Zavrieť

Porady

prevody medzi skladmi

Ahojte, potrebovala by som poradiť ako správne účtovať prevody medzi vútropodnikovými skladmi. Firma má dva sklady - obchod a učebňa.Prevod zo skladu obchdu do učebne (materiál potom zapožičiava účastníkom kurzu). Neviem, či to správne účtujem cez aktiváciu materiálu.

nákup tovaru 132/321
prevod-zníženie st. zásob tovaru 504/132
príjem ako materiál na sklad II. 112/621
zapožičanie mat. - spotreba 501/112
úhrada za zapožičanie 211/602

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Šadar je offline (nepripojený) Šadar

    Šadar
    Alena 18 Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradiť ako správne účtovať prevody medzi vútropodnikovými skladmi. Firma má dva sklady - obchod a učebňa.Prevod zo skladu obchdu do učebne (materiál potom zapožičiava účastníkom kurzu). Neviem, či to správne účtujem cez aktiváciu materiálu.

    nákup tovaru 132/321
    prevod-zníženie st. zásob tovaru 504/132
    príjem ako materiál na sklad II. 112/621
    zapožičanie mat. - spotreba 501/112
    úhrada za zapožičanie 211/602

    Ďakujem
    Podla mna je hlupost uctovat to do nakladov, vsak to nepredavate.
    ja by som to uctovala inak:

    nákup tovaru 132/321
    prevod-zníženie st. zásob tovaru 112/132
    úhrada za zapožičanie 211/602

    aby bol vacsi prehlad co je v ucebni a co je pozicane, potom viest analytiku
    112 001 - ucebna
    112 002 - pozicane

    potom cez ID

    pozicane 112 002/ 112 001
    vratene 112 001/ 112 002

    Moj nazor

    Alena 18 je offline (nepripojený) Alena 18

    Alena 18
    Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Alena 18 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne
    Prevod zo skladu na sklad sa netýka naozaj nákladov (a v podstate ani výnosov).
    Len by som upravila prevod ako 132 B/ 132 A.
    Prečo účtovať raz tovar, raz materiál?

    Šadar je offline (nepripojený) Šadar

    Šadar
    Alena 18 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, len práve v tom som mala problém či účtovať prevod cez NaV, alebo tento prevod zaúčtovať 112/132. Neviem čo je správne
    prevod medzi skladmi neovplyvnuje HV, nevidim dovod preco by to malo ist cez nakladove resp. vynosove ucty, vystavis prevodku a zauctujes tak ako som napisala vyssie...

    Gabi03
    ...Prečo účtovať raz tovar, raz materiál?
    Asi preto, ze kedze to nesluzi na priamy predaj, nie je to tovar, ale tym, ze to zacnu poziciavat, stava sa to ich majetkom ( a kedze predpokladam, ze su to drobnosti, a nic nie je drahsie ako 30 000,-) bude to na materialovom sklade...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Šadar Pozri príspevok
    Asi preto, ze kedze to nesluzi na priamy predaj, nie je to tovar, ale tym, ze to zacnu poziciavat, stava sa to ich majetkom ( a kedze predpokladam, ze su to drobnosti, a nic nie je drahsie ako 30 000,-) bude to na materialovom sklade...
    Bohužiaľ nesúhlasím.
    Keď už to nie je tovar, tak materiál už vôbec nie.
    Predpokladajme, že ide o nejaké učebnice, ktoré firma nakúpi a následne ich požičiava.
    Ja by som to účtovala ako tovar na 132, kvôli evidencii. Veď nakoniec sa nedá vylúčiť, že z nejakého dôvodu budú tieto učebnice ďalej predané.
    Ale keď už nie tovar, tak krátkodobý majetok, pri nákupe hneď do spotreby a následne mimoúčtovnú evidenciu.
    V každom prípade nie materiál. Lebo materiál sa používa na výrobu nejakého výrobku.

    Odvolávam sa na § 17 postupov účtovania.

    Šadar je offline (nepripojený) Šadar

    Šadar
    Gabi03 Pozri príspevok
    Bohužiaľ nesúhlasím.
    Keď už to nie je tovar, tak materiál už vôbec nie.
    Predpokladajme, že ide o nejaké učebnice, ktoré firma nakúpi a následne ich požičiava.
    Ja by som to účtovala ako tovar na 132, kvôli evidencii. Veď nakoniec sa nedá vylúčiť, že z nejakého dôvodu budú tieto učebnice ďalej predané.
    Ale keď už nie tovar, tak krátkodobý majetok, pri nákupe hneď do spotreby a následne mimoúčtovnú evidenciu.
    V každom prípade nie materiál. Lebo materiál sa používa na výrobu nejakého výrobku.

    Odvolávam sa na § 17 postupov účtovania.
    Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Šadar Pozri príspevok
    Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...
    Nie je to materiál!

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Viedla by som iba jeden sklad. Obchod, sklad A.
    Výdaj do účebne z hlavného skladu by som na základe výdajky zaúčtovala do spotreby: 501/112-spotreba materiálu.

    Všetko, čo mám v učebni, všetky knihy, by som viedla na podsúvahových účtoch. Prečítajme si znenie par.:

    § 85
    Podsúvahové účty

    (1) Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktorých znalosť je podstatná na posúdenie majetkoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť.

    (2) Na podsúvahových účtoch sa sledujú najmä
    a) prijaté depozitá a hypotéky,
    b) prenajatý majetok,
    c) majetok prijatý do úschovy,
    d) zásoby prijaté na spracovanie,
    e) zmenky na inkaso použité na úhradu do doby ich splatnosti,
    f) prísne zúčtovateľné tlačivá,
    g) materiál v skladoch civilnej obrany a ostatný materiál špecifického použitia,
    h) program 222,
    i) záväzky z lízingu,
    j) pohľadávky z lízingu,
    k) pohľadávky z opcií,
    l) záväzky z opcií,
    m) odpísané pohľadávky.

    (3) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môže vytvoriť zúčtovací účet na zabezpečenie účtovného záznamu na podsúvahových účtoch.

    g- mi hovorí o materiáloch v CO a ostatnom materiáli špecifického použitia. Ide o materiál špecif. použitia? Možno.
    Keby sa týkalo konkrétne CO, znenie by vyzeralo nasledovne:
    - materiál v skladoch a ostatný materiál špecifického použitia v CO
    - materiál v skladoch CO a ostatný mater.......v CO.
    Spojka a mi spája dve rôznorodé "vety"

    môžeme sa zamerať i na písmeno b-prenajatý majetok

    Čo je majetok? Napr. par. 12/1 postupov-majetok UJ sa z časového hľadiska delí na krátky a dlhý. Takže tieto knihy môžu predstavovať v podsúvahe i prenajatý majetok.

    Potom samotný "prenájom kníh":31x/602
    A samotný predaj knihy po urč. období: 315/642-FA za predané zásoby

    Môže byť?? (opravte ma ak sa mýlim)

    Šadar je offline (nepripojený) Šadar

    Šadar
    priznam sa ze toto som nikdy nestudovala, nikdy som podsuvahove ucty nepouzivala a ani o tom nic neviem...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Šadar Pozri príspevok
    priznam sa ze toto som nikdy nestudovala, nikdy som podsuvahove ucty nepouzivala a ani o tom nic neviem...
    Často sa berú tak, ako keby ani neexistovali

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Šadar Pozri príspevok
    Neuctuje sa nahodou o drobnom majetku na ucte 501??? To je material, preto som uvadzala sklad materialu s analytikou, kde budem vidiet co je to...
    Gabi03 Pozri príspevok
    Nie je to materiál!
    Šadar Pozri príspevok
    Ucet 501 nie je spotrebovany material? A odkedy?
    1. Kto nechce pochopiť, ten to ani nepochopí.
    2. Spomínala som, že by som to účtovala ako drobný hmotný majetok.
    3. Sklad materiálu je účet 112, nie 501.
    4. Učebnice nie sú materiál. Nie sú vstupnou surovinou na výrobu nejakého výrobku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.