Zavrieť

Porady

Sofer (obcan) s vlastnym autom obcasne pracuje pre Zivnostnika - ako dat do nakladov

Dobry den poradaci,
viete poradit v takomto pripade?

Zabezpecil som vystupenie zahranicnej hudobnej skupiny z Prahy na Slovensku. Skupinu som dopravil na vlastne naklady (tam a spat) tak, ze som po nu poslal znameho, jeho vlastnym osobnym autom.
Ako si mozem dat naklady cca. 4-5000Sk (cca. 1200km) na tuto cestu do nakladov?

Som zivnostnik, jednoduche ucto., nie som platca dph.
Znamy - vodic vlastneho auta ktory zabezpecil dopravu, je nepodnikatel, za auto neplati cestnu dan. Nechcem, aby mal z toho danovu povinnost, je to prenho jednorazova, nahodna cinnost.
Skupine platim honorar, na zaklade zmluvy (s kazdym hudobnikom), kde je uvedene, ze dopravu zabezpecuje objednavatel (ja) na vlastne naklady a nie je sucastou honoraru (z ktoreho sa odvadza zrazk. dan 19% v pripade zahr. umelca).
Mne zas plati na fakturu firma, pre ktoru bolo vystupenie.

Napada ma moznost urobit s nim zmluvu "o zabezpeceni dopravy" podla vseobecneho par. 51 OZ ... ale nie som si isty, kedze neplati za svoje auto cestnu dan, islo by v jeho pripade o jednorazovy prijem.
Pripadne by som cestu mohol napisat mojim autom (na com by vznikol "uzitocny" naklad aj cca. 9-10000Sk), ktore nemam v ucotvnom majetku ale uctujem si cesty (platim c.dan), nemam ale k prislusnemu datumu a poctu km blocky na benzin.

???
Vopred dik za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Mohla by to byť dohoda o vykonaní práce, v ktorej by okrem dohodnutej odmeny za prácu bolo uvedené, že na splnenie úlohy (prepravy) bude použité vlastné vozidlo dohodára a budú mu poskytnuté cestovné náhrady v súlade so zákonom (základná náhrada 5,50 Sk/km + spotreba PHL + stravné + vreckové).
    Týmto spôsobom budú všetky náklady v tvojom účtovníctve.
    Treba však splniť aj ďalšie podmienky v súvislosti so zamestnávaním dohodára (DÚ, SP) a z odmeny odviesť daň z príjmu.

    marosc je offline (nepripojený) marosc

    marosc
    Myslím si, že na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti je už pozde, lebo pred vykonaním práce bolo toto potrebné nahlásiť na Soc.poist. Riešil by som to príkaznou zmluvou podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka,kde je potom len povinnosť odviesť daň.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    A nebolo by možné, nakoľko sa jedná o živnostníka, platí si daň z MV zaúčtovať si to do výdajov ako použitie vlastného motorového vozidla na služobné účely? Zmluvu s produkciou má, teda bude fakturovať príjmy zo zabezpečenia podujatia, nákladmi bude preprava vykonaná vlastným MV. Myslím, že bločky z PHM nie sú potrebné, stačí mať cenu PHM v aktuálnom čase a to predsa nie je problém. Alebo neuvažujem správne?

    Sofer (obcan) s vlastnym autom obcasne pracuje pre Zivnostnika - ako dat do nakladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.