Zavrieť

Porady

vytopenie susedov

Dobry den
Chcela som sa spytat, vcera ked sme neboli doma, sa nam podarilo vytopit asi 4 susedov pod nami, avsak nie nasim zavinenim, praskla hadicka na baterke, sused tvrdi, ze to zapricinilo silnym tlakom vody.
Mame poistenie bytu generali ktore ako som zistila na nansu skodu nema poistenie zodpovednost za skody, susedia maju zatopene steny cely byt, prosila by som o radu ako v takomto pripade postupovat, ci ja to musim platit zo svojho a ako sa stanovuje cena ktoru treba vyplatit,
dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajanka1 Pozri príspevok
Dobry den
Chcela som sa spytat, vcera ked sme neboli doma, sa nam podarilo vytopit asi 4 susedov pod nami, avsak nie nasim zavinenim, praskla hadicka na baterke, sused tvrdi, ze to zapricinilo silnym tlakom vody.
Mame poistenie bytu generali ktore ako som zistila na nansu skodu nema poistenie zodpovednost za skody, susedia maju zatopene steny cely byt, prosila by som o radu ako v takomto pripade postupovat, ci ja to musim platit zo svojho a ako sa stanovuje cena ktoru treba vyplatit,
dakujem
Keďže nemáš poistenie zodpovednosti, tak tým, že ste nepriamo vy spôsobili škodu iným, tak ste povinní ju nahradiť. To znamená, že zaplatiť práce na uvedenie bytov do pôvodného stavu - teda zaplatiť maľovku, prípadnú stierku, či výmenu podlahy (ak sa vydula). Ak neuznáte zodpovednosť a škodu nezaplatíš, môžu to od teba požadovať súdnou cestou. Tam by si musela preukázať, že hadička praskla z dôvodu vysokého tlaku a nie z dôvodu opotrebenia (nové hadičky by mali vydržať aj vyšší tlak).

Takže záleží od teba, ako sa k tomu postavíš - či náhradu odmietneš (vystavuješ sa riziku súdneho sporu a narušenému vzťahu so susedmi), alebo zodpovednosť uznáš a dohodnete sa na náhrade. Možno budú súhlasiť, keď im zaplatíš napr. 2000 SKK za farbu a oni si to vymaľujú (možno niektorí už aj uvažovali o premaľovaní ). Skús sa s nimi porozprávať, ako by ste to mohli vyriešiť. Tabuľky na výpočet nie sú, tie čo sú, sú internými vecami poisťovne, podľa ktorých poisťovňa vypočítava náhradu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Murphyho zákony zaúradovali a včera cez deň som sa aj ja dostal do rovnakej situácie - trochu som vytopil priestory pod nami. Sú to nebytové priestory a s nájomcami so sa už rozprával. Uvidím, ako zareaguje vlastník, či má poistenie priestorov. Keby nie, našťastie moja poistka pokrýva poistenie zodpovednosti, takže nejako sa dohodneme.

Asi som si to privolal tým príspevkom....
1 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Chobot Pozri príspevok
Murphyho zákony zaúradovali a včera cez deň som sa aj ja dostal do rovnakej situácie - trochu som vytopil priestory pod nami. Sú to nebytové priestory a s nájomcami so sa už rozprával. Uvidím, ako zareaguje vlastník, či má poistenie priestorov. Keby nie, našťastie moja poistka pokrýva poistenie zodpovednosti, takže nejako sa dohodneme.

Asi som si to privolal tým príspevkom....
Pôvodne som chcela prispieť, ale teraz asi radšej nie
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ale predsa odvážnym šťastie praje tak

My sme podobnú situáciu riešili vo firme, preto ma to napadlo.

Ak je to nová batéria, máš šancu ju ísť reklamovať k predajcovi, ten ju posunie výrobcovi a ten samozrejme poistený je, ak uzná chybu, škodu spôsobenú susedom aj tebe prenáša na seba.
No predtým by to chcelo tak či tak zavolať poisťovacieho technika, ktorý urobí obhliadku a kalkuláciu škody. Kľudne aj toho z tvojej poisťovne.
No ak ti to výrobca neuzná, budú tieto papierovačky zbytočné
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Ja pridám svoju "čerstvú" skúsenosť. My sme sa sťahovali do nového bytu v marci, všetko dávali nové (batérie, hadičky k nim). V auguste utrhlo prívodovú hadičku od batérie. Naštastie som bola doma, tak nám len z časti vytopilo kuchyňu a odulo plávajúcu podlahu. Keď sme ju boli reklamovať, predávajúci nám ju ani nezobral na reklamáciu, vraj sme ju priťahovali hasákom a mali sme ju došróbovať len ručne, tak sme si to vlastne spôsobili sami (zničili sme závit).
0 0
kajanka1 kajanka1

kajanka1 je offline (nepripojený) kajanka1

Dakujem za vsetky vase prispevky,
nakoniec som bola za susedmi v snahe sa dohodnut za 3 mokre steny si vypytali 10 000 Sk co sa mi zda priliz, a ked sme im ponulki ze im to vymalujeme (nemalovali asi 10 rokov) ze nie oni to budu malovat farebne, takze mam podozrenie ze sa na tejto situacii chcu prizivit, Inak tato situacia vnikla pri prerabani jadra, a chlap co nam robil jadro nedoniesol ani blocek od baterie a nechce povedat od koho ju kupil, tak to mame skutocne zaujimave
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kajanka1 Pozri príspevok
Dakujem za vsetky vase prispevky,
nakoniec som bola za susedmi v snahe sa dohodnut za 3 mokre steny si vypytali 10 000 Sk co sa mi zda priliz, a ked sme im ponulki ze im to vymalujeme (nemalovali asi 10 rokov) ze nie oni to budu malovat farebne, takze mam podozrenie ze sa na tejto situacii chcu prizivit, Inak tato situacia vnikla pri prerabani jadra, a chlap co nam robil jadro nedoniesol ani blocek od baterie a nechce povedat od koho ju kupil, tak to mame skutocne zaujimave
Neviem, aké veľké sú tie steny, ale 10.000 je trochu priveľa na štandardnú panelákovú izbu. Nech je tá izba 3x4 m, potom plocha na vymaľovanie je cca 40 m2. Cena maliarskych prác je 30-40 SK/m2, takže práca by ich stála 1600, maximálne 2000 SKK. Plus k tomu farba - mali bielu, tak ty im ponúkni zaplatiť tiež bielu - Primalex Plus stojí na takú plochu 600 SKK, nech to majú aj s rezervou za 1000. Nie si povinná im platiť farebné odtiene, lebo takú chcú - tie nech si doplatia sami. Nech nie sú chamtivý...

Ponúkni im, že štandardná cena za vymaľovanie je 3000 SKK. Buď nech to berú alebo nech ťa majú radi.
0 0
paolo19 paolo19

paolo19 je offline (nepripojený) paolo19

...presne ako vravi chobot, ked mali biele steny, tak nech maluju nabielo.Predsa, keby im nahodou zatiekol aj ich televizor "Rubin-Tesla" a uz by dalej nebol funkcny, snad im nebudes platit za plazmu? S tou poziadavkou, ze 10 000,-SKK to urcite nie je v poriadku.Zialbohu aj takí byvaju susedia .
A co takto oslovit nejakeho zivnostnika, pripadne firmu co realizuje maliarske prace a dat si urobit kalkulaciu /predbeznu fakturu, kolko by to malovanie nabielo v skutku stalo/.
Chantivym susedom potom povedz,ze si ochotna zaplatit, ale nie vacsiu sumu, ako vypocitala firma "od fachu". Ukaz im ostemplovanu kalkulaciu nech vidia, ze nie si naivna .
0 0
kajanka1 kajanka1

kajanka1 je offline (nepripojený) kajanka1

dik za odpoved, nakoniec som sa nastaval a dala som ten ich papier do ich poistovne, pride odhadca (no len na nasu skodu nemame poistenie zodpovednosti ) tak a ked som mu to oznamila nakoniec skostatoval ze vlasten nema co ukazat, ( nemalovat asi 10 rokov a flaky ma v celom byte), no asi ma tapne ked si poistny odhadca naasoli cenu ale asi stale lepsie ako sa s nikeym dotahovat, inak ja som mu navrhla ze im vymalujeme a oni ze nie...
0 0
bbbbb bbbbb

bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

Dobrý deň! Stalo sa nám niečo podobné. Vytopili sme 2 susedov pod nami. Zavolali poisťovňu, v ktorej sú poistení a tá vyčíslila škodu. Manžel volal likvidátorovi do poisťovne, a ten mu povedal, že poisťovňa im uznala škodu v plnej výške, ale presnú sumu bude vedieť až keď susedia predložia bločky. My poistku nemáme. Bude poisťovňa vymáhať škodu následne od nás? Ak má s tým niekto podobnú skúsenosť, chcela by som vedieť, aký je postup v prípade, keď susedia vymáhajú škodu cez poisťovňu. Ďakujem
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Mne sa stalo, ze som vytopil pod sebou " kancelarsky priestor " pod sebou - byvam na prizemi - skodovy komisar mi dal zaplatit 3500 Sk, poistku som nemal ziadnu.
Nasledne vytopili mna. Flaky na stenach a strope v 3 miestnostiach (je velmi dolezite, ci sa poistenie tyka iba stropu, alebo aj stien - zalezi na poistke a poistovni) + WC a kupelka. Dostal som 6800 Sk. V cene bolo malovanie, farby, ale aj praca s odtahovanim nabytku aj s malovanim. Nestihol som ani vymalovat a vytopili ma druhy krat. Poskodenie v tych istych miestnostiach len fleky o nieco vacsie. Dokonca som si vzal kvoli tomu dovolenku aby som utekal zachranovat plavajucu podlahu. Dostal som 800 Sk.
Este jedna podstatna vec. Pri prasknuti rury/hadice od hlavnej stupacky po vodomer - zodpovednost spravcu, pri prasknuti rury/hadice od vodomera k baterii - zodpovednost vlastnika bytu.
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

ja len pridam, ze mna vytopila suseda zhora celkovo za 20 rokov asi 5 x....tiez hadicky...k meracom spotreby, aj k pracke(mnoho ludi nechava ventil k pracke trvalo otvoreny-to by ste mali vidiet, aky gejzir to urobi,ked praskne )

tusim Allianz ma vo vseobecnych podmienkach aj pasaz, ze ak covek opusti obydlie na viac ako 48 h, tak je povinny uzavriet vodu...inak poistenie kratia/neplatia...

takze odporucam- ked idete z bytu, tak posledny uzavriet vodu,plyn,

najhorsie je, ze zivotnost panelovych radiatorov(plechovyh) je asi 10 rokov...ludia menia iba ked musia a setria....je tam o dost vyssi tlak, nez bezna voda
ked praskne radiator v izbe(a nie vzdy to zacina kvapkanim) ,je to ine kafco ako prasknuta trubicka v jadre...do minuty BAZEN horucej vody
0 0
bbbbb bbbbb

bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

Dobrý večer! Prišlo nám vyrozumenie z poisťovne, v ktorom je nepravdivo zhodnotená výška škody (zničené lustre, zničené postele, zničené koberce a pod.) z dôvodu vytopenia. Ako sa dá proti takémuto podvodu brániť?
0 0
Bobbix Bobbix

Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

muž
Pre bbbbb:
nijako, ak majitel vytopenych veci ti tieto veci ukazal / likvidator poistnej udalosti ti ukazal aspon fotografie poskodenych veci a ty si nadobudol presvedcenie, ze to poskodenie mohlo nastat v plnom rozsahu vytopenim, co si vyjadril podpisanim skodoveho protokolu.
0 0
bbbbb bbbbb

bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

Dobrý deň! Škodový protokol sme ešte nepodpísali. Máme sa k nemu vyjadriť a poštou poslať do poisťovne. Pôvodne ma pracovník poisťovne informoval o výmene tapiet v celom byte, čistení kobercov a výmene starých kobercov z roku 1993 a o sušení sedačky. Uvedený pracovník má teraz dovolenku. Od likvidátora nám prišlo niečo úplne iné. Rozpadávajú sa im nové koberce, lebo ich nechceli dať vysušiť. Ponúkali sme sa im, že im pomôžeme. Lustre nechceli dať manželovi pozrieť /robí revízneho technika/. Neboli sme tiež informovaní o poškodení postelí. Prosím o radu, ako postupovať. Ďakujem.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

prave som robila poriadnu ocistu v kupelni a pozeram do zrkadla, ze ake krive steny mame... davala som to za vinu zrkadlu... ale otocim sa a az mi oci vyocili.... cely obklad na tej strane sa vydul dovonka a nedrzi na stene!!! Skusala som, ako vela to zasahuje a je to uplne cela jedna stena kupelne... citim ako to nedrzi...

pravidelne nas totiz susedia vytapali, nikdy sa nic nestalo, tak sme s tym ani my nic nerobili... asi pred polrokom nas vytopili tak poriadne ze cely byt smrdel akoby sme prave robili omietky... ypor tak nasiakol... teraz to zrejme poriadne preschlo a ten obklad sa odlepil od steny... skor to vyzera akoby sa zosuchol nadol a urobil tak du vydut...

zistujeme prave ako to riesit... minimalne idem zase za domovnikom...

horsie je to, ze taky obklad uz isto nekupime a snad nebudeme mat jednu stenu v kupelni v inom odtieni... a zaroven nikto nevie v akom stave su ostatne steny, ci tam nie je rovnaka porucha, to sa da asi zistit az po strhnuti obkladu...

nemate s tym niekto skusenost, ako to hradi poistovna?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

po obhliadke poistovnou prisiel vcera list s oznamenim sumy, kt. nam poukazuju... az mi oci vyleteli... cca 70 EUR!!!!

cakam kedy mi spadne obklad na hlavu... navyse poistovak bol hore u susedov pozriet odkial nas to vytopili a odfotil si to a povedal nam, ze to neni dobre urobene... takze parada, budeme cakat kedy nas vytopi opat... hlavne ze to poistenie stoji 1500 rocne... platime uz za treti rok... to by sme mali viac penazi keby sme to neplatili...
0 0
olusssss olusssss

olusssss je offline (nepripojený) olusssss

ahoj vymienali sme radiatory na 4 poschodi a vytopili sme susedov na 6.
Bolo to po zapnuti vody asi tlakom...pomoc co mame robit...:/
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

olusssss Pozri príspevok
ahoj vymienali sme radiatory na 4 poschodi a vytopili sme susedov na 6.
Bolo to po zapnuti vody asi tlakom...pomoc co mame robit...:/
Máte uzatvorené poistenie domácnosti s pripoistením zodpovednosti za škody? Ak nie, tak si priprav peňaženku, aby si susedovi zaplatil spôsobené škody.

Ale aj tak nechápem, ako sa mohli vytopiť susedia na 6. poschodí. Odkiaľ nastal únik vody? Možno to nebola vaša vina, ale bola nejaká porucha u nich. Treba si najprv preveriť, ako nastal únik vody u nich a či za to môžeš ty. Daj vedieť.
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Chobot Pozri príspevok
Máte uzatvorené poistenie domácnosti s pripoistením zodpovednosti za škody? Ak nie, tak si priprav peňaženku, aby si susedovi zaplatil spôsobené škody.
Len tak medzi nami...ja byť tebou,tak sa k danej téme nevyjadrujem
pozrel si si aj druhý príspevok na začiatku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať