Zavrieť

Porady

Dva pracovné pomery súčasne - odvody

Mám uzatvorené dva PP na celý úväzok u dvoch rôznych zamestnávateľov. Prosím o radu ako to je s výpočtom poistných odvodov do ZP a SP je tam nejaká horná hranica vo vymeriavacom základe? U druhého zamestnávateľa (nástup do PP od 1.9.2008) som zároveň podpísala daňové vyhlásenie, lebo mi tam vychádza o "niečo dosť" vyšší základ (viem, že u prvého teda už nárok na odpočítateľnú položku nemám) len neviem čo s poisťovňami - budem poistné upravovať tam, kde je nižší vymeriavací? Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Budeš tie mzdy počítať TY alebo mzdárka? Pokiaľ ona tak ona to ovláda, pokiaľ to chceš vedieť Ty tak tu je zákon:

    § 138 Zák. o soc. poistení:
    (19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

    Čo sa týka odvodov na zdravotné poistenie, každý PP sa posudzuje samostatne t.j. z každej mzdy zamestnanec 4 % + zamestnávateľ 10 %. Tu sa neprihliada na súbeh. Ale môže nastať situácia , že bude sa musieť robiť RZZP (hlavne keď jeden mesiac prekročíš u jedného zamestnávateľa 56 283 SK- tu je už povinnosť) Alebo môžeš mať napr. 30.000 u jedného a 35.000 u druhého zamestnávateľa, tak vtedy sa Ti oplati požiadať o RZZP, lebo Ti vrátia časť poistného.

    renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

    renatamnch
    Dik, toto ustanovenie som našla, len som chcela vedieť:
    -u zamestnávateľa, kde je vyšší vymeriavací z. platím poistenie z tohto základu. Tam by sa jednalo približne o 28000,- Sk. V druhom prípade ide o sumu 13500, preto sa pýtam, či tu už nie je strop z ktorého ide poistenie (len z nejakého rozdielu) niekedy bol . Tú vyššiu mzdu mi urobí mzdárka ale tu nižšiu si budem robiť sama a ona sa s tým ešte nestretla, tak nevie poradiť.

    Našla som si v predchádzajúcich poradách riešenie od p. Mihála: Podľa § 138 ods.12 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení je od 1.7.2006 do 30.6.2007 vymeriavací základ zamestnanca v úhrne mesačne najviac 51822 Sk na platenie poistného na starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a najviac 25911 Sk na platenie poistného na nemocenské poistenie
    Lenže, keď som si to pozrela s účinnosťou od 1.1.2008 tak Ak by mál niekto konkrétne sumy alebo návod v ľudskej reči ako sa k týmto sumám dopracovať bola by som veľmi vďačná

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    pri vymeriavacích základoch 28000 + 13500= 31500,-
    - o niečo prekročíš max.vym.základ zamestnanca( nie zamestnávatela, ako si už písala vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods. 11 + 19) pre nemocenské poistenie, čo je t.č. od 1.7.08 suma 30219,-,
    - strop na inval, starob, v nezam., rezerv.f. je t.č. od 1.7.08 suma 80584,-Sk takže ten neprekročíš.
    - No a strop pre garančné je tiež 30219,- no ten odvádza len zamestnávatel, nie zamestnanec a ten nebude ani v jednom PP prekročený, ak nedostaneš napr. prémie.

    Postup neviem aký je, no predpokladám, že ak by bola urobená výplata s vyšším VZ skôr a táto mzdárka dala "nejaké" (aké neviem) potvrdenie o výške VZ zamestnanca, tak by tá druhá mzdárka (teda ty), čo vypočítava mzdu s nižším VZ mohla odviesť "za zamestnanca" nem.poistenie len z rozdielu t.j. vymer.základu cca (30219-28000=) 2219Sk.
    robila to tak moja kolegyna, tá však robila obe výplaty. No a v soc.poistovni v tom mali dosť chaos hlavne pri vyplácaní nem.dávky, lebo tuším v mesačných výkazoch nie je zvlášť kolonka pre VZ zamestnanca a zamestnávatela (nie som už mzdárka, takže nové výkazy do SP podrobne nepoznám). Lebo nem.dávka sa ráta z VZ poistenca a nie zametnávatela (vid zákon o sociálnom poistení § 55).
    Naposledy upravil brčko : 04.10.08 at 11:28 Dôvod: oprava 80822 na 80584,-

    Dva pracovné pomery súčasne - odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.