Zavrieť

Porady

daňový bonus

manželka je nezamestnaná,manžel študent VŠ,narodilo sa im dieťa,majú nárok na DB?Myslím ,že nie ,ale chcem sa uistiť.
Ďakujem
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
balunka Pozri príspevok
manželka je nezamestnaná,manžel študent VŠ,narodilo sa im dieťa,majú nárok na DB?Myslím ,že nie ,ale chcem sa uistiť.
Ďakujem

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:
  • zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
  • z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,
môže si uplatniť pre r. 2008 daňový bonus v celkovej sume 6 822 Sk na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).
Praktická rada: Výška daňového bonusu sa upravuje k 1. júlu v súvislosti so zmenou životného minima. Celková výška daňového bonusu pre r. 2008 pozostáva 6 x 555 Sk = 3 330 Sk - daňový bonus do 31. 6. 2008 + 6 x 582 Sk = 3 492 Sk - daňový bonus od 1. 7. 2008.
O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie nemajú,nespľňajú podmienku podľa § 33 ZDP,nemajú zdaniteľné príjmy.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Ďakujem
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Mám otázku k tejto téme:
Daňovník bol od januára nezamestnaný, popritom pracoval brigádnicky, prijmy cca 15 000,--. Od septembra nastupil do prace. Do konca roka nebude mat velké príjmy. Tak sa pýtam, či si môze podať daňové priznanie v marci 2009 a uplatnit daňový bonus aj ked bude mať menší príjem ako 50 % nezdaniteľnej časti.

dakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evka-janekova Pozri príspevok
Mám otázku k tejto téme:
Daňovník bol od januára nezamestnaný, popritom pracoval brigádnicky, prijmy cca 15 000,--. Od septembra nastupil do prace. Do konca roka nebude mat velké príjmy. Tak sa pýtam, či si môze podať daňové priznanie v marci 2009 a uplatnit daňový bonus aj ked bude mať menší príjem ako 50 % nezdaniteľnej časti.

dakujem
Nie. Mohol by požiadať o RZD, alebo podať DP, ak by splnil podmienku:
"Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:
- zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
- z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov."
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Ja tiež mám otázku, resp. chcem sa uistiť, či chápem správne zákon:
1) Nárok na daň. bonus vzniká len pri príjme viac ako 6-násobok min.mzdy - čiže ak sme 1.10.08 zamestnali ľudí, ktorí do konca roka zarobia cca 17500 Sk (robia na polovič. prac. úväzok), nemajú nárok na daň.bonus - správne?
2)Ak by aj zarobili (u iných zamestnávateľov) viac ako 6-nás. min.mzdy, ale vyšla by im daň za celý rok napr. 2000 Sk, zníži sa im o sumu daň.bonusu táto suma, alebo im daň. úrad vyplatí daň.bonus v sumách, ktoré sú platné pre tento rok?
Vopred ďakujem :-)
0 0
Dúšava Dúšava

Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

1. Na daňový bonus nárok nemajú.
2. Keď zarobia viac ako 6-násobok min. mzdy, v ročnom zúčtovaní si uplatnia daňový bonus, ten kto im bude robiť ročné zúčtovanie im vráti sumu za celý rok. Ale musia doniesť potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Dúšava Pozri príspevok
1. Na daňový bonus nárok nemajú.
2. Keď zarobia viac ako 6-násobok min. mzdy, v ročnom zúčtovaní si uplatnia daňový bonus, ten kto im bude robiť ročné zúčtovanie im vráti sumu za celý rok. Ale musia doniesť potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.

Čiže im ho vyplatia bez ohľadu na to, koľko vyšla daňová povinnosť?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Meggie32 Pozri príspevok
Ja tiež mám otázku, resp. chcem sa uistiť, či chápem správne zákon:
1) Nárok na daň. bonus vzniká len pri príjme viac ako 6-násobok min.mzdy - čiže ak sme 1.10.08 zamestnali ľudí, ktorí do konca roka zarobia cca 17500 Sk (robia na polovič. prac. úväzok), nemajú nárok na daň.bonus - správne?
2)Ak by aj zarobili (u iných zamestnávateľov) viac ako 6-nás. min.mzdy, ale vyšla by im daň za celý rok napr. 2000 Sk, zníži sa im o sumu daň.bonusu táto suma, alebo im daň. úrad vyplatí daň.bonus v sumách, ktoré sú platné pre tento rok?
Vopred ďakujem :-)
Ak mesačný príjem u Vás presiahne 1/2 mesačnej minimálnej mzdy, vzniká im u Vás nárok na daňový bonus za daný mesiac.

Ak ich celkový ročný príjem /vrátane príjmu z dohôd u iných zamestnávateľov/ presiahne 6-násobok minimálnej mzdy, môžu si podať daňové priznanie a požiadať DÚ o doplatenie daňového bonusu za celý rok. Ak príjem z prac.pomeru /bez dohôd/ presiahne 6-násobok min. mzdy, môžu do 15.2.09 požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a doplatenie daňového bonusu za celý rok.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Este mam jednu otázočku: SZČO žije s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti u jeho rodičov. Lenže jeho družka má stále trvalý pobyt u svojich rodičov, aj dieťa, teda trvalé pobyty majú rôzne. Môže si aj napriek tomu uplatniť daňový bonus?
Ak áno, stačí to podložiť čestným vyhlásením, že spolu žijú???

Dakujem moc
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

evka-janekova Pozri príspevok
Este mam jednu otázočku: SZČO žije s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti u jeho rodičov. Lenže jeho družka má stále trvalý pobyt u svojich rodičov, aj dieťa, teda trvalé pobyty majú rôzne. Môže si aj napriek tomu uplatniť daňový bonus?
Ak áno, stačí to podložiť čestným vyhlásením, že spolu žijú???

Dakujem moc
myslím ,že by si mala ísť zmeniť miesto trvalého pobytu
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
§ 33
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


57) § 115 Občianskeho zákonníka.
Domacnost tvoria fyzicke osoby, ktore spolu trvale ziju a spolocne uhadzaju naklady na svoje potreby.

(zakon nehovori, ze v mieste trvaleho pobytu - ale v spolocnej domacnosti)
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Lianka Pozri príspevok
§ 33
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


57) § 115 Občianskeho zákonníka.
Domacnost tvoria fyzicke osoby, ktore spolu trvale ziju a spolocne uhadzaju naklady na svoje potreby.

(zakon nehovori, ze v mieste trvaleho pobytu - ale v spolocnej domacnosti)
a ako dokážeme že žijú v spoločnej domácnosti?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

.. a kto vyžaduje dôkazy ?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Teoreticky by bolo mozne cestnym vyhlasenim (tak som do dokladala na ine ucely)... Pockaj, kym sa vyjadri niekto skusenejsi.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozrite si § 33 Zákona o dani z príjmov. Nie je tam ani zmienka o nejakom dokladovaní. Zamestnanci vo vyhlásení svojim podpisom potvrdzujú pravdivosť uvedených údajov, SZČO to isté v daňovom priznaní .
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem
Naposledy upravil JM1968 : 04.02.09 at 09:57
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

JM1968 Pozri príspevok
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem
Samej sa mi podarilo dopátrať tohoto , podelím sa : Ak žijú v spoločnej domácnosti, dieťa nepracuje a poberá na naň matka rod.prídavky, tak k nároku na daň.bonus stačí rod.list a rozhodnutie o inv.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Citát:
Pôvodca textu príspevku: JM1968
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem



JM1968 Pozri príspevok
Samej sa mi podarilo dopátrať tohoto , podelím sa : Ak žijú v spoločnej domácnosti, dieťa nepracuje a poberá na naň matka rod.prídavky, tak k nároku na daň.bonus stačí rod.list a rozhodnutie o inv.
Podľa zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:
§ 3
Nezaopatrené dieťa
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

---
Na základe vyššie uvedených nemá nárok na rodinné prídavky a ani na daňový bonus.



0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[quote=JM1968;939502]
Andyke Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: JM1968
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem

Podľa zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:
§ 3
Nezaopatrené dieťa
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

---
Na základe vyššie uvedených nemá nárok na rodinné prídavky a ani na daňový bonus.


/quote]
Ďakujem pekne, takže veľmi milá pracovníčka daňového úradu ma takto milo dezinformovala a ja teraz musím pokaziť radosť jednej milej zamestnankyni, ešte raz vďaka
myslela som, že to je informácia z UPSVaR - to som sa čudovala ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať