Zavrieť

Porady

používanie sukromného auta v podnikaní

Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

davos Pozri príspevok
Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Môžeš používať obidve, ale náhrada nie je 5,20, ale od 1.6.08 5,50.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

davos Pozri príspevok
Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Predpokladám, že obe autá sú súkromné, t.j. nie sú zaradené v majetku firmy. A teraz nahlas rozmýšlam - pri druhom aute 1. pri jazdách, ktoré urobíš ty ako živnostník, by si mal mať nárok na zákl. náhradu+náhraduPL (platíš si daň z motorových vozidiel). 2. pri jazdách, ktoré urobia zametnanci, by si mali cestové náhrady žiadať zamestnanci, s tým, že si požičali auto od tretej osoby, čo zamestnanci na rozdiel od živnostníka môžu - t.j. nepožičali si auto zaradené v majetku zamestnávateľa - to je predsa pravda. A potom by sa s tebou ako súkromnou osobou mali vyrovnať za požičanie auta - t. j. peniaze na PL+zákl. náhradu si necháš ty a ostatné v cesťáku oni.
Taký je môj názor, napíšte v čom by mohol byť problém
Naposledy upravil evina123 : 06.10.08 at 09:31 Dôvod: gram.chyba
0 0
davos davos

davos je offline (nepripojený) davos

pokiaľ dobre rozumiem - nieje v účtovaní nahrady paušalu a PL,rozdiel či už jazdia s druhým autom zamestnanci alebo ja,aj keď používam viac sukromných aut ktoré niesu v maj.firmy.

Ďakujem za odpovede,som tu úplny nováčik.
0 0
davos davos

davos je offline (nepripojený) davos

ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

davos Pozri príspevok
ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?
No zaujímavá otázka, ale podľa môjho názoru nemôžete. Pri druhom prípade musíte postupovať podľa Zákona o cestovných náhradách §7 a tu sa spomína podmienka okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Neskúma sa či zamestnávateľ má vozidlo zahrnuté alebo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Podmienka využitia auta na cestovanie nezahrnutého do majetku sa spomína v §19 ods.2 písm.e Zákona o dami z príjmov u daňovníkoch s príjmami podľa §6 ods.1 a 2.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Denda Pozri príspevok
No zaujímavá otázka, ale podľa môjho názoru nemôžete. Pri druhom prípade musíte postupovať podľa Zákona o cestovných náhradách §7 a tu sa spomína podmienka okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Neskúma sa či zamestnávateľ má vozidlo zahrnuté alebo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Podmienka využitia auta na cestovanie nezahrnutého do majetku sa spomína v §19 ods.2 písm.e Zákona o dami z príjmov u daňovníkoch s príjmami podľa §6 ods.1 a 2.
Re: používanie sukromného auta v podnikaní
ide mi o to či v dobe keď ja som na ceste s jedným autom a moji zamestnanci s druhým autom - súčasne ,môžem si dať do nákladov z druhého auta paušal
5.50 aj PL ?

Súhlasím s tým, že pri použití auta zamestnancom sa postupuje podľa Zákona o cestovných náhradách, kde si cestovné náhrady vykazujú zamestnanci. A čo sa týka podmienky "okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa"- tak ja osobne si myslím, že zamestnávateľom je živnostník, nie súkromná osoba, takže vozidlom zamestnávateľa je auto zahrnuté do majetku - ale to je len môj názor.
0 0
davos davos

davos je offline (nepripojený) davos

takže polopate povedané z druhého auta si nemôžem dať do nákladov
paušal 5.50 sk ? ale možem si dať PL ? tak mi to chce vyriešiť učtovníčka.

Je to OK.

Ďakujem
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Ahojte, aký paušál je teraz pri používaní súkromného auta... 5,50 Sk za km... treba prepočítať na eurá, alebo je stanovená nejaká nová sadzba. ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Meggie32 Pozri príspevok
Ahojte, aký paušál je teraz pri používaní súkromného auta... 5,50 Sk za km... treba prepočítať na eurá, alebo je stanovená nejaká nová sadzba. ďakujem.
Základná paušálna náhrada 5,50 Sk/km je 0,183 €
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Ďakujem, takto sa to zaokrúhľuje.. v zákonoch to teraz rýchlo neviem nájsť. Dík.
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
Ahoj,

chcem si potvrdiť alebo nechať poradiť. Živnostník je povinný podať oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k DzMV, az ked si alebo spraví cestovný príkaz, alebo dá do pokladne doklad o tankovaní ? Tj povinnosť mu nevznikla pri zakladaní živnosti aj keď tam na otázku "budete pri podnikaní používať motorové vozidlo" odpovedal "ano" ?....Vdaka za odpoved
0 0
MAJKA1983 MAJKA1983

MAJKA1983 je offline (nepripojený) MAJKA1983

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu... máme osobný automobil v osobnom vlastníctve, ktoré využívame na podnikanie - máme zmluvu o prenájme motorového vozidla do podnikania. Chcem sa spýtať, či na základe tejto zmluvy môžme dať do výdavkov všetky výdavky súvisiace s autom (PHM, servis, PZP...) alebo je to nejak obmedzené...? najviac ma zaujíma, ako je to s PHM, mne radil kolega, že kludne všetky bloky môžem dať do výdavkov a urobiť knihu jázd... a tu som zase čítala niečo o 5,50 za km... tak teraz neviem... Ďakujem za rady.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Do nákladov si dávaš 5,50 Sk za km + spotreba PHM. Opravy, servis, pneu, poistky a pod. už do nákladov neúčtuješ.
0 0
MAJKA1983 MAJKA1983

MAJKA1983 je offline (nepripojený) MAJKA1983

čiže komplet blok za tankovanie dám do réžie + za každý km najazdený 5,50? správne som pochopila? tých 5,50 za km sa účtuje ako? Díky.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MAJKA1983 Pozri príspevok
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu... máme osobný automobil v osobnom vlastníctve, ktoré využívame na podnikanie - máme zmluvu o prenájme motorového vozidla do podnikania. Chcem sa spýtať, či na základe tejto zmluvy môžme dať do výdavkov všetky výdavky súvisiace s autom (PHM, servis, PZP...) alebo je to nejak obmedzené...? najviac ma zaujíma, ako je to s PHM, mne radil kolega, že kludne všetky bloky môžem dať do výdavkov a urobiť knihu jázd... a tu som zase čítala niečo o 5,50 za km... tak teraz neviem... Ďakujem za rady.
kto je to "máme" ? Živnostník ? s.r.o. ? S kým nájomná zmluva ?
0 0
MAJKA1983 MAJKA1983

MAJKA1983 je offline (nepripojený) MAJKA1983

veronikasad Pozri príspevok
kto je to "máme" ? Živnostník ? s.r.o. ? S kým nájomná zmluva ?
živnostník, nájomná zmluva medzi manželom a jeho živnosťou... tak nám bolo poradené, čiže sám sebe prenajal svoje auto do podnikania.
0 0
MAJKA1983 MAJKA1983

MAJKA1983 je offline (nepripojený) MAJKA1983

mysimis Pozri príspevok
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
čiže ubehnem za 550 sk a priložím bloček v tejto hodnote. Čiže iba jedenkrát dávam do výdavkov túto sumu. ako réžia tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mysimis Pozri príspevok
Napr. ubehneš 100 km, tak si vypočítaš 5,50 x 100= 550,- Sk a k tomu adekvátne bloček za spotrebu PHM.
ubehneš , to sa teda podarilo, a pri tom spotrebuješ PHM? nebudeš behať na vlastný pohon?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MAJKA1983 Pozri príspevok
živnostník, nájomná zmluva medzi manželom a jeho živnosťou... tak nám bolo poradené, čiže sám sebe prenajal svoje auto do podnikania.
Žiadnu nájomnú zmluvu nepotrebuješ, auto treba do 30 dní id začiatku využívania na podnikanie nahlásiť na DU. Uplatňuješ si sadzbu základnej náhrady 5,50 sk/km /od 1.1.09 prepoč.na €/+ spotrebu PHM. Bloky PHM samostatne v peň. denníku neeviduješ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať