Zavrieť

Porady

Prijatá záloha

Neviem si rady. SZČO platitel dane od l.8.2008 vystavil zálohovú faktúru na 15 000,- Sk. Prijatú zálohu som zaúčtovala príjem do pokladne a úhrada pohľadávky. Potom vystavil riadnu faktúru na sumu 42 500,- Sk a uviedol odpočet zálohy 15 000,- Sk čiže k úhrade 27 500,- Sk.Moja otázka a prosba znie ako mám rozúčtovať základ dane t.j. 35 714,30 Sk a 6785,70 SK DPH.Neviem ako na to. Aj príjem 27 500,- Sk som prijala do pokladne a tiež uhradila pohľadávku. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Záleží od toho kedy "potom" vystavil faktúru /či v tom istom mesiaci keď bola vystavená aj záloha/ v ktorej odpočítal zálohu?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Magda Pozri príspevok
    Neviem si rady. SZČO platitel dane od l.8.2008 vystavil zálohovú faktúru na 15 000,- Sk. Prijatú zálohu som zaúčtovala príjem do pokladne a úhrada pohľadávky. Potom vystavil riadnu faktúru na sumu 42 500,- Sk a uviedol odpočet zálohy 15 000,- Sk čiže k úhrade 27 500,- Sk.Moja otázka a prosba znie ako mám rozúčtovať základ dane t.j. 35 714,30 Sk a 6785,70 SK DPH.Neviem ako na to. Aj príjem 27 500,- Sk som prijala do pokladne a tiež uhradila pohľadávku. Ďakujem.
    Magda ,tá zálohová faktúra bola bez dane. Teraz ked robíš riadnu tzv."ostrú "faktúru napíšeš celkovú sumu a rozúčtuješ ju na cenu bez dane a základ dane. Program by mal ponúknuť možnosť vypísať v akej výške bola prijatá záloha a koľko treba doplatiť.
    To rozúčtovanie máš správne.
    V podstate celý postup máš správne.

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    faktúry zálohovú aj riadnu mám dobre zaúčtovanú mne sa jedná iba o príjmové doklady ako tie mám zaúčtovať preto že sme plátcami DPH, ako a kedy v príjmovom doklade mám rozúčtovať DPH

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    DPH Ti ovplyvní ostrá faktúra . Deň keď si ju vystavila ,bude dňom zdaniteľného plnenia. Zaplatiť ju môžu aj o rok - napríklad prípadne vôbec, ale Ty daň z nej odviesť musíš.

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    To všetko mi je jasné ale v JÚ pri zaúčtovaní príjmového dokladu mi rozpisuje v peňažnom denníku na celkovú sumu bez DPH a DPH
    pri zálohovej platbe nerozpisujem, pri doplatku zostávajúcej sumy
    rozpisujem na celkovú sumu bez DPH a DPH je to správne ako mám postupovať pri zálohe, nejedná sa o zápis do evidencie DPH
    ale iba o zápis v peňažnom denníku.Ďakujem

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    záloha: PPD = 15.000 POZDku dňu úhrady
    záloha: ID = - 15.000 POZD (s mínusom) ku dňu dodania
    záloha: ID = 6.785,50 DPH PNZD ku dňu dodania
    8.214,50 POZD ku dňu dodania (alebo v uzávierkových operáciach)
    doplatok: PPD = 27.500 POZD (ku dňu doplatku)
    Monika Kováčová
    jaja99 Pozri príspevok
    záloha: PPD = 15.000 POZDku dňu úhrady
    záloha: ID = - 15.000 POZD (s mínusom) ku dňu dodania
    záloha: ID = 6.785,50 DPH PNZD ku dňu dodania
    8.214,50 POZD ku dňu dodania (alebo v uzávierkových operáciach)
    doplatok: PPD = 27.500 POZD (ku dňu doplatku)
    ee.

    1. PPD záloha 15000,- POZD ku dňu úhrady
    2.úhrada vyúčtovacej fa : PPD Základ dane POZD 20714,30 + DPH 6785,50 PNZD dňom úhrady.

    príp.
    1. rovnako
    2. úhrada vyúčtovacej fa : PPD Základ dane POZD -15000 a druhý riadok Základ dane 35714,29 + DPH 6785,50

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.