Zavrieť

Porady

úhrada záväzku za inú firmu

Ahojte,
prosím o radu:
za firmu v ČR, ktorej majiteľ je ten istý ako našej firmy v SR, občas uhradíme na požiadanie ich záväzok, ktorý majú voči inej spoločnosti tu v SR a je v slovenských korunách. Úhrada sa realizuje bankovým prevodom z nášho účtu. Na uhradenú čiastku nám potom účtovníčka z ČR zašle zápočet pohľad. a záväzkov, v ktorom započítava túto úhradu s pohľadávkou, ktorú eviduje voči nám na Slovensku (odoberáme od nich tovar). Pohľadávku (hoci je ich faktúra vystavená v CZK) prepočíta nejakým - neviem akým kurzom na SKK a zápočtuje z nej sumu, ktorá sa rovná úhrade ich záväzku, ktorý sme, ako je spomenuté vyššie, zaplatili my na Slovensku v Sk, tzn., že z celkovej sumy ich vyšlej faktúry je započítaná iba čiastková úhrada. Prosím o radu skúsenejších, či je takýto zápočet v poriadku a ako sa mám vysporiadať s rozdielmi, ktoré mi týmto vznikajú na ich faktúrach, keďže ich prepočty na Sk si podľa nejakého kľúča robí účtovníčka v ČR a resp. aký kurz má byť použitý pri ich prepočte. Skrátka prosím o radu, ako by to malo fungovať, aby to bolo v poriadku. Ďakujem veľmi pekne za rady a hlavne vašu ochotu .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katkarbk Pozri príspevok
    nikto nevie poradiť??? prosím!!!
    NIe je to správny postup, pretože tým, že vlastne platíte za iného jeho záv. vlastne úverujete spoločnosť.

    katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

    katkarbk
    Dalo by sa aspoň stručne zhrnúť, ako by to malo správne fungovať? Zaujíma ma hlavne ten ich zápočet... Resp. je možné zápočtovať prípady, kde napr. naša pohľadávka bola vystavená v SKK a ich záväzok evidujeme v CZK? Ešte raz veľmi pekne ďakujem...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katkarbk Pozri príspevok
    Dalo by sa aspoň stručne zhrnúť, ako by to malo správne fungovať? Zaujíma ma hlavne ten ich zápočet... Resp. je možné zápočtovať prípady, kde napr. naša pohľadávka bola vystavená v SKK a ich záväzok evidujeme v CZK? Ešte raz veľmi pekne ďakujem...
    Započítať môžeme len doklady znejúce na rovnakú menu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katkarbk Pozri príspevok
    Vďaka a ak môžem poprosiť - nejaká odvolávka na zákon, resp. §, kde to nájdem?
    O zápočtoch sa dočítaš v Obchodnom zákonníku, § 364.

    úhrada záväzku za inú firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.