Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie nedoplatku z RZZP

Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    ADA Pozri príspevok
    Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
    Ďakujem
    Účtuješ ako odvody do fondov...

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ADA Pozri príspevok
    Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
    Ďakujem
    (3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    ....
    4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,

    Kelis je offline (nepripojený) Kelis

    Kelis
    Milí poraďáci,

    prípad môjho klienta je viac než zaujímavý. Zmenil zdravotnú poisťovňu ale nezmenil trvalý príkaz v banke. Takže dosť dlho sa mu darilo posielať odvody do predošlej zdravotnej poisťovne.Vznikal teda nedoplatok a na druhej strane preplatok. Samozrejme, že sme to zistili až pri podávaní RZZP za rok 2007.
    Do mája 2008 som riadne účtovala odvody do nákladov (odvody do fondov na ZP), uhradil v júni nedoplatok, ktorý bol zistený v ročnom zúčtovaní za r.2007 vo výške 12 768 Sk. Opravil trvalý príkaz a doplatil v júni 2008 na novú zdravotnú poisťovňu za 1 - 6 odvody. Všetko som účtovala do nákladov. A potom mu vrátili preplatok, ktorý vznikol v poisťovni, v ktorej bol poistený pred tým a kde posielal peniaze kvôli tomu, že si neopravil trvalý príkaz.
    Dúfam, že som to zrozumiteľne načrtla. Prosím o Vašu radu. Tento vrátený preplatok bude zdaniteľným príjmom?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Tento vrátený preplatok bude zdaniteľným príjmom nakoľko si to všetko dávala do nákladov, nákladom budú tie opravené a správne odvedené odvody

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ja by som to vrátené poistné zaúčtovala do VOZD - platba do ZP znamienkom mínus
    A samozrejme správne uhradené poistné do VOZD - platba do ZP znamienkom plus

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    vznikol mi v účtovníctve rozdiel 0,01 eura oproti vypočítanému nedoplatku, môžem 0,01 eura zaúčtovať ako zaokrúhlenie-prevádzková réžia?

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    vie mi niekto odpovedať, či to zaokrúhlenie môžem dať ako réžiu?
    A práve účtujem z BU nedoplatok z RZZP, platby do ZP boli evidované v záväzkoch podľa toho ako to vychádza v RZZP ale na základe RZZP 2008 bolo vyrátané menej ako uvedené v záväzkoch. Za celý rok nebolo uhradená len časť. Keď uhradím nedoplatok, tak v záväzkoch mi ostáva visieť určitá suma-preddavku, ale nedoplatok bol uhradené, môžem to nejako cez ID odúčtovať?

    Zaúčtovanie nedoplatku z RZZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.