Zavrieť

Porady

Materské

Ahojte, chcela by som sa poradiť,viem, že už sa toho na porade popísalo o materskom veľa, ale aj tak mám stále nejaké otázočky.
Teraz som v 15tt a termín pôrodu mi vypočítali na apríl 2009. Som živnostníčka od roku 2004 a platila som si poistne z minima, ale tento rok od júla mi nevyšlo platiť poistné, popritom si platím ako DPO a podmienku 270 dní mám splnenú a som ešte aj zamestnaná, nastúpila som 1.5.2008, tam je tiež spnená podmienka 270 dní. Takže si platím maximum nemocenského poistenia.
Chcem sa opýtať, keby som išla v roku 2009 na PN, či mi to nejako ovplyvní výšku materského?
A čo mi bude vyplývať, keď nepreruším živnosť a budem mať príjem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Kikuša Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa poradiť,viem, že už sa toho na porade popísalo o materskom veľa, ale aj tak mám stále nejaké otázočky.
    Teraz som v 15tt a termín pôrodu mi vypočítali na apríl 2009. Som živnostníčka od roku 2004 a platila som si poistne z minima, ale tento rok od júla mi nevyšlo platiť poistné, popritom si platím ako DPO a podmienku 270 dní mám splnenú a som ešte aj zamestnaná, nastúpila som 1.5.2008, tam je tiež spnená podmienka 270 dní. Takže si platím maximum nemocenského poistenia.
    Chcem sa opýtať, keby som išla v roku 2009 na PN, či mi to nejako ovplyvní výšku materského?
    A čo mi bude vyplývať, keď nepreruším živnosť a budem mať príjem?
    ak ti ku dnu nástupu na PN-ku v r. 2009 bude trvať zamestnanie a aj dobrovolné nemocenské poistenie (to si asi myslela tým DPO, že si dobrovolne platíš "nemocenské"), tak budeš mať nárok na nemocenské z oboch týchto nem.poistení. Zo zamestnania bude rozhodujúcim obdobím obdobie od 1.5.08 do 31.12.08 a z DNP, ak od posleného prihlásenia do nástupu na PN-ku uplynie viac ako 26týždnov, tak z obdobia od posled.prihlásenia (ak je v r.2008)/resp. od 1.1.08 (ak posl.prihlásenie na DNP bolo pred 1.1.08) do 31.12.08.

    nástup na MD bude v 2-3/09 a ak budú aj k nástupu na MD trvať obe nem.poistenia, tak RO bude to isté ako pri PN. Takže PN-ka neovplyvní vôbec výšku materského. z každého nem.poistenia zvlášť budeš mať splnenú podm. 270dní NP.

    ak nebudeš poberať materské aj ako povinne NP SZčo, predpokladám, že bude treba platiť poistné do soc.poistovne aj počas poberania materského v období od 1.7.09, ale len ak ti vznikne povinnosť odvodu a ak živnosť neprerušíš. No ide vlastne len o 1-2mesiace. Počas poberania rodič.príspevku záleží, či predložíš soc.poistovni vyhlásenie, že nevykonávaš činnosť povinne NP a povinne dôch.poistenej SZčo, podla zákona o sociálnom poistení § 26 ods.4.

    Kikuša je offline (nepripojený) Kikuša

    Kikuša
    Takže, ked predložím soc.poist vyhlásenie že vykonávam činnosť, teda budem mať príjem,dostanem aj tak rod. prispevok, alebo je to nejako obmedzené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.