Zavrieť

Porady

Kompost

Ahojte, blíži sa finálnz zber úrody a tak sa v záhrade hromadí aj rôzny odpad. Vie muňi niekto poradť, čo sa môže kompostovať a čo nie? Kompostér sme si kúpili len na jar a nehceme urobiť chybu.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Kompost možno vyrobiť v kompostovej jame alebo vo vyrobenej ohrade zo sieťoviny, alebo z riedko položených dosák, či tehál. Steny kompostiska murujeme tak, aby bol zo všetkých strán zabezpečený prístup vzduchu. Vrstvíme ho do výšky asi 1 m a to podľa toho, koľko máme k dispozícii odpadu. Pre lepšiu manipuláciu je vhodné, ak sú steny kompostiska rozoberateľné. V záhrade umiestňujeme kompostisko na odľahlom, tienistom mieste. Východiskovými materiálmi na kompostovanie môžu byť buriny s nevyzretými semenami (okrem trvácich, napr. pýru, či pupenca), tráva, lístie rastlín (okrem listov orecha, pagaštana, vŕby a topoľa), slama, odpadky z kuchyne (okrem mäsa a kostí), piliny z dreva listnatých stromov (nie z ihličnatých), kôra zo stromov, drevená drvina z ovocných stromov a výhonkov viniča (v obchodnej sieti dostať malé drviče konárov), rašelina, kamenná múčka, mletý vápenec, dolomit, bahno z rybníkov a potokov, blato, popol z dreva, kartón, kávová usadenina, vyluhované čajové lístky a ďalšie vhodné materiály. Vhodné je pridať menšie množstvo maštaľného hnoja a výluhy z bylín (pŕhľavy, myšieho chvostu, rumančeka kamilkového, púpavy, hluchavky bielej, podbeľu a pod. Zrenie kompostu urýchli aj zákvas z hydinového trusu, močovka, hnojovica, kravinec, alebo v obchodnej sieti kúpené urýchľovače zrenia kompostu.



http://mojdom.zoznam.sk/cl/10125/136...lna-zalezitost

http://www.sosna.sk/clanok.php?artID=47
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Vie niekto poradiť, ako sa vyrába kompost? Chcela by som zlikvidovať miesto, kde do teraz hádžem zvyšky zeleniny, zhnité ovocie jednoducho odpad. Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy. Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... aj tri postupy správneho kompostovania ponúka na svojich stránkach obec Nová Lubovňa:
http://www.novalubovna.sk/spravny-postup-kompostovanie/
Naposledy upravil Stefan2005 : 20.08.12 at 20:38
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Terezia13 Pozri príspevok
....Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy....Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.
... z vyššie uvedeného vyplýva, že v komposte chýba (v správnom pomere) suchý, drevnatý materiál (piliny, drevená drť,...) viažuci uhlík
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

A nedávať tam choré napadnuté časti rastlín a plodov.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Terezia13 Pozri príspevok
Vie niekto poradiť, ako sa vyrába kompost? Chcela by som zlikvidovať miesto, kde do teraz hádžem zvyšky zeleniny, zhnité ovocie jednoducho odpad. Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy. Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.
Kompostu prospieva ak sa obcas premiesa,alebo poprehaduje,nech sa moze rovnomerne rozkladat a prevetrat.

Spravne zalozeny kompost by nemal zapachat ! Ak smrdi, znamena to, ze je to hnojisko a nie dobry kompost,ktory sa da pouzit do zahrady...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

vyborna pomocka pre kompostovanie a zalozenie spravneho kompostu

http://www.priateliazeme.sk/spz/file...-brozura-w.pdf
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kedže do kompostera dávam iba pokosenú trávu, tiež to nič moc nie je, a je to jedna veľká guča, ktorú raz za rok rozhodí syn na aktuálne vybrané miesto a tam sa to cez zimu do jari alebo skôr opačne - na jar to rozhodí a počas roka sa to akosi ešte spracuje. Nie je to správny postup, ale trávu niekam musím dať a ten kompostér je na to vhodné miesto. Dávam od konca leta aj pod kríky, stromy......
brožúra je výborná, skvelá......už viem kde robím chybu a ako na to.
Naposledy upravil KEJKA : 21.08.12 at 08:23
0 0
horinka horinka

horinka je offline (nepripojený) horinka

KEJKA Pozri príspevok
kedže do kompostera dávam iba pokosenú trávu, tiež to nič moc nie je, a je to jedna veľká guča, ktorú raz za rok rozhodí syn na aktuálne vybrané miesto a tam sa to cez zimu do jari alebo skôr opačne - na jar to rozhodí a počas roka sa to akosi ešte spracuje. Nie je to správny postup, ale trávu niekam musím dať a ten kompostér je na to vhodné miesto. Dávam od konca leta aj pod kríky, stromy......
Ja dávam celý rok trávu pod stromy okolo kmeňov cca asi do priemeru 1 m. Vždy pri kosení to primerane porozdeľujem. Do jari to všetko uhnije a priaznivo to vplýva na stromy. Navyše za suchého počasia to v lete zadržuje vlahu. Kompostovisko mám urobené zo starých paliet. Pospájané drôtom, takže v prípade potreby môžem ktorúkoľvek stranu odhradiť. Mám dve. Jedno používam, v druhom kompost zreje. Začínam spadnutým lístím na jeseň, počas roka tam dávam všetko čo sa môže kompostovať. Ak nemám hnoj, tak tam občas hodím hlinu zo zahrádky. Na jeseň vždy mám jedno kompostovisko vyzreté, vyberiem ho a pokračujem tým lístím. Vôbec kompost nepremiešavam a ešte sa nestalo, že by nevyzrel.
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

hmmm, tusim sa zase robi okolo niecoho velka veda.... v rohu zahrady sme spravili zo starych plotovych dielov ohradu cca 150X150 cm, vyska cca 120.... a hadze sa tam vsetko co je rozlozitelne, zahradny aj kuchynsky odpad, pokosenu travu, ostrihane kriky a podobne. Na jar aj podrvene konare zo strihania asi 250 stromov.... a postupne sa to vrstvi az do casu, kym sa tam na vysku uz nic nezmesti. Potom sprevim vedla druhu ohradu a povodnu zasypem vrstvou zeme a ostane tak, kym sa nova nezaplni. Ked zase treba novu, tak ta co lezala ladom sa rozhadze po zahrade. Ziadna velka veda, funguje to.

V sucasnosti sa fakt zo vsetkeho robi velka veda a pritom tieto veci funguju tak akosi same.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Stefan2005 Pozri príspevok
... z vyššie uvedeného vyplýva, že v komposte chýba (v správnom pomere) suchý, drevnatý materiál (piliny, drevená drť,...) viažuci uhlík

no to nemám, ale nepomohli by listy zo stromov? prekladať to listami zo stromov a fakt to zapácha, ako píše "arizona" prísp. 7
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Terezia13 Pozri príspevok
no to nemám, ale nepomohli by listy zo stromov? prekladať to listami zo stromov a fakt to zapácha, ako píše "arizona" prísp. 7
príspevok 8 - odporúčam.
listie a lístie - nie je to celkom jedno, aké.
0 0
Patrik17 Patrik17

Patrik17 je offline (nepripojený) Patrik17

V žiadnom prípade sa nepoužívajú listy, ktoré obsahujú v sebe nejaký alkaloid. Počul som napr. o pridávaní lístia z gaštanov alebo lipy. - nebolo to ok
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

odumreté časti sa vždy rozložia pričom sa uvoľňujú chemické látky ktoré spravidla páchnu nech sa tomuto procesu hovorí akokoľvek. tieto uvolnené látky sa buď dostanú do ovzdušia alebo zreagujú s inými voľnými chemickými prvkami a pach pominie. ak hromadu zbytkov prekryjete fóliou, eliminujete zápach a naopak zvýšenou teplotou úrýchlite proces rozkladu a tým aj zmenšenie hromady ak tam ešte prihodíte za lopatu červíkov zo starej spracovanej kopy proces len urýchlite a na jeseň máte krásny voňavý kompost.
pri tejto činnosti sú typické veľké množstvá mušiek, pod fóliou, a odtekajúca kvapalina do podložia ktoré treba upraviť tak aby sa neroztekala do okolia.
0 0
Patrik17 Patrik17

Patrik17 je offline (nepripojený) Patrik17

pavol54 Pozri príspevok
odumreté časti sa vždy rozložia pričom sa uvoľňujú chemické látky ktoré spravidla páchnu nech sa tomuto procesu hovorí akokoľvek. tieto uvolnené látky sa buď dostanú do ovzdušia alebo zreagujú s inými voľnými chemickými prvkami a pach pominie. ak hromadu zbytkov prekryjete fóliou, eliminujete zápach a naopak zvýšenou teplotou úrýchlite proces rozkladu a tým aj zmenšenie hromady ak tam ešte prihodíte za lopatu červíkov zo starej spracovanej kopy proces len urýchlite a na jeseň máte krásny voňavý kompost.
pri tejto činnosti sú typické veľké množstvá mušiek, pod fóliou, a odtekajúca kvapalina do podložia ktoré treba upraviť tak aby sa neroztekala do okolia.
ja aby som mal dobrý kompost používam aj takýto urýchľovač kompostovania. je to na prírodnej báze, kompost sa mi zdá byť kvalitnejší a rýchlejšie je pripravený
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

KEJKA Pozri príspevok
príspevok 8 - odporúčam.
listie a lístie - nie je to celkom jedno, aké.
myslela som lístie z ovocných stromov, orechové listy pálime
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Terezia13 Pozri príspevok
myslela som lístie z ovocných stromov, orechové listy pálime
a povedz že mi (alebo nám) kde že to pálite tie listy?
Inak paradoxy envirodoby Trávu alebo buriny nemôžeš spáliť ani na hromade pritom oheň je najúčinnejší likvidátor ich semien. Semená sa jednoduchým kompostovaním nezničia celkom dokonca ich prenášačmi sú v zvieratá trusom. Takže účinný prostriedok na likvidáciu burín je ich postrek a to je včetne jeho výroby poriadny dryák na samotnú prírodu. takže tie listy sú neškodný artikel akurát sa dlhšie rozkladajú
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
až na to, že pálenie - otvorený oheň je vo väčšine obcí zakázaný, ak teda postupujú v súlade so zákonom.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

KEJKA Pozri príspevok
až na to, že pálenie - otvorený oheň je vo väčšine obcí zakázaný, ak teda postupujú v súlade so zákonom.
tak ho zakry, inak to by sa nedala ani slaninka opiecť na záhrade. Keď nie je dym nikto nič nevie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved sa to ani nedodržiava, pália susedia, pálime aj my......ale po troške, za úplneho bezvetria, teda málokedy.
zakryť oheň neviem......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať