Zavrieť

Porady

Pozemok vo svahu

Stavia niekto domcek na pozemku, ktory nie je celkom rovinaty? Teda smerom od cesty k pozemku je mierny svah dole. Ako ste riesili projekt? A co pivnice?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    day Pozri príspevok
    ahojte,

    riesim podobny problem:

    vyskovy rozdiel na 12m mam cca 1m, rozdiel chcem vyrovnat DTckami, t.z. na nizsej strane budem mat 4rady DTciek.

    moje otazky:
    1. neoslabim zaklad tymto riesenim?
    2. na nizsej strane medzi DTcka staci na vyrovnanie zemina?
    alebo
    1. navozit zeminu a dorovnat rozdiel? ale zase pevnost, sudrznost zeminy?
    2. ine riesenie?

    dakujem
    Kludne to moze byt dorovnane DTckami. Zaklad musimat v zakladovej spare urcitu plochu, cize pod stenou hrubku, aby boli pripustne napatia v zemine. Potom samozne zakladove teleso z betonu alebo zelezobetonu je vysoke podla uhla roznosu zatazenia, 60stupnov v betone a 45 stupnov v ZB. Nad touto vyskou uz mozete murovat, vo vasom pripade teda nejaky rad DT, ktore budu mat urcite vyssiu pevnost ako murivo steny,takze je to v poriadku.

    olivin je offline (nepripojený) olivin

    olivin
    Prednedavnom som tu mala podobnu temu, sice dost vseobecnu, ale tiez islo o velmi svahovity pozemok pod cestou. Mozno tam najdes aspon nejaku dobru info. http://www.porada.sk/t90813-pozemkov...te-prosim.html

    BTW, mne sa velmi pacia svahovite pozemky, este kebyze je taky severny svah a donho osadit domcek s juznym vyhladom do krajiny, to by bola lahodka. A kvalitny architekt najde na kazdy teren dobre riesenie.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Treba dávať pozor na stekajúcu vodu. Hlavne jej treba nechať priestor aby mohla bez problémov odtiecť. ak pivnicu tak len perfektne oddrenážovanú a pod celým domom.Určite nestavajte dom z polovičným podpivničením.Vyhnete sa zbytočným nákladom a problémom z praskajúcimi múrmi.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Toto ma zaujalo. Preco si myslis, ze riziko statickych poruch je pri ciastocnom podpivniceni vacsie ako pri uplnom?

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Pri neuplnom podpivniceni je v kazdej z 2 urovni zakladovych spar ine kontaktne napatie a moze (nemusi, zavisi od navrhu a vyhotovenia) vznikat nerovnomerne sadanie, ktore sposobi trhliny.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    hanusvas Pozri príspevok
    Toto ma zaujalo. Preco si myslis, ze riziko statickych poruch je pri ciastocnom podpivniceni vacsie ako pri uplnom?
    Skúste si projekt domu s čiastočným podpivničením pozrieť z rezu alebo aspoň predstaviť.Už úplne nereálne a s veľkými problémami sa dajú dobre postaviť domy s čiastočnou pivnicou ktorá má izolačnú prímurovku. V takýchto domoch buď odfláknete izolácie alebo napojenia betónovych konštrukcií základu.respektíve je to pomerne nákladná a problematická časť domu.Dom ktorý nemá základ v rovnakom teréne(na vrchu máte humus,ktorý postupne prechádza do iných druhov hlín ílov strkopieskov atd,je náchylný na nerovnomerné sadanie základov)Základ sa v miestach napojenia podpivničenia z základovou špárou lúbi lámať .Následkom čoho prakajú obvodové múry.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Ja by som to az tak cierne nevidel. Zakladove pasy treba stupnovite viest az k zakladovej spare zakladov suterennych stien. Suteren dat zelezobetonovy, izolacia 2-3x pasy radu S, na to nopovu foliu. Odspodu beton, 2-3x pasy S, ZB dosku, ktora bude dnom vane. Nemusi to byt bohvieako vystuzovany zelezobeton, skor kvoli izolaciam. Teoreticky (aj prakticky ) je mozne urobit bielu vanu. Vsetko to funguje, ak je to vopred dobre vymyslene a dobre zrealizovane.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    ahojte,

    riesim podobny problem:

    vyskovy rozdiel na 12m mam cca 1m, rozdiel chcem vyrovnat DTckami, t.z. na nizsej strane budem mat 4rady DTciek.

    moje otazky:
    1. neoslabim zaklad tymto riesenim?
    2. na nizsej strane medzi DTcka staci na vyrovnanie zemina?
    alebo
    1. navozit zeminu a dorovnat rozdiel? ale zase pevnost, sudrznost zeminy?
    2. ine riesenie?

    dakujem

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    DT-čka sú menej nosné ako liaty zýáklad.Medzi Dt treba dať štrk,šutolinu a podobné štrkopiesky.Hlina je menej nosná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.