Zavrieť

Porady

ukoncenie RD, nastup na PN a RD po 6mes od zac. PN

dobry den

potrebujem poradit, ako spravne postupovat.
17.10.2008 mi konci RD s 1. dietatom,kedze som uz tehotna na rizikovom tehotenstve, mam odovzdat zamestnavatelovi PN od uvedeneho datumu? Termin druheho porodu je 18.4.2009 - ako to bude s nastupom na druhu MD?
Ako budu ratat vysku MD pri druhom tehotenstve? A aky mam narok na RD v buduci rok?

Vsetko je komplikovane aj tym, ze PN je v cudzom jazyku a na SK nemam zdrav. a soc. poistenie, i ked stale prac. pomer a trvaly pobyt.

Dakujem za pomoc
Dari
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Dangi Pozri príspevok
    dobry den

    potrebujem poradit, ako spravne postupovat.
    17.10.2008 mi konci RD s 1. dietatom,kedze som uz tehotna na rizikovom tehotenstve, mam odovzdat zamestnavatelovi PN od uvedeneho datumu? Termin druheho porodu je 18.4.2009 - ako to bude s nastupom na druhu MD?
    Ako budu ratat vysku MD pri druhom tehotenstve? A aky mam narok na RD v buduci rok?

    Vsetko je komplikovane aj tym, ze PN je v cudzom jazyku a na SK nemam zdrav. a soc. poistenie, i ked stale prac. pomer a trvaly pobyt.

    Dakujem za pomoc
    Dari
    si si istá???, že na SK nemáš:
    - zdravotné poistenie ako zamestnanec a
    - dôchodkové poistenie štátom ako osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov (ak si totiž nastupovala na prvú MD do 30.7.06, tak oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD a RD brala soc.poistovna ešte ako prihlášku. No a predpokladám odvtedy si už nepracovala=nebola dôchodkovo poistená ako zamestnanec)
    - a tiež vlastne pre účely nároku "na materské" (nie nemocenské...) sa aj dni čerpania RD zamestnanca rátajú ako dni nem.poistenia počas trvania PP, aj ked odhláškou je toto poistenie prerušené. (vid § 49a zákon o sociálnom poistení

    Totiž počas trvania prac.pomeru na SK a čerpania rodičovskej dovolenky t.j. prerušenia poist.v nezam., nemoc.poistenia a dôchodkového poistenia, by si aj tak vyššie uvedené poistenia mala mať.

    NEvyznám sa však s kombináciou so zahraničím, takže súvislosti neviem. Predpokladám, že máš trvalý pobyt v SK (si to vlastne aj uviedla).
    Čo ma tak napadá:
    či môžeš predložiť tlačivo PN-ky z inej krajiny (predpokladám krajiny EU na štandardizovanom formulári E xxx) a uviesť ako miesto, kde sa budeš zdržiavať zahraničie. Tak isto aj tlačivo "žiadosť o materské", kde je podstatný údaj od lekára o pravdepodobnom termíne pôrodu a kde uvedieš dátum nástupu na MD (podla našich zákonov obvykle 6týždnov pred PTP, najskôr však 8týždnov pred). A tiež rodný list (predpokladám slovenský) budeš potrebovať predložiť do soc.poistovne z dôvodu poberania materského (a tiež pre dôchodkové poistenie, ak chceš byť poistená štátom odo dna pôrodu.) Toto by podla mna bolo vhodné zistiť priamo v soc.poistovni.

    Napíšem ti môj názor ale bez zohladnenia toho zahraničia!!!
    Ak tvoje dieťa dovrši dna 17.10.08 3roky a vlastne by si mala nastúpiť 18.10.08 do práce, tak dnom 17.10.08 by mali ukončiť v zamestnaní čerpanie RD. Takže PN-ka by mala začať najskôr 18.10.08, aby sa ti nestalo, že PN-ka začne počas prerušenia nem.poistenia. To by ti nárok na nemocenské nevznikol.

    Ak tvoj PP na SK trvá (je dlhodobý), tak nemocenské by sa ti malo rátať z tzv. pravdepodobného denného vym.základu, t.j. jednej tridsatiny vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN (vzhladom na to, že v r.2007 predpokladám nemáš VZ pre nem.poistenie, inak by sa to rátalo z neho). Pravdepodobný vymeriavací základ (ale nie denný) uvedie mzdárka v potvrdení pre soc.poistovnu. (vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + § 57 ods.1 písm.a) + §57 ods.2 + § 53)

    Na MD by si mala nastúpiť až v r.2009, koncom febr. alebo začiatkom marca.
    Ak PP bude trvať, materské sa ti bude rátať bud:
    1. zo skutočného VZ v r.2008 ak budeš mať nejaký VZ v danom roku (stačí aj 1den),
    2. z pravdepodobného VZ t.j. z jednej tridsatiny VZ pre nem.poistenie, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

    Tu vidím jednu nepríjemnú vec, ak by si nenastúpila na PN v r.2008 hned 18.10.08. Je to totiž sobota! A nastúpila na PN napr. až v pondelok 20.10.08. Neviem, či by zamestnávatel nemusel odviesť za tie dva dni sobotu-nedelu 18-19.10.08 odvody z minimálneho vym.základu a či by potom tento minimálny VZ nebol tvojím skutočným VZ pre výpočet materského (teda použil by sa výpočet podla bodu č.1)!!! .
    Nie som mzdárka, takže nemám s tým praktické skúsenosti. Snád sa ozvú skúsenejší

    Preto by bolo dobré začať PN "hned 18.10.08", no či je to možné začať v sobotu treba asi zistiť u lekára?
    Tiež by som sa snažila zistiť priamo u mzdárky, aký pravdepodobný VZ mi v oboch prípadoch (PN, materské) pri týchto konkrétnych dátumoch a pokračovaní PN do nástupu na MD uvedie.

    Tej otázke o RD celkom nerozumiem. Po ukončení čerpania MD (obvykle trevá 28týždnov) by si mala "požiadať" zamestnávatela o poskytnutie RD a uviesť rozsah o aký žiadaš. Zamestnávatel je ti povinný vyhovieť. Obvykle máš nárok na čerpanie RD do 3-och rokov dieťaťa.

    Dangi je offline (nepripojený) Dangi

    Dangi
    dobry vecer, dakujem za velmi vycerpavajucu odpoved

    Zdravotne poistenie na SK nemam ani ako zamestnanec, kedze sme museli na SK odhlasit zdrav. poistovnu a nahlasili to aj u zamestnavatela, sme zdrav. poisteni len tu v AT, tak isto aj nemocenske, dochodkove sme takisto zrusili na SK.
    vychadza mi z poskytnutych informacii ako najlepsia moznost nahlasit zamestnavatelovi k 18.10 ukoncenie RD a podat hned aj vypoved.
    este raz velmi pekne dakujem
    Dangi

    ukoncenie RD, nastup na PN a RD po 6mes od zac. PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.