Zavrieť

Porady

výber DSS a poplatky

zdravim, cerstvo som sa zamestnal po absolvovani vysokoskolskeho studia a nemozem sa rozhodnut akú dss si vyberiem.

rozhodujem sa medzi axou a allianzom, je to dobrý výber???
neviete mi poradit ohladne poplatkov v jednotlivých dss, v ktorej dss su najnižšie?

vopred dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zapp Pozri príspevok
    zdravim, cerstvo som sa zamestnal po absolvovani vysokoskolskeho studia a nemozem sa rozhodnut akú dss si vyberiem.

    rozhodujem sa medzi axou a allianzom, je to dobrý výber???
    neviete mi poradit ohladne poplatkov v jednotlivých dss, v ktorej dss su najnižšie?

    vopred dakujem za odpovede
    S poplatkami si nelám hlavu, DSS-ky majú zákonom regulovanú maximálnu výšku poplatkov a v súčasnosti majú skoro všetky rovnaké poplatky. Takže toto kritérium ti nepomôže.

    Ani v iných podmienkach nie sú rozdiely, pretože fungujú za rovnakých zákonom daných podmienok, tzn. investičné stupne, zmluvné podmienky, podmienky zrušenia a pod. Jediné v čom sa líšia, sú miery zhodnotenia fondov. Tam je to ale lotéria, tá DSS, čo mala dobré zhodnotenie doteraz, nemusí tak zhodnocovať prostriedky v budúcnosti. Záleží od investičného ducha samotného portfolio managera (managerov), ako dokáže umiestniť peniaze.

    Takže u DSS neide o trhový výber, ale o to, ktorej značke si verný alebo ktorej dôveruješ viac. Prípadne, ako to bolo u väčšiny populácie - ktorá značka mala lepšiu reklamu či ktorý sprostredkovateľ bol aktívnejší.

    Takže tu nejde, ktorú DSS si vyberieš, ale či si vôbec založíš DSS. Ak si sa rozhodol, že budeš šetriť v II. pilieri, tak či si vyberieš Axu alebo Allianz, tak chybu neurobíš. Hoď si korunou a uvidíš.

    zapp je offline (nepripojený) zapp

    zapp
    no jo ale na niektorej stranke som videl i poplatky depozitárovi, ktoré boli približne vo výške poplatkov za správu aktív, niektoré nižšie, niektoré vyššie. myslím, že i to bude mať vplyv na výšku môjho dôchodku, alebo sa mýlim?

    diks za odpovede

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zapp Pozri príspevok
    no jo ale na niektorej stranke som videl i poplatky depozitárovi, ktoré boli približne vo výške poplatkov za správu aktív, niektoré nižšie, niektoré vyššie. myslím, že i to bude mať vplyv na výšku môjho dôchodku, alebo sa mýlim?

    diks za odpovede
    Tak špeciálne kvôli tebe som si tie poplatky pozrel. V prípade DSS existujú viaceré poplatky:
    1. poplatok za vedenie účtu - u oboch spoločností je to 1% z pripísanej sumy

    2. odplata za správu fondu - u oboch spooločností je to 0,065% z aktív (Alianz mala pre prvé tri roky 0,07%), takže zase rovnaké.

    3. odplata depozitárovi - toto nie je poplatok DSS, ale banky, v ktorej sú vedené účty DSS. Tento poplatok nezávisí od DSS, ale od banky.llianz má Tatrabanku, AXA má UniCreditbank. Tatrabanka berie od 0,05% do 0,065% a Unicreditbank od 0,02% do 0,05%. ZAtiaľ však možno hovoriť, že majú poplatok 0,05 a 0,065, teda rozdiel je 0,015% ročne, za 50 rokov by to bolo 0,75%, čo je z tohto pohľadu zanedbateľná suma. Navyše pri zmene depozitára sa zmení aj jeho odmena.
    oPeniazoch.sk:

    ČSOB - Prosperita (DFCS3)

    Typ fondu: rastový
    Depozitársky poplatok: 0,02-0,05% z hodnoty fondu ročne

    sucasna hodnota fondu je: 2 326 955 000
    teda 0,05% z toho je: 1 163 477,5

    to je asi nezmysel, ze? teda, depozitarsky poplatok sa pocita z mesacneho prispevku? alebo suctu prispevkov alebo z coho?

    výber DSS a poplatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.