Zavrieť

Porady

dovolenka a nadcasy

ahojte,

situacia:
v nasej firme sa praca vykazuje v informacnom systeme. v mesiaci je dajme tomu 160h fpc, ktore zamestnanec odpracuje a vykaze. k tomu este vykaze 2 dni dovolenky (ktoru mal schvalenu) a napr. 2 dni osetrenie u lekara..

otazka:
ma takyto zamestnanec podla zakona narok na preplatenie nadcasov? :-)

dik
foxik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Foxik je offline (nepripojený) Foxik

    Foxik
    ahoj,

    v pracovnej zmluve je uvedene, ze pripadna praca nadcas je zahrnuta v zakladnej mzde.

    mna skor zaujimalo, keby tam tento bod nebol, ci je to zo zakona OK (bez ohladu na smernice)..

    pretoze z dovolenky by sa mohol stat nastroj na financne prilepsenie a zamestnavatel by s tym nemohol nic urobit.. jednak by zamestnancovi musel zaplatit dovolenku a jednak nadcasy s koeficientom 1,5 ...

    a zda sa mi to na hlavu.. kedze v zaujme zamestnavatela by malo byt, aby si zamestnanec oddychol tych 20 dni v roku, nebol mrzuty a podaval dobre vykony

    vdaka,
    foxik

    Foxik je offline (nepripojený) Foxik

    Foxik
    hmm.. skusim znova

    pracujes vo firme, kde:
    - tvoju dovolenku / doktorov a ine veci riesi HR
    - tvoje odpracovane hodiny riesi Projektovy veduci..

    navzajom o sebe nevedia, nezaujima ich to..
    na konci mesiaca podaju obe oddelenia nejakej uctovnicke tvoj pocet "odpracovanych" hodin (z HR su to dovolenky / Pcka / PNky ; z projektu realne odpracovane hodiny) .. ta ich scita a vypocita ti vyplatu.

    predstav si, ze v zmluve nemas nic o tom, ze praca nadcas je zahrnuta v mzde.. to by v zasade znamenalo, ze ak mas nejake nadcasy, dostanes ich zaplatene podla zakonnika prace..

    spat k firme, kde pracujes.. konkretne k uctovnicke, ktora ti ide vypocitat mzdu...
    z projektu dostane pocet odpracovanych hodin vo vyske fondu pracovneho casu, avsak z HR dostane este 2 dni dovolenky (16h) + 1 den u doktora (8h) .. tym v podstate vzniklo 24h nadcasov sposobenych zobranou dovolenkou + donesenim potvrdenia od doktora..

    ma takyto zamestnanec zo zakona narok na preplatenie nadcasov? i ked k tomu vyuzil dovolenku a Pcka?

    je mi jasne, ze dovolenku mu zamestnavatel preplatit musi.. i to Pcko.. ale zda sa mi chore, ze sa vdaka tomu dostane k nadcasom..

    snad je to trosku lepsie popisane

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Foxik Pozri príspevok
    hmm.. skusim znova

    pracujes vo firme, kde:
    - tvoju dovolenku / doktorov a ine veci riesi HR
    - tvoje odpracovane hodiny riesi Projektovy veduci..

    navzajom o sebe nevedia, nezaujima ich to..
    na konci mesiaca podaju obe oddelenia nejakej uctovnicke tvoj pocet "odpracovanych" hodin (z HR su to dovolenky / Pcka / PNky ; z projektu realne odpracovane hodiny) .. ta ich scita a vypocita ti vyplatu.

    predstav si, ze v zmluve nemas nic o tom, ze praca nadcas je zahrnuta v mzde.. to by v zasade znamenalo, ze ak mas nejake nadcasy, dostanes ich zaplatene podla zakonnika prace..

    spat k firme, kde pracujes.. konkretne k uctovnicke, ktora ti ide vypocitat mzdu...
    z projektu dostane pocet odpracovanych hodin vo vyske fondu pracovneho casu, avsak z HR dostane este 2 dni dovolenky (16h) + 1 den u doktora (8h) .. tym v podstate vzniklo 24h nadcasov sposobenych zobranou dovolenkou + donesenim potvrdenia od doktora..

    ma takyto zamestnanec zo zakona narok na preplatenie nadcasov? i ked k tomu vyuzil dovolenku a Pcka?
    ZAmestnanec má nárok na preplatenie nadčasov. Len nechápem, ako mohol na to využiť dovolenku a Pčko?? Veď keď pracoval 15 dní v mesiaci po 8 hodín, čerpal 5 dní dovolenky a dve soboty prišiel do práce na 5 hodín, tak má odpracované 120 hodín riadneho prac. času, 10 hodín nadčasov a 40 hodín náhrady za dovolenku. Neviem, čoje na tom zlé? Dostane za to všetko mzdu či náhradu.

    Foxik Pozri príspevok
    je mi jasne, ze dovolenku mu zamestnavatel preplatit musi.. i to Pcko.. ale zda sa mi chore, ze sa vdaka tomu dostane k nadcasom..

    snad je to trosku lepsie popisane
    Vysvetli mi, ako sa môže vďaka dovolenke dostať k nadčasom? Veď pokiaľ vo firme nie je bordel v evidencii pracovného času, tak je firma povinná viesť presnú evidenciu odpracovaného času (teda aj dovolenky) a nadčasov. Potom k žiadnemu miešaniu dovolenky a nadčasov dôjsť nemôže. Ak vychádzaš z praxe tvojho zamestnávateľa, tak má asi zle nastavené procesy, ak k takému niečomu dochádza.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.