Zavrieť

Porady

Odvody pri práci na dohodu

Ahojte,
potrebujem poradit s odvodmi...
nie som klasicky zamestnanec, ale vraj nespadam ani pod SZČO - pracujem na dohody (a zmluvy o dielo).
viete mi poradit, co vlastne musim odvadzat? V socialke mi povedali, ze za mna "zamestnavatel" (u ktoreho som na dohodu) plati urazove a garancne, v praci ale, ze za mna neplatia nic...
ako to doriesit a co platit - neplatit?

btw - som cerstva absolventka - oplati sa mi este sa zapisat do skoly - vyhnem sa tym tymto problemom?

vdakaaa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak nie si evidovaná na úrade práce, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ. Zamestnávateľ za teba platí z dohody o vykonaní práce alebo z dohody o pracovnej činnosti do sociálnej poisťovne garančné a úrazové poistenie. Ty však z dohody nie si ani nemocenky ani dôchodkovo poistená. Tiež sa môžeš prihlásiť v soc.poisťovni ako dobrovolne poistená osoba. Má to význam hlavne na nemocenské poistenie.

    seb1 je offline (nepripojený) seb1

    seb1
    Vdaka za odpoved.
    este niekolko doplnujucich otazok (len teraz sa tymto zacinam zaoberat, takze sa citim trochu ako take male teliatko, ale fakt mi to nieje jasne).

    ak by som bola dobrovolne poistena, kolko platim? to nemocenske je na pripad praceneschopnosti? oplati sa mi to vobec mat? (v pomere k tomu, kolko zaplatim a kolko realne z toho mozem dostat)

    a ak by som este studovala, vyhnem sa celym tymto odvodom?
    vdaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    seb1 Pozri príspevok
    Vdaka za odpoved.
    este niekolko doplnujucich otazok (len teraz sa tymto zacinam zaoberat, takze sa citim trochu ako take male teliatko, ale fakt mi to nieje jasne).

    ak by som bola dobrovolne poistena, kolko platim? to nemocenske je na pripad praceneschopnosti? oplati sa mi to vobec mat? (v pomere k tomu, kolko zaplatim a kolko realne z toho mozem dostat)

    a ak by som este studovala, vyhnem sa celym tymto odvodom?
    vdaka
    ak by si študovala, vyhneš sa plateniu odvodov do zdr.poisťovne ako samoplatiteľ. Nemocensky a dôchodkovo poistená nebudeš.

    Dobrovolné nemocenské poistenie /pre prípad práceneschopnosti/ sa platí 4.4 % z tebou určeného vymeriavacieho základu, najmenej z minimálnej mzdy /t.č. MM = 8100sk/.
    Nárok na nemocenské ti vznikne až po 270 dňoch dobrovolného poistenia. Nemocenské je prvé 3 dni 25 % denného vymeriavacieho základu, ďalšie dni 55 % denneého vymeriavacieho základu. Zjednodušene, ak po 270 dňoch budeš celý mesiac PN, dostaneš nemocenské 55 % zo sumy, z ktorej si platíš odvody.
    Čučoriedka 5
    Ak budeš študent denného štúdia, tak samozrejme odvody nemusíš platiť. Z DoVP alebo z DoPČ platí za teba iba zamestnávateľ. Ty platíš iba daň vo výške 19% ; V prípade, že si uplatníš vo vyhlásení na zdanenie príjmov .... nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je t.č. 8208,- Sk
    a tvoja mzda bude menšia ako 8208,- tak nebudeš platiť nič.

    Odvody pri práci na dohodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.