Zavrieť

Porady

Chorá tuja

Na tuji schnú listy, ožltnú a opadajú, pozná niekto návod, postrek ako tomu zabrániť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo

    [hore]Hnojenie


    Hnojenie: základom využitia živín v pôde je vyrovnanosť vlahy, humusu a pôdnej reakcie. Pôdnu reakciu vyjadrujeme stupňami pH. Optimálna pôdna reakcia je 6,5 -7,0 pH. Silne kyslé pôdy majú reakciu okolo 3 pH a silne alkalické reakcie okolo 9 pH. Tolerancia Thuji je okolo 5-6 pH. Kyslé pôdy ak sú premokrené odvodníme a používame mletý vápenec alebo hasené vápno. Najlepšie je vápenec zapraviť priamo pred výsadbou. pH o 1 stupeň zvýšime pridaním 150 g mletého vápenca na 1 m štvorcový. Alkalické pôdy okyseľujeme kyselinovými roztokmi kyseliny fosforečnej alebo sírovej, prípadne 0,2% roztokom síranu amónneho do dobre navlhčenej zeminy. Na jar môžeme použiť cererit 1-2 x ročne alebo hnojivá, ktoré sú bežne dostupné na konifery ako napr. Kristalon, ktoré sú vo vode rozpustné / 1x za mesiac/.
    Koncom mesiaca august ukončiť hnojenie hnojivami obsahujúce vysoké množstvo dusíka a pokračovať s hnojivami obsahujúce draslo pre vyzrievanie pletív. Hnojenie ukončiť v polovici októbra.

    [hore]Hubovité choroby


    Hubovité choroby: prejavujú sa žltnutím a neskôr hnednutím výhonkov hlavne na jar za vlhkého počasia. Rastliny treba ošetriť fungicídnymi postrekmi napr. Ronilan, Saprol, Rowral. Žltnutie listov môže spôsobiť i nedostatok horčíka. Môžeme použiť tzv. Horkú soľ najlepšie vo vode rozpustnú aplikovanú ku koreňom.
    Proti škodcom ako vošky, méry, molice, húsenice, slimáky použiť chemické ošetrenie. Chemické látky používame bežne dostupné v predajniach.
    Naposledy upravil taiko : 22.02.15 at 10:20

    nela88 je offline (nepripojený) nela88

    nela88
    Neviem čím postriekať, ale podľa mesiaca - stromy,ktoré prestanú rásť,alebo chradnú, sa dajú zachrániť tým, že sa prestrihajú, prípadne sa im zostrihne vrcholec v čase ubúdajúceho mesiaca v poslednej štvrti,alebo ešte lepšie za novu. My sme mali veľmi zničené tuje - suché. No a dnes sú z nich krásne guličky. Niekedy sa riadim knihou -Pod vplyvom luny. Inak hnojiť je najlepšie pri splne, alebo ubúdajúcom mesiaci.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nemôžu ti vysychať? Aké sú staré? Prihnojuješ ich ason 2x do roka?
    Tuje hlavne prvé 3 roky potrebujú často polievať a sprchovať.Keď sú suché letá,treba zalievať.
    Ak sú moc zaschnuté,môžeš preriediť,ale dlho im bude trvať,kým znovu opeknejú.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Ja mám podobný problém, najprv som si myslela, že to spôsobilo krupobitie, ale pokračuje to ďalej. Mám tuje smaragd a sú už cca 2,5-3 m vysoké.
    Mne malé konáriky, akoby odlomené - odkusnuté začnú blednút a potom úplne uschnú - každý týždeň ich pooobieram a o týždeň ich mám rovnako.

    ...aká potvora mi ich žerie??? ...ako ochrániť tuje voči takémuto škodcovi???
    ...dúfam, že to nie je lukožrút z mafstory

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Mal som podobný problém zlepšilo sa to po postreku /tuším nizorun/ proti roztočom - roztoče nebolo vidieť, našli sme tam pavučinky. Neviem, či to spolu súviselo, možno to bola šťastná náhoda, ale zlepšenie bolo očividné.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Na jednej z tují som objavila pavučinu a na vrchnom konáriku nejaké divné,šedé, akoby vajíčka. Inak sú tuje zdravé,pekne rastú,nežltnú, ani nič podobné.
    Neviem, či to iba nejaký chrobák nakládol vajíčka, alebo ide o nejakých škodcov.
    Nestretol sa niekto s tým?
    Naposledy upravil arizona : 17.03.10 at 19:57

    aronora je offline (nepripojený) aronora

    aronora
    Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
    ďakujem

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    aronora Pozri príspevok
    Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
    ďakujem
    aronora,tému som Ti zlúčila, kvôli lepšej prehľadnosti.
    Daj si do vyhľadávača "tuja" , vyhodí Ti viacero debát. Ak nenájdeš odpoveď, skús opísať konkrétnejšie Tvoj problém.
    Lebo pod "tuje zostali škaredé" si môžme predstaviť všeličo a ťažko sa odpovedá. Príp. prilož foto.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Ak sa nachádza v konáriku aj chodbička, tak je to jasné hnednutie a vysychanie spôsobuje lykokaz borievkový
    Tuje, borievky cyprušteky - traste sa
    Roja sa od mája - konca leta. Postrek ich zastaví
    Doporučuje sa Actara 25 WG, Calypso 480SC, Dursban 480EC, Karate Zeon 5CS, Mospilan 20SP, Talstar 10EC.
    Postrekujete v 2-och týždňových intervaloch viackrát zopakujte .
    Do postreku pridajte aj zmáčadlo.
    Verím, že som vám pomohla teda hlavne vašim tujkám, borievkám a cypruštekom

    Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

    Jekyll
    aronora Pozri príspevok
    Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
    ďakujem
    Už škaredé zostanú. Osobne si myslím, že tuja sa hodí viac na rozptylovú lúku okolo krematória, než do záhrady. Ale budiž!

    Prečítajte si jeden starší (ale dosť populárny) článok na tému šišky: "Zázrak jménem Thuja". Tu je odkaz -

    http://zahrada.dama.cz/clanek.php?d=4428
    Naposledy upravil Jekyll : 23.04.09 at 18:45
    Ja som pred mesiacom nasadil 80 tuji smaragd (25-30cm) drobčekov a posledné dni sledujem, že asi na 5 kusoch sa objavujú také čierne fľaky na vetvičkách (vyzerá to, akoby ich niekto opálil zapaľovačom)... ak by to ostalo na 5tich, to by som zvládol, mám pár kusov náhradných, ale ak sa to bude šíriť...
    Máte niekto podobnú skúsenosť? Čím by to mohlo byť?

    Sadil som podľa rád a pokynov, na spodok som dal hnojivo, navrch foliu, myslím, že nepreschli, párkrát som ich polial, teraz vkuse prší...

    Vopred ďakujem

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    Zdravim, mne sa takyto problem objavil teraz, na jesen... niektore konariky su uplne suche, a vlastne aj cele tuje sa mi zdaju take nezdrave nejake... pravdou je, ze som sa o ne nejak nestarala, su v predzahradke mojho bytu a uz boli velke, vyrastene, ked som sa nastahovala, tak som ich nechala rast ako boli...
    Len neviem, ci sa s nimi da takto na jesen nieco robit. mozem ich hnojit, ci pouzit nejaky postrek?
    dakujem,

    kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

    kamoska1
    Lenka*1 Pozri príspevok
    Zdravim, mne sa takyto problem objavil teraz, na jesen... niektore konariky su uplne suche, a vlastne aj cele tuje sa mi zdaju take nezdrave nejake... pravdou je, ze som sa o ne nejak nestarala, su v predzahradke mojho bytu a uz boli velke, vyrastene, ked som sa nastahovala, tak som ich nechala rast ako boli...
    Len neviem, ci sa s nimi da takto na jesen nieco robit. mozem ich hnojit, ci pouzit nejaky postrek?
    dakujem,
    Teraz na jeseň,je dobré Tuje poliať a postriekať Horkou solou.Dá sa kúpiť v záhradkarstve.Na jar,je dobré to viac krat za sebou zopakovať.Nezabudni,aj postriekať a aj poliať.Suché vystrihaj preč.

    Enyma je offline (nepripojený) Enyma

    Enyma
    Dobrý večer, minulý rok som si kúpila tuje, ktoré po zime sú dopoly suché, asi zamrzli, spodok tují je zelený, prosím o radu čo snimi ?

    ďakujem enyma

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Enyma Pozri príspevok
    Dobrý večer, minulý rok som si kúpila tuje, ktoré po zime sú dopoly suché, asi zamrzli, spodok tují je zelený, prosím o radu čo snimi ?

    ďakujem enyma
    Polievala si ich dostatocne? Tuje prve 2-3 roky vyzaduju vela vody...
    Nekupovala si nahodou niekde v hypermarkete? Tie maju vysoke % uhynu,,,
    zdravim, pred dvoma tyzdnami som zasadil male cca 40 cm tuje zapadne a nie som si isty co sa s nimi deje, akokeby im hnedli konceky, neviem ako sa sem vkladaju fotky, ak bude niekto ochotny rad poslem foto mailom

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Nedávno v telke, v záhradkárskom programe dávali, že ak tuje žltnú tak im chýba horčík. Môžete ho pridať do pôdy, ale účinnejšie je vraj urobiť roztok a postriekať ním postihnuté miesta.
    Tujám strašne škodí psí moč, ale zas na druhej strane, naše psiská doslova vyčúrali tuju smaragd tak, že z nej zostala len suchá palička. Presadila som ju na miesto kam psiská nechodia, prihnojila granulovaným hnojivom na okrasné dreviny a do konca roka už bola zas zelená.

    vladors je offline (nepripojený) vladors

    vladors
    príznaky, ktoré su popísané vyššie zhnednuté a ovisnuté konáriky tují - zistil som a našiel som a pod mikroskopom aj odsledoval - je to lykožrút!!! Prejavuje sa navonok akoby zodratým lykom na povrchu konárika. Jeho nalomením zistíte v konáriku chodbičku. Orezal som opatrne konárik až pri kmeni a našiel som tam toho smrada!!!!
    pozri : http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar...riky-tuje.html

    Na sčernalé konáriky zatial neviem nič!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.