Zavrieť

Porady

Skrátený pracovný čas učiteľa a dovolenka

Dobrý deň !

Som učiteľka pracujúca na skrátený pracovný úväzok už viac rokov. Mám teda aj nárok na kratšiu dovolenku. Hoci pracujem iba 4 dni v týždni a mám úväzok 17 hodín, zamestnávateľ ma núti vyberať si 5 dní dovolenky za týždeň, čo odôvodňuje tým, že môj pracovný čas je 5 dňový a je to iba zhoda okolností, že učím iba 4 dni. Deje sa to tak aj v prípadoch, že odučím všetky 4 dni a piaty deň sú prázdniny. Ako viem, tak zákonník práce pozná aj kratší pracovný čas a uvádza, že vtedy sa pracovný čas nemusí rozložiť na všetky dni v týždni. Poraďte mi prosím ako z toho von, pretože sa cítim podvedená. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    Helena H Pozri príspevok
    Dobrý deň !

    Som učiteľka pracujúca na skrátený pracovný úväzok už viac rokov. Mám teda aj nárok na kratšiu dovolenku. Hoci pracujem iba 4 dni v týždni a mám úväzok 17 hodín, zamestnávateľ ma núti vyberať si 5 dní dovolenky za týždeň, čo odôvodňuje tým, že môj pracovný čas je 5 dňový a je to iba zhoda okolností, že učím iba 4 dni. Deje sa to tak aj v prípadoch, že odučím všetky 4 dni a piaty deň sú prázdniny. Ako viem, tak zákonník práce pozná aj kratší pracovný čas a uvádza, že vtedy sa pracovný čas nemusí rozložiť na všetky dni v týždni. Poraďte mi prosím ako z toho von, pretože sa cítim podvedená. Ďakujem.
    V zmysle Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa majú učitelia nárok na dovolenku 45 dní. Nakoľko máš skrátený základný úväzok rozvrhnutý na 4 dni v týždni, máš nárok na pomernú časť dovolenky za rok, teda na 36 dní za kalendárny rok.
    Dovolenka sa v tvojom prípade čerpá len v dňoch, na ktoré je rozvrhnutý tvoj základný úväzok, t.j. za týždeň máš čerpať 4 dni dovolenky v tých dňoch, v ktorých máš pracovný úväzok. Nemôžeš predsa čerpať dovolenku v čase, keď máš 1 deň osobné voľno, za ktoré si "potrestaná" skrátenou dovolenkou.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Helena H Pozri príspevok
    Dobrý deň !

    Som učiteľka pracujúca na skrátený pracovný úväzok už viac rokov. Mám teda aj nárok na kratšiu dovolenku. Hoci pracujem iba 4 dni v týždni a mám úväzok 17 hodín, zamestnávateľ ma núti vyberať si 5 dní dovolenky za týždeň, čo odôvodňuje tým, že môj pracovný čas je 5 dňový a je to iba zhoda okolností, že učím iba 4 dni. Deje sa to tak aj v prípadoch, že odučím všetky 4 dni a piaty deň sú prázdniny. Ako viem, tak zákonník práce pozná aj kratší pracovný čas a uvádza, že vtedy sa pracovný čas nemusí rozložiť na všetky dni v týždni. Poraďte mi prosím ako z toho von, pretože sa cítim podvedená. Ďakujem.
    Z toho čo si napísala som vyrozumel, že si chceš v týždni vybrať len 4 dni dovolenky a piaty deň chceš zostať doma (alebo chceš tento piaty deň prísť do práce?), lebo práve v ten deň nič neučíš, a keďže v ten deň nič neučíš, tak si myslíš, že tam nemusíš byť, lebo sa budeš na vyučovanie pripravovať doma?
    A s tými prázdninami si myslím, že učitelia nemajú prázdniny.
    Teraz však trochu vážnejšie:
    Máš skrátený úväzok ( týždenná miera tvojej vyučovacej povinnosti je 17 hodín = 74% úväzok)
    Z toho vyplýva že tvoj týždenný pracovný čas je 27,75 hodín za týždeň (nie 17 !) Takže, keď riaditeľ rozhodne (a bude to mať ošetrené aj v pracovnom poriadku školy, resp. v pracovnej zmluve, ktorú s tebou uzavrel), že každý deň budeš v práci 5 hodín (aj v deň keď nič neučíš), tak tam budeš musieť byť. (Alebo si zoberieš dovolenku).
    Nie si podvedená - riaditeľ je na tvojej strane.
    Naposledy upravil jaros5 : 09.10.08 at 07:45 Dôvod: malá korekcia

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    polka Pozri príspevok
    V zmysle Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa majú učitelia nárok na dovolenku 45 dní. Nakoľko máš skrátený základný úväzok rozvrhnutý na 4 dni v týždni, máš nárok na pomernú časť dovolenky za rok, teda na 36 dní za kalendárny rok.
    Dovolenka sa v tvojom prípade čerpá len v dňoch, na ktoré je rozvrhnutý tvoj základný úväzok, t.j. za týždeň máš čerpať 4 dni dovolenky v tých dňoch, v ktorých máš pracovný úväzok. Nemôžeš predsa čerpať dovolenku v čase, keď máš 1 deň osobné voľno, za ktoré si "potrestaná" skrátenou dovolenkou.
    Polka, ale úväzok pedagogického zamestnanca v školstve sa nerovná týždennému pracovnému času.
    Naposledy upravil jaros5 : 08.10.08 at 23:16

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    jaros5 Pozri príspevok
    Opýtaj sa konkrétne.
    Z toho čo si napísala som vyrozumel, že si chceš v týždni vybrať len 4 dni dovolenky a piaty deň chceš zostať doma (alebo chceš tento piaty deň prísť do práce?), lebo práve v ten deň nič neučíš, a keďže v ten deň nič neučíš, tak si myslíš, že tam nemusíš byť, lebo sa budeš na vyučovanie pripravovať doma?
    A s tými prázdninami si myslím, že učitelia nemajú prázdniny.
    Teraz však trochu vážnejšie:
    Máš skrátený úväzok ( týždenná miera tvojej vyučovacej povinnosti je 17 hodín = 74% úväzok)
    Z toho vyplýva že tvoj týždenný pracovný čas je 27,75 hodín za týždeň (nie 17 !) Takže, keď riaditeľ rozhodne (a bude to mať ošetrené aj v pracovnom poriadku školy, resp. v v pracovnej zmluve, ktorú s tebou uzavrel), že každý deň budeš v práci 5 hodín (aj v deň keď nič neučíš), tak tam budeš musieť byť. (Alebo si zoberieš dovolenku).
    Nie si podvedená - riaditeľ je na tvojej strane.
    Je pravda, že učitelia nemajú prázdniny, ale v čase prázdnin zvyknú čerpať dovolenku, náhradné voľno, prípadne môžu aj pracovať na ostatných prácach súvisiacich s pedagogidkou činnosťou. Ak jej riaditeľ v dňoch, keď nemá úväzok (teda neučí), nariaďuje čerpať dovolenku, nerobí správne. Ona má predsa 4-dňový pracovný týždeň (z tohto dôvodu má predsa krátenú dovolenku). Ak by mala povinnosť byť 5 dní v týždni v práci, alebo čerpať 5 dní dovolenky za týždeň, aj napriek tomu, že 1 deň neučí (nemá úväzok), tak v tom prípade by mala mať aj nárok na plnú dovolenku - 45 dní. Teda žiadne krátenie dovolenky. V tom prípade by to bolo OK.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    jaros5 Pozri príspevok
    Polka, ale úväzok pedagogického zamestnanca v školstve sa nerovná týždennému pracovnému času.
    Aj to viem. Pracovný čas učiteľov, aj ostatných pedag. zamestnancov pozostáva z 2 zložiek:
    - z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť,
    - a z času, počas ktorého vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou.
    Prikladám výťah z pracovného poriadku pedag. zamestnancov.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    polka Pozri príspevok
    Aj to viem. Pracovný čas učiteľov, aj ostatných pedag. zamestnancov pozostáva z 2 zložiek:
    - z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť,
    - a z času, počas ktorého vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou.
    Prikladám výťah z pracovného poriadku pedag. zamestnancov.
    Súhlas.V link uvádzaš časť vzorového PP, a každá škola si ho upravuje podľa vlastných konkrétnych , špecifických podmienok.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    polka Pozri príspevok
    Je pravda, že učitelia nemajú prázdniny, ale v čase prázdnin zvyknú čerpať dovolenku, náhradné voľno, prípadne môžu aj pracovať na ostatných prácach súvisiacich s pedagogidkou činnosťou. Ak jej riaditeľ v dňoch, keď nemá úväzok (teda neučí), nariaďuje čerpať dovolenku, nerobí správne. Ona má predsa 4-dňový pracovný týždeň (z tohto dôvodu má predsa krátenú dovolenku). Ak by mala povinnosť byť 5 dní v týždni v práci, alebo čerpať 5 dní dovolenky za týždeň, aj napriek tomu, že 1 deň neučí (nemá úväzok), tak v tom prípade by mala mať aj nárok na plnú dovolenku - 45 dní. Teda žiadne krátenie dovolenky. V tom prípade by to bolo OK.
    Obaja tvrdíme to isté, len pohľad je z rôznych uhlov.resp. sme odlišne pochopili to, čo zadávateľka témy napísala v úvode.
    Všetky tieto veci sa dali riešiť v pracovnej zmluve (rozvrhnutie pracovného času) a nemusel byť žiaden problém.
    Naposledy upravil jaros5 : 09.10.08 at 01:22

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    jaros5 Pozri príspevok
    Súhlas.V link uvádzaš časť vzorového PP, a každá škola si ho upravuje podľa vlastných konkrétnych , špecifických podmienok.
    Súhlasím. A čo povieš na prispevok č. 5?

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    polka Pozri príspevok
    Je pravda, že učitelia nemajú prázdniny, ale v čase prázdnin zvyknú čerpať dovolenku, náhradné voľno, prípadne môžu aj pracovať na ostatných prácach súvisiacich s pedagogidkou činnosťou. Ak jej riaditeľ v dňoch, keď nemá úväzok (teda neučí), nariaďuje čerpať dovolenku, nerobí správne. Ona má predsa 4-dňový pracovný týždeň (z tohto dôvodu má predsa krátenú dovolenku). Ak by mala povinnosť byť 5 dní v týždni v práci, alebo čerpať 5 dní dovolenky za týždeň, aj napriek tomu, že 1 deň neučí (nemá úväzok), tak v tom prípade by mala mať aj nárok na plnú dovolenku - 45 dní. Teda žiadne krátenie dovolenky. V tom prípade by to bolo OK.
    Obaja tvrdíme to isté, len pohľad je z rôznych uhlov.resp. sme odlišne pochopili to, čo zadávateľka témy napísala v úvode.
    Všetky tieto veci sa dali riešiť v pracovnej zmluve (rozvrhnutie pracovného času) a nemusel byť žiaden problém.
    Ak učiteľ pracuje v stredu pol deň, tak aj dovolenka za stredu je pol deň - jednoznačný súhlas.
    Ešte sa chcem opýtať: podľa čoho usudzuješ, že má týždenný pracovný čas rozvrhnutý do 4 dní?

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    Ako vidím z reakcií, nás dvoch táto téma zaujala viac ako samotnú zadavateľku ( tá už určite spí spánkom spravodlivých).
    Zajtra to doriešime, vlastne už dnes
    Naposledy upravil jaros5 : 09.10.08 at 07:43

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    judita1971 Pozri príspevok
    tento problém rieši toto usmernenie MŠ SR :


    http://www.minedu.sk/data/USERDATA/O..._dovolenka.pdf
    Súhlasím. V mojom príspevku č. 2 som vychádzala práve z tohto usmernenia.

    Helena H je offline (nepripojený) Helena H

    Helena H
    Ďakujem všetkým zúčastneným za hutné a kvalitné odpovede.
    Jaros5, nespala som, ale nečakala som, že tak neskoro bude ešte niekto schopný odpovedať a čuduj sa svete viacerí. Ste super, dnes sa mi zato bude dobre spať.

    Helena H je offline (nepripojený) Helena H

    Helena H
    Mám ešte jednu podotázku k tomuto problému. Dovolenku som takto musela čerpať viac rokov. Môžem si požiadať o nápravu, teda preplatenie neoprávnene nariadenej dovolenky aj z predošlých rokov (teda zmlúv, lebo som pracovala na dobu určitú, len počas šk. roka)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.