Zavrieť

Porady

Prenájom prenajatých priestorov

Ahojte poradáci potrebovala by som od Vás súrnu pomoc :
Nemáte náhodou zmluvu o prenájme priestorov ale jedná sa o prenájom prenajatých priestorov: to zn.s.r.o. prenajíma kancelárske priestory ale zároveň aj táto s.r.o. má v prenájme tie priestory : Prenajímateľ s tým súhlasí nakoľko v s.r.o. je konateľka manželka toho pána, ktorý vlastní tie priestory .
Potrebovala by som zmluvu práve medzi nimi a tá druhá zmluva : mám jednu zmluvu len potrebujem vedieť načo by som mala dať pozor pri takýchto zmluvách. Ešte som to tak nerobila / nie sme platcami DPH / . Za odpovede ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Monika C. Pozri príspevok
    Díki za promtnú a rýchlu odpoved ale ešte jedna otázočka : mohla by som to riešiť aj takto : zmluva s vlastníkom a zároveň aj súhlas od neho a tá druhá zmluva by bola medzi s.r.o. a nájomcom nakoľko s.r.o. bude faktúrovať - fyz. osoba nemôže a oni potrebujú FA . Díki za odpoved.
    Nechápem otázku, takže urobím sumarizáciu:

    Firma "A" je vlastník.
    Firma "B" má od vlastníka prenajatý priestor.
    Firma "C" si chce od "B" prenajať priestor.

    Riešenie:

    "A" s "B" uzatvoria zmluvu o nájme na predmetný priestor, v ktorej bude ustanovenie, že "B" je oprávnená priestor ďalej prenajať. "A" bude prenajímateľ a "B" nájomca. "A" bude vystavovať faktúru pre "B"

    "B" s "C" uzatvoria zmluvu o podnájme na dobu určitú. "B" bude nájomca a "C" bude podnájomca. "B" bude vystavovať faktúru pre "C".

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    Rozdiely medzi zmluvou o nájme a zmluvou o podnájme:
    - v princípe nie sú žiadne ..... v oboch prípadoch sa jedná o nájom nebytového priestoru.

    Špecifické rozdiely:
    1. ten, kto dáva do podnájmu, je nájomca (pretože nie je vlastník, ale má priestory v nájme)
    2. ten, kto si berie do nájmu, je podnájomca
    3. v zmluve musí byť uvedený vlastník nehnuteľnosti a musí byť uvedené, že nájomca je oprávnený dať priestory do podnájmu
    4. zmluva sa uzatvára na dobu určitú (podnájom nesmie byť uzatvorený na dobu neurčitú - zákon 116/1990 §6)

    Takže najjednoduchšie je zobrať si zmluvu, ktorú máš ty, zmeniť označenie subjektov (prenajímateľ bude nájomca a nájomca bude podnájomca, doplniť vlastníka nehnuteľnosti, súhlas vlastníka s podnájmom a uzavrieť na dobu určitú (ak máš ty zmluvu na dobu určitú, tak maximálne do skončenia tvojej zmluvy).
    Naposledy upravil chlap : 29.09.08 at 10:29

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Díki za promtnú a rýchlu odpoved ale ešte jedna otázočka : mohla by som to riešiť aj takto : zmluva s vlastníkom a zároveň aj súhlas od neho a tá druhá zmluva by bola medzi s.r.o. a nájomcom nakoľko s.r.o. bude faktúrovať - fyz. osoba nemôže a oni potrebujú FA . Díki za odpoved.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Monika C. Pozri príspevok
    Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.
    Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Monika C. Pozri príspevok
    Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.
    Poradáci neviete mi poradiť ? Vopred ďakujem.
    Monika Kováčová
    Monika C. Pozri príspevok
    Áno ďakujem za odpoveď presne takto som postavila zmluvy - akurát A je fyzická osoba a nemôže vystaviť faktúru nie je podnikateľ. Ďakujem pekne za pomoc.
    Aj fyzická osoba nepodnikateľ môže vystaviť faktúru. Účtujem ich niekoľko.
    Monika Kováčová
    Monika C. Pozri príspevok
    Poradáci poradíte mi ešte : vec sa týka práve tohto prenájmu kde ako predtým bolo písané, firma B chce vrátiť nájom, ktorí zaplatili firmy C - firme B ďalej súkromnej osobe A / nie firma /, ktorý je vlastníkom budovy. Môžem tieto sumy refakturovať alebo ako ináč môžem urobiť ja som firma B.
    Nestretla som sa s prípadom, že by nájomca podnájom od tretej firmy platil ďalej vlastníkovi. Potom zmluva o podnájme nemá zmysel a zmluva mala byť vystavená medzi A a C.
    Je v zmluve medzi A a B uvedené, že podnájomník C platí firme B a tá platí vlastníkovi?

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Nestretla som sa s prípadom, že by nájomca podnájom od tretej firmy platil ďalej vlastníkovi. Potom zmluva o podnájme nemá zmysel a zmluva mala byť vystavená medzi A a C.
    Je v zmluve medzi A a B uvedené, že podnájomník C platí firme B a tá platí vlastníkovi?
    Áno Monika presne tak je uvedené v zmluve, že firma C platí firme B a tá platí vlastníkovi. FO síce podáva DP z prenájmu má DIČ ale FA nevystavuje to mu povedali na daňovom úrade, že nesmie vystaviť FA ale riešiť to zmluvou . Fakt som bezradná tiež robím to prvýkrát.A zároveň teraz tie sumy , ktoré prišli na účet mám mu preposlať neviem asi by bolo najlepšie refakturovať aby bolo to správne zaevidované v účtovníctve len neviem ako nato.
    Naposledy upravil Monika C. : 09.07.09 at 05:54
    Monika Kováčová
    Monika C. Pozri príspevok
    Áno Monika presne tak je uvedené v zmluve, že firma C platí firme B a tá platí vlastníkovi. FO síce podáva DP z prenájmu má DIČ ale FA nevystavuje to mu povedali na daňovom úrade, že nesmie vystaviť FA ale riešiť to zmluvou . Fakt som bezradná tiež robím to prvýkrát.A zároveň teraz tie sumy , ktoré prišli na účet mám mu preposlať neviem asi by bolo najlepšie refakturovať aby bolo to správne zaevidované v účtovníctve len neviem ako nato.
    refakturovať môžeš náklady, nie výnosy. Potom by si mala 1 x Tržbu od podnájomníka (C) a druhý krát Tržbu od vlastníka? (A). Skús to vyriešiť ponížením nájomného od vlastníka pre firmu B o sumu za úhradu od podnájomníka (C).

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    refakturovať môžeš náklady, nie výnosy. Potom by si mala 1 x Tržbu od podnájomníka (C) a druhý krát Tržbu od vlastníka? (A). Skús to vyriešiť ponížením nájomného od vlastníka pre firmu B o sumu za úhradu od podnájomníka (C).
    Monika tá zmluva je postavená takto : FO prenajíma nám priestory zadarmo na základe zmluvy, že môžeme ďaľej prenajímať čiže firma z toho nemá nič na konci vystavíme FA napr. 300 € a toto nám treba preposlať FO, čiže výnos aj náklad sme len sprostredkovateľia aj keď myslím si, že aspoň v zmluve by mala byť nejaké to %. Neviem ako to urobiť účtovne či len mu odoslať z účtu tie peniaze čo prišli alebo urobiť zmenu v zmluve aby nám z toho dačo ostalo pre nich je to čistá práce mi len urobíme FA a vrátime FO. Len neviem ako to mám účtovne vyriešiť FA boli vystavené a príjmy prišli na účet stačí mi len preposlať FO. Potrebovala by som nato Váš názor .Ďakujem vopred.
    Monika Kováčová
    Monika, ak chceš ty ako B poslať tržbu za prenájom vlastníkovi A, potom musí on tebe vystaviť faktúru (ak ju vystavíš ty, platiť ti musí on). A sme zas pri tom, že vlastník A môže poslať faktúru rovno firme C.

    Ja si to ešte skúsim celé nakresliť a keď prídem na niečo nové ozvem sa.

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Ahojte, chcem naviazať na túto tému.
    Ako to účtovať v JU, SZCO má prenajaté priestory a časť z nich ďalej prenajíma.
    Je to výdavok a príjem?
    SZCO nemá živnosť na prenájom.
    Zaráta sa jej celý príjem z prenájmu do obratu na účely registrácie platcu DPH?
    Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
    Vopred ďakujem za odpoveď,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.