK. U nás nie je problém, keď sa vyplnia len m2 a údaje o cene doplnia pracovníčky MsÚ.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ďakujem za spoluprácu prajem Ti pekný zvyšok dňa,
    Alžbeta

    deni10 je offline (nepripojený) deni10

    deni10
    ... dakujem.
    Tiez som toho nazoru, ze dan sa plati z toho co vlastnim. A ci dany pozemok vyuziva alebo nie je len na nom.

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    Daňové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2009 sa vypisuje už v EUR, aj VZN, ktoré sa schvaľovalo v roku 2008 na rok 2009 je už v EUR.
    Ja som prikladala LV, žiadali to od nás.

    dada333 je offline (nepripojený) dada333

    dada333
    Dobrý den, chcela by som sa informovat, kupovala som byt od rodicov este v decembri 2008 ale nie je to este zapisane v katastri. Kto v takom pripade podava dan z nehnutelnosti? Rodicia alebo uz ja?
    dakujem za odpoved

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    dada333 Pozri príspevok
    Dobrý den, chcela by som sa informovat, kupovala som byt od rodicov este v decembri 2008 ale nie je to este zapisane v katastri. Kto v takom pripade podava dan z nehnutelnosti? Rodicia alebo uz ja?
    dakujem za odpoved
    Ak nie si ešte zapísaná v katstri ako vlastník v roku 2008, tak budeš podávať DP z dani z nehnuteľnosti až na budúci rok.

    emili21 je offline (nepripojený) emili21

    emili21
    ahojte, ako mám vypísať dan z nehnuteľností ak ja mám 1,5 bytu vo vlastníctve a muž 0,5 bytu. 2 tlačívá na dva byty, 2 tlačivá za každého z nás - ja na 1,5 a muž 0,5 alebo stačí jedno tlačivo za oba
    byty a za nás oboch. Ďakujem za rýchlu odpoveď

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    emili21 Pozri príspevok
    ahojte, ako mám vypísať dan z nehnuteľností ak ja mám 1,5 bytu vo vlastníctve a muž 0,5 bytu. 2 tlačívá na dva byty, 2 tlačivá za každého z nás - ja na 1,5 a muž 0,5 alebo stačí jedno tlačivo za oba
    byty a za nás oboch. Ďakujem za rýchlu odpoveď
    Stačí jedno za oboch, ale daňovníkom musíš byť ty, pretože ty si vlastníkom v obidvoch bytoch. Do poznámky pri druhom byte pripíšeš manželov podiel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.