Zavrieť

Porady

prijem SZCO na RD a platby odvodov SP

Ahojte
mam takuto otazku. som SZCO na RD (dieta ma 1 rok), mam nejaky limit na prijem, aby som bola poistencom statu aj nadalej??? kolko mozem zarobit, aby som nemusela platit odvody do SP (jasne mi je - plati pre vsetkych 12x8100) ale pre poistencov statu tam nie je este mensi ten limit???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mercy Pozri príspevok
    ???? marne cakam na odpoved???? prosim.
    Pre povinné platenie odvodov do SP platia rovnaké podmienky pre všetkých poistencov - presiahnutie príjmu vo výške 12-násobku min.mzdy platnej k 1,1.nasl. roka /výška min.mzdy ešte nie je známa, ale nebude to 12x8100/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mercy Pozri príspevok
    a nevies ako je to so zdravotnym poistenim??? tiez tak?
    Poistencom štátu na zdr.poistenie v r.2008 budeš v prípade, ak tvoj vymeriavací základ na zdr.poistenie nepresiahne sumu 64332,-sk /12x5361sk/.
    Pokial nemáš pozastavenú živnosť, väčšina zdr.poisťovní trvá na platení preddavkov ako SZČO /t.č.1134sk/, ak splníš podmienky, zaplatené predavky sa ti po podaní RZZP vrátia

    mercy je offline (nepripojený) mercy

    mercy
    dakujem veronikasad. velmi si mi pomohla. ja som momentalne tak vsetko v jednom - zamestnanec na rodicovskej dovolenke s nepozastavenou zivnostou :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mercy Pozri príspevok
    dakujem veronikasad. velmi si mi pomohla. ja som momentalne tak vsetko v jednom - zamestnanec na rodicovskej dovolenke s nepozastavenou zivnostou :-)
    Pokial si súčasne zamestnancom aj SZČO, nemusíš platiť preddavky 1134,-sk, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky neplatíš. Ak však nesplníš podmienky poistenca štátu, rozdiel musíš doplatiť v RZZP /neplatíš však z min. vymer.základu, ale len v skutočnej výške/

    Zuzana110 je offline (nepripojený) Zuzana110

    Zuzana110
    Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, mám osobu SZČO - teda žena, ktorá nastupuje na materskú dovolenku v tomto roku cca október 2008, má živnosť pozastaviť, alebo ako má postupovať? Moc ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzana110 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať, mám osobu SZČO - teda žena, ktorá nastupuje na materskú dovolenku v tomto roku cca október 2008, má živnosť pozastaviť, alebo ako má postupovať? Moc ďakujem.
    ak je vznikla od 1.7.2008 povinnosť platiť odvody do SP a má nárok na materské, počas poberania materského odvody do SP platiť nebude. Keď nastúpi na rodičovskú dovolenku a nebude mať pozastavenú živnosť, odvody do SP platiť musí.

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    veronikasad Pozri príspevok
    ak je vznikla od 1.7.2008 povinnosť platiť odvody do SP a má nárok na materské, počas poberania materského odvody do SP platiť nebude. Keď nastúpi na rodičovskú dovolenku a nebude mať pozastavenú živnosť, odvody do SP platiť musí.


    Ide mi o to, že takýto problém mám aj ja, ale stým, že dieťatko sa už narodilo a nemala nárok na materskú, tak hneď po narodení nastúpila na rodič.dovolenku a teraz podľa toho čo čítam tak má platiť odvody?
    Keď som sa pýtala v SP, tak povedali, že ma dať vyhlásenie, že nebude maž žiadny príjem a nebude vykonávať SZČO a nebude platiť odvody...dúfam, že tá pani čo mi dala takého informácie mi povedala blbosť! prosím o odpoveď je to fakt v tomto prípade súrne...srdečná vďaka.

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    Aj na Soc. poist. v Košiciach stačilo vyhlásenie, dokonca nie že nebude mať žiadny príjem ( SZČO na materskej má zamestnancov, ktorí naďalej pracujú), vyhlásenie bolo a tom, že nebude vykonávať činnosť a vďaka tomu neplatí odvody do SP.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Vranová Pozri príspevok
    [/color]

    Ide mi o to, že takýto problém mám aj ja, ale stým, že dieťatko sa už narodilo a nemala nárok na materskú, tak hneď po narodení nastúpila na rodič.dovolenku a teraz podľa toho čo čítam tak má platiť odvody?
    Keď som sa pýtala v SP, tak povedali, že ma dať vyhlásenie, že nebude maž žiadny príjem a nebude vykonávať SZČO a nebude platiť odvody...dúfam, že tá pani čo mi dala takého informácie mi povedala blbosť! prosím o odpoveď je to fakt v tomto prípade súrne...srdečná vďaka.
    pozri napr. túto tému. je tam aj názor p. MIhála:

    http://www.porada.sk/t86220-p2-odvod...-pocas-md.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.