Zavrieť

Porady

ZŤP preukaz

Dobrý deň.
Mám Dg. atopická dermatitída. Pri mojich výsledkoch a zdravotnom stave mám vraj nárok na priznanie ZŤP preukazu a 50%. Zaujímalo by ma čo by ma ďalej čakalo s týmto preukazom. Viem o nejakých výhodách (MHD, odvody...). S akými "nevýhodami" by som sa mohla stretnúť. Napríklad nemohol by ma prepustiť zamestnávateľ z dôvodu zmeny zdravotného stavu? Nepožadovala by som žiadny invalidný dôchodok (ani neviem , či by som v mojom prípade mala naňho nárok) a ani žiadne "výhody" vyplývajúce zo zamestnania.
Za rady vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Zamestnávateľ by Ti mohol dať výpoveď len so súhlasom ÚP - viď ZP

    § 66
    Na začiatok

    Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Súhlas na tvoje prepustenie musí byť z UPSVaR len prípade ked je miera tvojho funkčného postihnutia viac ako 70%. A nakoniec ani úrad ťa neochrámi, ked sa tachce zamestnávateľ zbaviť. Práve nedávno som totiž podobný problém riešila a zamestnávateľ požiadal úrad o možnosť prepustenia občany (plný invalid). Zamestnávateľ len musí predložiť stanovisko zamestnanca, odborov (pokiaľ sú) a zdôvodniť dôvosd prepustenia (v tomto prípade to bola reorganizácia a stredoškolské miesto menili na vysokoškolské) a tak tohoto človeka aj napriek invalidite prepustili. osobne som to riešila s UPSVaR, takže mám info od zdroja. Ale určite vaše uznanie za občana s ŤZP nie je dôvodom na prepustenie z práce, lan v prípade keby ste nemohli vykonávať doterajšiu prácu zo zdravotných dôvodov by mohol nastať problém.

    Misi573 je offline (nepripojený) Misi573

    Misi573
    a zamestnavatel by mal aj nejaku zlavu na odvodoch za teba tusim, iba polovicu a z casti nad neviem kolko zamestnancov aj musi zamestnat ZTPckara, takze ti moze aj podakovat podla mna, ale ja nie som odbornik, len ZTPckar

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.