Zavrieť

Porady

Zadržanie mzdy

Kedy a za akých podmienok sa dá zadržať zamestnancovi mzda? A dá sa to vôbec? Príklad... zamestnanec opakovane havaroval s autom, dal výpoveď, zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou. Končí mu výpovedná lehota, zamestnávateľ, zatiaľ nemá záver z polície, či bol on na vine, preto si u neho nemôže uplatniť škodu, kým nepríde papier z polície. Ten pravdepodobne príde, až keď už nebude zamestnancom. Výplatný termín je 12. nasledujúci mesiac. Čo v prípade, ak papier nepríde ani do tohto termínu. Bude môcť zamestnávateľ zadržať výplatu, kým nepríde vyjadrenie z polície? Ako bude môcť výmáhať škodu /spoluúčasť na havarijnom poistení/ ak si zamestnávateľ nebude môcť zadržať mzdu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Ziarowka Pozri príspevok
    Kedy a za akých podmienok sa dá zadržať zamestnancovi mzda? A dá sa to vôbec? Príklad... zamestnanec opakovane havaroval s autom, dal výpoveď, zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou. Končí mu výpovedná lehota, zamestnávateľ, zatiaľ nemá záver z polície, či bol on na vine, preto si u neho nemôže uplatniť škodu, kým nepríde papier z polície. Ten pravdepodobne príde, až keď už nebude zamestnancom. Výplatný termín je 12. nasledujúci mesiac. Čo v prípade, ak papier nepríde ani do tohto termínu. Bude môcť zamestnávateľ zadržať výplatu, kým nepríde vyjadrenie z polície? Ako bude môcť výmáhať škodu /spoluúčasť na havarijnom poistení/ ak si zamestnávateľ nebude môcť zadržať mzdu.
    Nevyplatenie mzdy, v prípade, že sú k dispozícii peňažné prostriedky u zamestnávateľa, je podľa § 214 Trestného zákona , trestným činom.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ak mal podpísanú hmotnú zodpovednosť a bude vinný, tak už potom len vymáhať písomne, ak neuhradí tak cestou súdu. Mzdu mu musí vyplatiť.

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    Ešte dám jednu novú informáciu, ktorú som ani ja nevedela, je od našej právničky. Ak zamestnanec odmietne podpísať akýkoľvek dokument, nielen oznámenie o tom, že si firma u neho bude uplatňovať škodu, alebo ak odmietne podpísať a prebrať dohodu o uznaná záväzku, tak treba vždy takéto dokumenty odovzdávať a podpisovať pred 2 svedkami, ktorí sa do dokumentu podpíšu, že ju neprevzal a tým pádom sa podľa zákona považuje za doručenú.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Ziarowka Pozri príspevok
    Ešte dám jednu novú informáciu, ktorú som ani ja nevedela, je od našej právničky. Ak zamestnanec odmietne podpísať akýkoľvek dokument, nielen oznámenie o tom, že si firma u neho bude uplatňovať škodu, alebo ak odmietne podpísať a prebrať dohodu o uznaná záväzku, tak treba vždy takéto dokumenty odovzdávať a podpisovať pred 2 svedkami, ktorí sa do dokumentu podpíšu, že ju neprevzal a tým pádom sa podľa zákona považuje za doručenú.
    Dohoda je preto dohoda, že sa DOHODNÚ zmluvné strany. Teda aj keby ju podpísalo milión svedkov, len nie zamestnanec, aj tak nebude platná.

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    Platná nebude, ale je to doklad pred súdom, že ju odmietol podpísať. A netýka sa to len dohody o uznaní záväzku, ale aj výpovede zo strany zamestnávateľa a podobne. Asi som sa zle vyjadrila, ale týka sa to všetkých písomností v súvislosti s pracovnoprávnymi vzťahmi. A konkrétne v tomto prípade je to podklad pre podanie žaloby zamestnávateľa, že sa odmietol dohodnúť a celá záležitosť sa bude riešiť súdnou cestou. Takto nám to radila pani právnička.
    Naposledy upravil Ziarowka : 01.10.08 at 05:28

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Zákonník práce
    §*20
    Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
    (1)Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.
    (2)Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.(3)Ak vznikne podľa tohto zákona alebo podľa iného pracovnoprávneho predpisu povinnosť zamestnanca zaplatiť pohľadávku zamestnávateľovi alebo ak vznikne povinnosť zamestnávateľa zaplatiť pohľadávku zamestnancovi, môže sa iná fyzická osoba alebo právnická osoba zaručiť písomným vyhlásením, že túto pohľadávku uspokojí, ak tak neurobí sám dlžník.
    (4)Nárok na náhradu škody na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, a*nárok na náhradu škody, ktorú zamestnanec spôsobil zamestnávateľovi úmyselne, môže zamestnávateľ so zamestnancom zabezpečiť písomnou zmluvou o zriadení záložného práva k*nehnuteľnosti, ktorú zamestnanec vlastní.
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    Ja sa tiez spýtam. Priateľ odchadza z prace, v zmluve ma dvojmesačnu vypodvednu lehotu. Lenze 2 mesiace nemôze cakat, tak normalne zoberie Acka, teda nepride do prace a oni ho prepustia pre porušenie pracovnej discipliny. Teraz sa bojime aby mu zamestnavatel nesiahol na poslednu vyplatu. Môže?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evka-janekova Pozri príspevok
    Ja sa tiez spýtam. Priateľ odchadza z prace, v zmluve ma dvojmesačnu vypodvednu lehotu. Lenze 2 mesiace nemôze cakat, tak normalne zoberie Acka, teda nepride do prace a oni ho prepustia pre porušenie pracovnej discipliny. Teraz sa bojime aby mu zamestnavatel nesiahol na poslednu vyplatu. Môže?
    Ak má v zmluve zakotvenú pokutu za nedodržanie výpovednej doby, tak ju musí zaplatiť.

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    a v prípade A- čiek mu môže za každé Áčko stiahnúť jeden až dva dni dovolenky, ak mu ešte zostala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.