Zavrieť

Porady

Inšpektorát práce - výplatné pásky

Ahoj všetci,
idem sa opýtať skúsenejších. Volal mi klient ktorému externe spracúvam uctovnictvo ze vo vedlajsej prevadzke boli na kontrole pracovnici z Inspektoratu prace. Na to nic divne, akurat ze od majitela prevadzky, ktory mimochodom musel hned naklusat pozadovali vyplatne pasky zamestnancov, ktore vraj musia byt ulozene na predajni. Samozrejme ze ich tam nemal a tak ho donutili aby isiel po ne domov a cakali na prevadzke kym im neprinesie ukazat. Je takyto postup spravny ? Klientovi totiz posielam mesacne pasky pre zamestnancov a raz za rok na konci mu odovzdam cely sanon mzdy do ktoreho cely rok v kancelarii ukladam mzdovu agendu. Musi mat klient take doverne veci ako vyplatne pasky na prevadzke kde sa premelu vsetci zamestnanci a mozu ich v nestrazenej chvili vidiet alebo si ma kvoli snad zaobstarat trezor aby tam boli ale boli chranene ?
vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    victoria Pozri príspevok
    Ahoj všetci,
    idem sa opýtať skúsenejších. Volal mi klient ktorému externe spracúvam uctovnictvo ze vo vedlajsej prevadzke boli na kontrole pracovnici z Inspektoratu prace. Na to nic divne, akurat ze od majitela prevadzky, ktory mimochodom musel hned naklusat pozadovali vyplatne pasky zamestnancov, ktore vraj musia byt ulozene na predajni. Samozrejme ze ich tam nemal a tak ho donutili aby isiel po ne domov a cakali na prevadzke kym im neprinesie ukazat. Je takyto postup spravny ? Klientovi totiz posielam mesacne pasky pre zamestnancov a raz za rok na konci mu odovzdam cely sanon mzdy do ktoreho cely rok v kancelarii ukladam mzdovu agendu. Musi mat klient take doverne veci ako vyplatne pasky na prevadzke kde sa premelu vsetci zamestnanci a mozu ich v nestrazenej chvili vidiet alebo si ma kvoli snad zaobstarat trezor aby tam boli ale boli chranene ?
    vdaka
    Bol by som zvedavý na aký právny predpis sa odvolávali.


    A čo zákon o ochrane osobných údajov?

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Presne tak. Klient mi nevedel nic povedat a dotycny bol taky vyklepany ze rychlo bezal domov a doniesol a oni normalne na neho cakali kym to neobehne. Mna tiez hned zaujimal zakon a paragraf na zaklade ktoreho konali.

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    IP sa mal vopred ohlásiť, že príde na kontrolu, samozrejme pokial nešli kontrolovať nelegálnu prácu. Vtedy sa nehlásia vopred. Ked sa môže ohlásiť daňový úrad, alebo poisťovne, nevidím dôvod, prečo by tak nemali urobiť aj oni. Mali by sme im posunúť link na poradu, aby načerpali viac informácií.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    IP príde neohlásene aj vtedy, ak má nejaký podnet na kontrolu, napr. zo strany nespokojného zamestnanca. Keď prídu takto neohlásene, tak si skontrolujú aj nelegálnu prácu a potom sa už orientujú na šetrenie podnetu.

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    Nám sa IP ohlásil dopredu len jeden krát - a to zrovna na podnet Znca. Takže to asi závisí od samotných kontrolorov. V ostatných prípadoch prišli ako prepadové komando. A to nehovorím o začiatkoch, ked prebrali kontrolu mzdovej agendy / dodržiavanie min. mzdy/. Vtedy boli stráááááááášne múdri. A nevedeli ani polovicu vecí, ktoré súvisia s min. mzdou. Ale "oni boli páni".
    Čo už.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    A to mám archivovať výplatné pásky???? Veď výplatné pásky vytlačím, odovzdám, zamestnanci podpíšu prevzatie výplatnej pásky. Prečo by ich mal mať zamestnávateľ k dispozícii? Veď má mzdový list. Niečo som prehliadla či čo?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Sociálka pri kontrole tiež vyžaduje výpl. pásky.
    Na podnet zamestnanca sa konala kontrola z IP kvôli str. lístkom, vyžadovali prac. umluvy, dohody, dochádzku, výpl.pásky. Ale mať to na predajni je naozaj smiešna požiadavka.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Paula Pozri príspevok
    Sociálka pri kontrole tiež vyžaduje výpl. pásky.
    Na podnet zamestnanca sa konala kontrola z IP kvôli str. lístkom, vyžadovali prac. umluvy, dohody, dochádzku, výpl.pásky. Ale mať to na predajni je naozaj smiešna požiadavka.
    Nikdy ich po mne nechceli. Výplatné listiny áno, ale výplatné pásky ee. A mám ich vôbec povinnosť archivovať? Ja myslím, že nie.

    Inšpektorát práce - výplatné pásky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.