Zavrieť

Porady

teplovzdusne rozvody od krbu - ako na to?

Poprosim o radu ....
Rad by som urobyl teplovzdusne rozvody od krbovej vlozky po celom dome.
Je to mozne realizovat svojpomocne ,alebo to radsej neodporucate??
Robil to niekto sam? Je neako dane,ze kde musi byt ulozena ventilacna jednotka + filter? Nasiel som vcelku dobre miesto na to ale je vzdialene asi 12 m od krbu./asi v strede domu na povale/..je to vela??.Ake hadice odporucate- hlavna od krbu?? a nasledne od ventilacnej jednotky do izieb??
Kde je najlepsie vyustit privod vzduchu do miestnosti?
Dakujem za akykolvek nazor......
Usporiadat
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

Nikto to este nerobil sam??
Dajte vediet ako na to??
Dakujem
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Skúste dať nejaké foto alebo nákres.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

A krb už máš postavený? Ideš aj ten stavať, alebo búrať a dostavovať rozvody?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Práve nad tým tiež rozmýšľam, tiež to chcem svojpomocne robiť, mám vybranú jednu krbovú vložku, ktorá už obsahuje 2 výduchy s ventilátormi. K tomu si treba kúpiť termoflex rúry, takže nemusím už nič izolovať, keďže už izoláciu obsahujú. Rozvody som videl aj dolu aj hore, ja ich dávam hore do sadrokartónu, nemám inú možnosť. Pokiaľ mám také informácie, tak maximum vraj dávajú a predávajú 10m termoflex rúry.

Samozrejme treba mať dobre urobený komín, vylôžkovaný najlepšie nerezovou rúrou, čo najširšou, aby mala dobrý ťah. Vylôžkovanie komína a schválenie dávam na starosť odborníkovi(pre istotu), krbovú vložku a prieduchy si urobím sám.

Samotný krb potom plánujem dokončiť doskami Super isol (tepelná izolácia krbu zo všetkých strán)

Tento môj návod má ešte muchy, ale plánujem ho robiť až v novembri, takže mám ešte čas.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Odporúčam Vám , aby ste sa aspoň dostatočne informovali u nejakých krbárov,keď sa chcete pustiť do krbov sami.Krb nie je len obyčajná murárčina,ako sa mnohí mylne domnievajú.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ja som sa informoval u krbára, nie u murára, heh.
0 0
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

Noo takze krb uz stoji a funguje ale 4 rok tusim.Ma aj teplovodny vymenik..ktory tlaci vodu cez malu obehovku do radiatorov.Takze sa bude burat.Len neviem kde najlepsie umistnit filter s ventilacnou jednotkou? Ci musi byt hned pri krbe alebo moze byt aj trosku dalej.Moj pripad krb na jednej strane domu/obyvacka/ ,technicka miestnost v strede domu/asi 10 m od krbu/
a 2 predne miestnosti na druhom konci domu/dalsich 10m/
Dakujem

A este ma napadlo....kam umiestnit vyduchy ?? Kedze ide o starsi dom,nie novostavbu...asi ine ako pod sadrokarton do stropu...bude to OK??/Alebo musi byt pri podlahe??
Vdaka
Naposledy upravil Zdenusko : 10.10.08 at 00:57 Dôvod: vlozenie nakresu...
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Nas otec robil toto u nas v dome. Dole v obyvacke mame krb a hore pri strope dve mriezky ktore prepustaju teplo (bez rur..len salanim). Inak nam vedu teplovdzusne rury (vyzeraju ako z hlinnika...ale neviem z coho su..) do izby nad obyvackou (20 m2, dalej do dalsiej hornej izby, 30 m2, na schodisko na chodbe, do spalne na prizemi -15 m2 a na schodisko do pivnice) Ukoncene su takym okruhlym cudom, ktore sa da zašroubovat a tym sa reguluje, kolko tepla ma salat. Krb sme zvnutra obmurovali nejakou specialnou zmesou, a prieduchy sme vacsiou len prerazili v mure a ukoncili sadrokartonovou ozdobou - len ten co ide do spalne sme museli izolovat lebo to bola vzdialenost cca 9 metrov od obyvacky. Ostatne v podstate poli do cca 2 metrov od komina. Otec system vymyslal skoro rok, ale teraz sme spokojni, lebo v zime sa vacsinou kuri len v krbe a iba obcas sa dokuruje plynom. Neviem ako máme umiestnené filtre, ale asi nie velmi dobre, lebo uz po roku sa nám okolo prieduchov vytvorili čmuhy od sadzí (ale len v obývačke) takže sa to musí občas premaľovať. Je to len laický popis,, ale možno pomôže.
0 0
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

vazne by bodli neake fotky - co to uz mate nahodene!!
Hlavne vetracia jednotka,jej uchytenie,rozvody,....atd
Lepsie pomoze ked sa to vidi!!!
Dik,

A ozaj ked chcem vykurovat aj prizemie aj podkrovie...staci jedna vetracia jednotka ci treba dve? Ako mozem regulovat prietok vzduchu do jednotlivych vetiev ci miestnosti??
Kolko vyduchov na jednu vetvu??
Vdaka
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Výduchov si môžeš urobiť koľko chceš.
Na mriežkach sa dá regulovať, či ju otvoríš naplno, alebo ju zavrieš.
0 0
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

kolko vyduchov na jednej vetve? Rata sa to neako podla priemeru rury?? Aky priemer/rur/ od krbu k ventilacnej jednotke a aky priemer na jednotlive vetvy??
Vdaka!!
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Ono to nie je taka jednoducha zalezitost, ako si niektory myslia. Po tom ako mi teraz dostavali krb by som sa sam do toho nepustal, su to skusenosti, nevyzera to zlozito, ale sam by som ich najprv musel urobit zo desat a potom sa do krbu pustit. A nechcem sa chvalit, ale som dost zrucny. Musite vediet, kde treba izolovat (pouzili izofix), kde treba akumulovat (pouzili nejaku tehlu nemeckeho vyrobcu urcenu specialne na krby), a kde staci aj obycajny Ytong.
Co sa tyka rozvodov, tak to riesim akurat aj ja, tak si mozeme vymenit nejkake tie skusenosti. Ja som po viacerich konzultaciach s krbarmi zistil, ze tie hadicer su sice izolovane, ale zo skusenosti mi povedali, ze za dva roky ta izolacia bude uplne specena. Doporucili mi dodatocne obalit hadicu nobasilom. Je drahy, ale je do 600 stupnov.
Ventilator by mal byt tak 1-2m od krbu, ale v tom nie som doma -preco.
Mne tak vychadza, takze celkom fajn. Dolezite je kolko miestnosti budes vykurovat, podla toho sa voli velkost ventilatora (prietok vzduchu).
A ked budes fukat vzduch zo stropu, tak vraj treba hadicu min. 125mm. Tak som aj ja spravil. A treba ich situovat maximalne daleko od krbu, cize opacna strana izby, aby sa ten teply vzduch ochladzoval a vracal zase spatne ku krbu. Tym sa vraj dosiahne najvyssia ucinnost.
Naposledy upravil focus3ccd : 13.10.08 at 10:34
20081004_KRB_0052.jpg  
0 0
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

Noo,a ako vyratat alebo urcit aku ventilacnu jednotku pre dany typ objektu. Teda aku vykonnu?? Podla vykurovaneho objemu??,alebo.....neviem??
Vdaka
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Zdenusko Pozri príspevok
Noo,a ako vyratat alebo urcit aku ventilacnu jednotku pre dany typ objektu. Teda aku vykonnu?? Podla vykurovaneho objemu??,alebo.....neviem??
Vdaka
To by som si poratal dlzky jednotlivych vedeni a pocet a zasiel by som za nejakym vzducharom, to uz je otazka skor na nich..... Alebo niekto tu na fore poradi.....
Pripadne by som oslovil zo tri firmy, co ponukaju krbove ventilatory, tie lepsie maju aj poradenstvo zdarma. Niekedy aj spolahlive.
Naposledy upravil focus3ccd : 13.10.08 at 13:00
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Koľko pýtajú krbári v rôznych častiach Slovenska? Zaujíma ma najmä okolie BA a BB. Ďakujem.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Ja som dal 74, bez kamena..... vratane vlozky kobok.
0 0
16b93419b4848a960327cd61f 16b93419b4848a960327cd61f
nastudoval som nejaku literaturu poobchadzal vsetki firmy v meste pozistoval som si ceny prac postupi a pustil som sa sam do prace som stavbar ale ked som krb dokoncil asi nejeden krbar bi sa pozastavil,som sam zo sebou spokojny mam to postavene v drevenici co samo o sebe je narocne z poziarneho hladiska,teraz ked to spocitam vislo ma to z vlozkou bez mojej prace na50000 vikurujem 150mk mam vihrievane try izby na poschodi kupelna na prizemi plus hala a pri dnesnej teplote -20 krasne v trenirkach a prikladam naozaj decentne,chcem tim iba povedat strasne vela zalezi na dobrych radach a skusenostiach ludi clovek dokaze vela veci urobit aj sam .
0 0
branoklen branoklen

branoklen je offline (nepripojený) branoklen

no a nevies mi tie postupy napisat? alebo poslat mailom?
0 0
mvlko mvlko

mvlko je offline (nepripojený) mvlko

ak je mozne tak aj mne... odborne rady sa vzdy hodia aj ked este len ideme stavat chalupu.

vdaka
0 0
Zdenusko Zdenusko

Zdenusko je offline (nepripojený) Zdenusko

Opat sa vraciam k mojej teme,kedze bude coskoro aktualna.
Takze nejake dobre postupy,obrazky,napady...Velmi pomozu!!

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať