Zavrieť

Porady

nesprávne uhradená faktúra

Poradí mi niekto? Firma mi zaplatila prevodom sumu menšiu o ,50,- halierov ako je na faktúre. Ako to mám zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    A môžte aj chvíľu počkať, či nepríde doplatok.. Niekedy sa možno stane, že haliere "ujdú" aj Vám, nepozornosťou uhradíte záväzok v nesprávnej výške a o pár dní rozdiel doplatíte.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Paula Pozri príspevok
    A môžte aj chvíľu počkať, či nepríde doplatok.. Niekedy sa možno stane, že haliere "ujdú" aj Vám, nepozornosťou uhradíte záväzok v nesprávnej výške a o pár dní rozdiel doplatíte.
    Osobne hal. neuhrádzam, banka mi stiahne 4 sk za položku, a druhej starne je taktiež stiahnuté za položku.
    (raz mi bolo však uhradených 0,1 hal. a poplatok.........)

    , veď ste možno niekto sledovali, čo dokáže narobiť 1 Sk nedoplatku MU za psa.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Hej, s tým psom som videla. A k tým nedoplatkom - asi máme rôzne skúsenosti....ja ich vidím, keď dostaneme priebežné odsúhlasenie pohľadávok od dodávateľa (viackrát do roka) ...jednoducho sa chybička stane, ale dodávateľ sám od seba tie haliere "nevygumuje" a eviduje stále ako pohľadávku. Takže tak .

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    foaswc Pozri príspevok
    Poradí mi niekto? Firma mi zaplatila prevodom sumu menšiu o ,50,- halierov ako je na faktúre. Ako to mám zaúčtovať?
    Niektoré firmy zásadne neuhrádzajú haliere, v tom prípade hneď pri vystavovaní fa dám hal.vyrovnanie na celé Sk. CV PÚ zaúčtuj :
    548/311 0,50 Sk
    V JÚ: len v knihe pohľadávok.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Som:

    Avšak by som reagovala na Vlastičkyn príspevok, na kt. som dala súhlas.
    Osobne účtujem tieto neuhradené pohľadávky cez 546

    Postupy účtovania PU:

    68/(5) Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania. Na účte 546 – Odpis pohľadávky sa účtujú aj postúpené pohľadávky z hospodárskej činnosti a odpis pohľadávok podľa osobitného predpisu.16) Pred vyradením pohľadávky z účtovníctva sa zúčtuje vytvorená opravná položka k pohľadávke na ťarchu účtu 391 – Opravné položky k pohľadávkam so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky.

    (6) Na účte 547 – Tvorba a Zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam sa účtuje tvorba a zúčtovanie opravnej položky k pohľadávke podľa § 18.

    (7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 ).


    Postupujem 68/5 prvá veta. (neviem, či je to správne.) Považujem to za odpis pri trvalom upustení vymáhania 50 hal.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    betka Pozri príspevok
    Som:

    Avšak by som reagovala na Vlastičkyn príspevok, na kt. som dala súhlas.
    Osobne účtujem tieto neuhradené pohľadávky cez 546

    Postupy účtovania PU:

    68/(5) Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania. Na účte 546 – Odpis pohľadávky sa účtujú aj postúpené pohľadávky z hospodárskej činnosti a odpis pohľadávok podľa osobitného predpisu.16) Pred vyradením pohľadávky z účtovníctva sa zúčtuje vytvorená opravná položka k pohľadávke na ťarchu účtu 391 – Opravné položky k pohľadávkam so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky.

    (6) Na účte 547 – Tvorba a Zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam sa účtuje tvorba a zúčtovanie opravnej položky k pohľadávke podľa § 18.

    (7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 ).


    Postupujem 68/5 prvá veta. (neviem, či je to správne.) Považujem to za odpis pri trvalom upustení vymáhania 50 hal.
    Ja riešim tieto halierové položky ako halierové vyrovnanie, preto účet 548. Nepovažujem 0,50 Sk za nevymožiteľnú pohľadávku - alebo by som mala?
    A nakoniec pri kontrole si viem zdôvodniť, že sa nejedná o odpis pohľadávky.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ondrejvla Pozri príspevok
    Ja riešim tieto halierové položky ako halierové vyrovnanie, preto účet 548. Nepovažujem 0,50 Sk za nevymožiteľnú pohľadávku - alebo by som mala?
    A nakoniec pri kontrole si viem zdôvodniť, že sa nejedná o odpis pohľadávky.
    ????? Chrobák v mojej hlave

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Myslím, že sme v téme JU, takže to účtovanie nebude treba, takže asi ani 548 ani 568, jedine či POZD alebo VOZD.
    Ale myslím, že PNZD, keďže úhrada 0,50 neprišla.
    Ja napríklad v softe, aby mi celkom vypadla faktúra z evidencie, musím nejako zadať aj tých 0,50.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    cloe Pozri príspevok
    Myslím, že sme v téme JU, takže to účtovanie nebude treba, takže asi ani 548 ani 568, jedine či POZD alebo VOZD.
    Ale myslím, že PNZD, keďže úhrada 0,50 neprišla.
    Ja napríklad v softe, aby mi celkom vypadla faktúra z evidencie, musím nejako zadať aj tých 0,50.
    Pozri príspevok č.6, je tam aj riešenie JÚ.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ondrejvla Pozri príspevok
    Pozri príspevok č.6, je tam aj riešenie JÚ.
    Máš pravdu, je to tam. Lenže ako som už písala, ja keď nahrávam banku a dám úhradu tej faktúry, tak tým spôsobom sa mi urobí zápis do knihy faktúr. Keď dám skutočne zaplatenú sumu, tak mi tam tých 0,50 bude svietiť. Keď nechcem aby to tam bolo, tak musím nejako nahrať aj túto sumu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    cloe Pozri príspevok
    Máš pravdu, je to tam. Lenže ako som už písala, ja keď nahrávam banku a dám úhradu tej faktúry, tak tým spôsobom sa mi urobí zápis do knihy faktúr. Keď dám skutočne zaplatenú sumu, tak mi tam tých 0,50 bude svietiť. Keď nechcem aby to tam bolo, tak musím nejako nahrať aj túto sumu.
    Zaúčtuj to priamo do knihy pohľadávok, nie je to VOZD, len zápis v JÚ v KP.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    ondrejvla Pozri príspevok
    Zaúčtuj to priamo do knihy pohľadávok, nie je to VOZD, len zápis v JÚ v KP.
    robím to presne tak isto.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.