Zavrieť

Porady

ZRPŠ

Chcela by som sa poradiť ohľadom ZRPŠ v základnej škole. Môže riaditeľ založiť na škole fond ZRPŠ a poveriť určitého zamestnanca jeho vedením? Stačí na to len súhlas rodičov?
Mám informácie, že ZRPŠ sa musí zriadiť ako Občianske združenie a zaregistrovať sa. Ako to vlastne je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    ajinka Pozri príspevok
    ... Môže riaditeľ založiť na škole fond ZRPŠ a poveriť určitého zamestnanca jeho vedením? (Nie, nemôže.) Stačí na to len súhlas rodičov?
    Mám informácie, že ZRPŠ sa musí zriadiť ako Občianske združenie a zaregistrovať sa.(Ano, dobré informácie máš.) Ako to vlastne je?
    Neviem aký súhlas rodičov máš na mysli;

    Rodičia môžu, ale nemusia zakladať ZRPŠ, alebo akékoľvek iné občianske združenie. Ak však chcú pomáhať škole, mať aj nejaké kontrolné mechanizmy a bez problemov fungovať, mali by sa zaregistrovať ako OZ, mať svoj vlastny účet, sami si rozhodovať a spravovať, ako a kde sa finančné prostriedky združenia použijú, atď.
    Rodičia si schvaľujú aj výšku rodičovského príspevku;
    V žiadnom prípade to nie je parketa pre riaditeľa školy.

    ajinka je offline (nepripojený) ajinka

    ajinka
    Súhlas rodičov - napríklad odsúhlasenie výšky finančného príspevku škole na pomoc svojim deťom.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Áno, je potrebný súhlas rodičov. Rada rodičov schváli výšku finančného príspevku a rodičia zaplatia tento schválený príspevok na účet združenia. Ďalej si rodičia schvália ako, kedy a na aké akcie prispejú z tohto rozpočtu žiakom školy, napr. na lyžiarsky výcvik, školu v prírode, na rôzne akcie, na ktorých organizácii sa podieľajú rodičia (napr. deň detí).
    V žiadnom prípade však s týmito financiami nemá disponovať riaditeľ školy. Podľa mňa by sa za ne nemali kupovať ani učebné pomôcky, učebnice, a pod.

    ajinka je offline (nepripojený) ajinka

    ajinka
    Ten príspevok od rodičov má práve slúžiť na rôzne akcie pre deti, odmeny pre najúspešnejších žiakov v súťažiach...
    Takže by ten príspevok (aj keď ho rodičia odsúhlasia) nemal vyberať pedagóg, ale musí sa v každom prípade zriadiť Občianske združenie?

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Ako inak si chceš zriadiť účet v banke? Ako inač chceš mať kontrolu nad peniazmi ? Na tento účet by mali ísť aj peňažné dary od sponzorov - rodičov.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Na účet združenia rodičov sa po zaregistrovaní môžu poukázať aj sumy vo výške 2 % Vami zaplatenej dane z príjmov;

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Podstatné je, aby ste v tom mali poriadok a možnosť jasne zdokladovať každú korunu.

    ajinka je offline (nepripojený) ajinka

    ajinka
    Ďakujem za rady, chcela som sa poistiť, či mám dobré informácie. Tieto príspevky ma v tom utvrdili a pomohli mi. Vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.