Zavrieť

Porady

Pozemok na lízing?

Uvažujem o jednej veci. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme pozemku, v ktorej je dohodnutá kúpna cena pozemku, ktorý po niekoľkých rokoch platenia nájomného odkúpime za 1 SKK.
Učtujeme to ako klasický prenájom pozemku - teda do nákladov na účet 518. Uvažujem ale o tom, či tento prenájom nesplňa podmienky lízingu a či
by sme skôr nemali účtovať o obstaraní pozemku ako o nájomnom.
Poprosím o vaše názory.................ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    4326 Pozri príspevok
    Uvažujem o jednej veci. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme pozemku, v ktorej je dohodnutá kúpna cena pozemku, ktorý po niekoľkých rokoch platenia nájomného odkúpime za 1 SKK.
    Učtujeme to ako klasický prenájom pozemku - teda do nákladov na účet 518. Uvažujem ale o tom, či tento prenájom nesplňa podmienky lízingu a či
    by sme skôr nemali účtovať o obstaraní pozemku ako o nájomnom.
    Poprosím o vaše názory.................ďakujem.
    Za daných okolností je to nepochybne obstaranie DHM na splátky.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ako potom účtovať mesačné splátky nájomného? Ako klasický lízing? Alebo jednotlivé splátky zaúčtovať ako preddavky na obstaranie DNM a až zaplatením kúpnej ceny ho zaradím do majetku spoločnosti - teda ak budem mať doklad o zmene v katastre nehnuteľností?

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    ani klasický lízing sa už neúčtuje na 518!! (už dobré 3 roky)

    Myslím, že lízovať sa dá aj majetok, ktorý sa neodpisuje (t.j. pozemok)

    Podľa mňa, pozemok musíte zaradiť do majetku :viď § 2 postupov účtovania:
    (2) Pri nehnuteľnostiach obstarných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva,ďňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom.

    Takže, prvý zápis je:
    1. obstaranie majetku....... 042 / 379 (321) (v plnej výške, t.j. vo výške všetkých "splátok" do budúcnosti, vrátane poslednej "kúpnej ceny")

    2. zaradenie majetku..... 031 / 042

    3. splátky...... 379 (321) / 221

    Pozor: pri závierke je potrebné účet 379 (321) rozlíšiť na dlhodobé a krátkodobé!!!

    ak náhodou účtujete podľa IFRS je potrebné splátky rozdeliť aj na očakávaný úrok.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Účtovanie lízingu ovládam, ďakujem. Zatiaľ to ale účtujeme ako prenájom nie ako lízing, preto ten účet 518. Je možné namiesto účtu 379 použiť účet 474 - skor mi to tam pasuje, vzhľadom na dlhodobý záväzok, samozrejme záväzok so splanosťou do jedného roka sa vedie analyticky ako krátkodobý.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Otváram opäť túto tému. Včera som sa zúčastnila školenia ohľadne dane z príjmov PO a pýtala som sa aj na tento problém. Bolo mi povedané, že pozemok nemôžeme považovať za náš majetok, teda mesačné nájomné máme účtovať priamo do nákladov. Máme nájomnú zmluvu a v danej zmluve nie je uvedné, že jednotlivé splátky sú splátkami kúpnej ceny................. Takže mesačné faktúry za nájomné sú pre nás nákladom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.