Zavrieť

Porady

Platba za tovar vopred na účet...

Prosím o radu aby som to robila správne. Účtujem v JU a nie som platcom DPH. Ked mi chce zákazník zaplatiť za tovar vopred na účet je lepšie vystaviť predfaktúru, zaslať mu ju a na základe toho to uhradí, potom ja vystavím ostrú faktúru s nulovou hodnotou? Alebo je lepšie poslať mu len fakturačné údaje s cenou on mi to zaplatí a ja potom keď mi príde tovar a budem mu to posielať tak mu vystavím ostrú faktúru? Ako je to vlastne správne alebo ako to mám robiť aby to bolo v poriadku? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Vystaviť zálohovú faktúru,po uhradení vystaviť faktúru,na ktorej bude vyčíslená zálohová platba.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    ďakujem a bez tej zálohovej faktúry to nejde? zbytočne veľa papierov. Na ostrej faktúre je vyčíslená platba len potom jej hodnota je 0 ako to potom mám účtovať cez JÚ? Nie je jednoduchšie vystaviť ostrú faktúru? Len či sa to môže takto.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    No ešte takto, ja som to doteraz robila tak že som vystavila predfaktúru, zákazník zaplatil cez účet a ke´d sa posiela tovar tak som vystavila ostrú faktúru kde hodnota vyšla 0. Zálohovú som si pripojila k ostrej a tak založila.Zdá sa mi to však zbytočne komplikované a veľa papierov. A keď nezaplatí a vystavím zálohovú ďalšiemu zákazníkovi tak čo s tou nezaplatenou zálohovou faktúrou? Tú môžem jednoducho len zrušiť? Nebude potom vadiť poradie? alebo pri zálohových to je jedno?

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Dobre lenže potom si ako v účtovníctve z bankového výpisu priradím platbu? k ostrej faktúre alebo k zálohovej? A ako to vysvetlím, že sa zaplatilo skôr ako sa vystavila faktúra keď zálohovú nebudem evidovať? takže zálohovú potom len zruším a vystavím ostrú na tú sumu? potom budem mať nie 0 ale tú sumu čo sa zaplatila? Ďakujem za vysvetlenie...

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Zadaj do vyhľadávača napr.: zálohové faktúry
    evidencia záloh
    JÚ a zálohy
    je tu toho veľa popísaného

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    ďakujem za radu ale práveže som tu nič také nenašla čo ja potrebujem vedieť, skôr je to všetko pre platcov DPH a ja nie som.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak by som bola tvoj zákazník, peniaze by som ti poslala na účet len na základe zálohovej faktúry. Aj keď sa ti zdá s tým veľa roboty ...

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Jennys Pozri príspevok
    ďakujem za radu ale práveže som tu nič také nenašla čo ja potrebujem vedieť, skôr je to všetko pre platcov DPH a ja nie som.
    V tom prípade je to ešte jednoduchšie. Vystavím zál. fa na 1000,- Sk. Platba príde na účet, priradím k tej zál. fa. Predám tovar za 1000,-, vystavím "ostrú" fa, kde odpočítam už uhradenú zálohu a mám fa s hodnotou 0.
    Predám tovar za 1200,- Sk, vystavím "ostrú" fa, odpočítam 1000,- zálohu, mám fa s hodnotou 200,-Sk. Zaplatenú zálohu mám pri zál. fa, keď odberateľ uhradí 200,- naúčtujem k tej ostrej.

    Platba za tovar vopred na účet...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.