Zavrieť

Porady

výpočet PHM s DPH či bez

ako sa vypočítava spotreba PHM za ubehnute km?
kúpim napr , PHM 81,74 litrov za 3 490,30 skk z dph, dph je z toho 557,30 skk, cena phm bez dph je 2 933,- skk , phm bez DPH je 68,689 litrov

ako vypočítam vlastne spotrebu napr. som najazdila 480 km , priemerná spotreba je 9l/100km tz. že som spotrebovala 43,2 litrov...
phm na litre sa počítju z DPH alebo bez?
tz. že v nádrži mi ostane 81,74 - 43,2 = 38,54
alebo PHL bez DPH je 68,689 - spotreb. 43,2 = 25,489

? mi teda oztane v nádrži?
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Spotreba sa počíta zo ZD,DPH sa uplatní na vstupe pri nákupe.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

snehovica Pozri príspevok
ako sa vypočítava spotreba PHM za ubehnute km?
kúpim napr , PHM 81,74 litrov za 3 490,30 skk z dph, dph je z toho 557,30 skk, cena phm bez dph je 2 933,- skk , phm bez DPH je 68,689 litrov

ako vypočítam vlastne spotrebu napr. som najazdila 480 km , priemerná spotreba je 9l/100km tz. že som spotrebovala 43,2 litrov...
phm na litre sa počítju z DPH alebo bez?
tz. že v nádrži mi ostane 81,74 - 43,2 = 38,54
alebo PHL bez DPH je 68,689 - spotreb. 43,2 = 25,489

? mi teda oztane v nádrži?
Tvojim výpočtom nerozumiem. Počet nakúpených litrov PHM sa nemení tým, či to vyjadríš v sume bez DPH, alebo v sume s DPH. Keď kúpiš 81,74 l PHL za 3490,30 Sk vrátane DPH, tak vo vyjadrení bez DPH je to 2933 Sk, ale stále za to isté množstvo PHL...
Znamená to, že keď si nakúpila 81,74 l PHL a prejazdila 43,2 l PHL, tak v nádrži zostalo 38,54 l PHL...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
A si platca DPH?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

snehovica Pozri príspevok
ako sa vypočítava spotreba PHM za ubehnute km?
kúpim napr , PHM 81,74 litrov za 3 490,30 skk z dph, dph je z toho 557,30 skk, cena phm bez dph je 2 933,- skk , phm bez DPH je 68,689 litrov

ako vypočítam vlastne spotrebu napr. som najazdila 480 km , priemerná spotreba je 9l/100km tz. že som spotrebovala 43,2 litrov...
phm na litre sa počítju z DPH alebo bez?
tz. že v nádrži mi ostane 81,74 - 43,2 = 38,54
alebo PHL bez DPH je 68,689 - spotreb. 43,2 = 25,489

? mi teda oztane v nádrži?
.... už tu chýba iba údaj koľko je spotreba bez DPH .

DPH sa vyjadruje iba v peňažných jednotkách. Litre budú vždy litrami.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ahojte
ak použiva platca dph na podnikanie svoje vlastné auto, ktore nie je vložene do majetku firmy, ale platí dan z MV, ma nárok na odpočet dph z nakupenej PHM? jedna sa o osobne motorove vozidlo
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lydinka Pozri príspevok
ahojte
ak použiva platca dph na podnikanie svoje vlastné auto, ktore nie je vložene do majetku firmy, ale platí dan z MV, ma nárok na odpočet dph z nakupenej PHM? jedna sa o osobne motorove vozidlo
Ďakujem
Kedže o nákupe PHM vôbec neúčtuje, nemôže si teda ani nič odpočítať. Môže účtovať len o náhrade za spotrebované PHM.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

uplatnuje si iba paušál za prejazdene km???
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
lydinka Pozri príspevok
uplatnuje si iba paušál za prejazdene km???
nie iba paušál, ale aj prepočítaná spotreba PHM na ubehnuté km.
0 0
Activa Activa

Activa je offline (nepripojený) Activa

Dobrý deň. Prosím znova o radu. Mám nákladné auto aj osobné auto zaradené do majetku firmy. Som platca DPH a mám jednoduché účtovníctvo. Moje otázky spočívajú v tom, že:
1, mám nárok na odpočet DPH pri náhrade pohonných hmôt a ak áno tak ako to vypočítam. Viem, že náhrada sa počíta priemerná spotreba x cena nafty /benzínu/ x 0,01 x množstvo ubehnutých km. je to tak správne?
2, môžem urobiť súhrný odpočet náhrady PHM napr. koľko sme prejazdili za týždeň . a musím dokladovať bloček na každý týždeň alebo každé tankovanie?

Prosím poraďte. ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Activa Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím znova o radu. Mám nákladné auto aj osobné auto zaradené do majetku firmy. Som platca DPH a mám jednoduché účtovníctvo. Moje otázky spočívajú v tom, že:
1, mám nárok na odpočet DPH pri náhrade pohonných hmôt a ak áno tak ako to vypočítam. Viem, že náhrada sa počíta priemerná spotreba x cena nafty /benzínu/ x 0,01 x množstvo ubehnutých km. je to tak správne?
2, môžem urobiť súhrný odpočet náhrady PHM napr. koľko sme prejazdili za týždeň . a musím dokladovať bloček na každý týždeň alebo každé tankovanie?

Prosím poraďte. ďakujem.
1. Ak máš MV v majetku, o náhradách neúčtuješ, účtuješ o skutočnom nákupe PHM. Na konci obdobia prepočítaš podľa skutočnej spotreby podľa knihy jázd. Nárok na odpočet vzniká z dokladu o nákupe.
2. neaktuálny podľa bodu 1.
0 0
Activa Activa

Activa je offline (nepripojený) Activa

Na konci obdobia znamená na konci mesiaca? a počítam podľa toho vzorca ktorý som písala. Neaktuálny znamená, že neprikladám bloček? Prosím o odpoveď ešte na toto. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Activa Pozri príspevok
Na konci obdobia znamená na konci mesiaca? a počítam podľa toho vzorca ktorý som písala. Neaktuálny znamená, že neprikladám bloček? Prosím o odpoveď ešte na toto. Ďakujem
Môžeš aj na konci mesiaca, ale spravidla sa to robí na konci účtovného obdobia. Neaktuálny znamená, že ho nerobíš vôbec, kedže účtuješ len o nákupe, nie o náhradách za prejazdené km.
0 0
Activa Activa

Activa je offline (nepripojený) Activa

Ďakujem. Dnes mi to nepáli.( ak vôbec niekedy) ale stále nerozumiem čo s tými bločkami, prikladať alebo čo s nimi?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Activa Pozri príspevok
Ďakujem. Dnes mi to nepáli.( ak vôbec niekedy) ale stále nerozumiem čo s tými bločkami, prikladať alebo čo s nimi?
Bločky sú dokladom o nákupe PHM, takže, ak z pokladne zaplatíš , k VPD priložíš bloček z nákupu.
0 0
Activa Activa

Activa je offline (nepripojený) Activa

takže chápem to dobre, že účtujem skutočne nakúpené pohonné hmoty? ak áno tak ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

V prísp. č. 11 som to písala. Áno, účtuješ o skutočnom nákupe PHM.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Activa Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím znova o radu. Mám nákladné auto aj osobné auto zaradené do majetku firmy. Som platca DPH a mám jednoduché účtovníctvo. Moje otázky spočívajú v tom, že:
1, mám nárok na odpočet DPH pri náhrade pohonných hmôt (asi nie náhrade, ale nákupe )a ak áno tak ako to vypočítam. Viem, že náhrada sa počíta priemerná spotreba x cena nafty /benzínu/ x 0,01 x množstvo ubehnutých km. je to tak správne?
2, môžem urobiť súhrný odpočet náhrady PHM napr. koľko sme prejazdili za týždeň . a musím dokladovať bloček na každý týždeň alebo každé tankovanie?

Prosím poraďte. ďakujem.
Modrým v texte jedna vec.
Ad 1: ak máš auto zaradené v obchodnom majetku firmy - tak áno, máš nárok na odpočet DPH pri nákupe PHM. Náhradu vypočítaš: počet najazdených km x priem.spotreba podľa TP/100=dostaneš koľko litrov si spotrebovala. Tie potom vynásobíš cenou PHM.

Ad 2: neviem konkrétne čo myslíš tým súhrným odpočtom. Ja robím vyúčtovanie vždy na konci mesiaca a dokladujem bločky za každé tankovanie.
Tiež si dávaj pozor na nadspotrebu-o ktorej je tu veľa popísané.
0 0
Activa Activa

Activa je offline (nepripojený) Activa

Sľubujem že už je to posledná otázka a už vás nebudem otravovať slále tým istým tak príklad: za jeden mesiac najazdím 1000 km, kúpim naftu za napr: 2499 Sk s DPH, vypočítam spotrebu podľa TPktorá bude napr pri 1000 km za 2520 Sk tak odpíšem stále len tých 2499 Sk za phl ktoré som nakúpila. tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno. Ak by Ti vyšla nadspotreba, rozdiel na účte 501AE preúčtuješ na nedaňovú analytiku.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ahojte, ja viem, že tu s tým už asi aj otravujem, ale keď SZČO je platcom DPH, nemá auto zaradené do majetku, vedie si knihu jázd, v programe Alfa mi vypočíta náhrady za PHM a paušálne náhrady a teraz moja otázka - môže si z niečoho horeuvedeného uplatniť DPH?
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Prosím, neprikladajte mi linky na diskusie z roku 2006 - to sa mi zdá trochu neaktuálne.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať