Zavrieť

Porady

Invalidita nad 70%

Už hodinu lúskam informácie v tejto oblasti. Ako mám postupovať, keď mi zamestnanec doniesol dnes 16.10.2008 ROZHODNUTIE zo SP s nasledovnými údajmi:
... Vám priznávame od 1.8.2006 invalidný dôchodok
... invalidita o viac ako 70% podľa posúdenia z 1.7.2008.

Čo teraz, keď je rozhodnutie už viac ako dva roky staré? Ako mám postupovať voči ZP, SP čo sa týka oznamovacej povinnosti a platenia odvodov?

A čo jeho zárobok. Ako som pochopila môže zarábať neobmedzene?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    To sú bežné "radosti" mzdárky.
    K veci:
    - zarábať môže neobmedzene, s príjmom ani časom nie je žiaden problém
    - ZP : treba opraviť výkazy do ZP od 8/2006, ak robil RZZP tak aj RZZP - skús kontaktovať ZP, či by im nestačilo to RZZP - závisí od prístupu ZP
    - SP : spočítať odvody do SP, ktoré platiť nemal, a v najbližšom výkaze nahrať rozdiely. V SP sa nedávajú v takom prípade spätne opravné výkazy.
    AnitaMartinska
    Pekny vecer,
    poradte prosim, ci sa meni nieco v odvodoch do ZP a SP ak ma pracovnik zmenenu invaliditu z 55 % na 75 %.
    Moze / ak ochorie / poberat nahradu prijmu 10 dni od zamestnavatela a potom nasledne dalsie dni od SP?
    Dakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.
    Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok
    Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Bambi23 Pozri príspevok
    Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok
    Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.

    Neviem aky má konkrétne problém tento zamestnanec, ale ja mám takýchto dôchodcov a poberajú nemocenské dávky od SP. Problém je len v tom, že v roku 2007 neplatili odvody, tam bolo oslobodenie, ale teraz platia a tak na soc. poisťovňu je potrebné uviesť na potvrdení o príjme na nemocenské účely, že prečo tam dávaš príjem z roku 2008 a nie 2007. Teda ak to je PN.ka z roku 2008 a nie teraz januárova, pretože za január už ide príjem za rok 2008. Moji invalidi ale určite dávky poberali, aj keď sú invalidní nad 70%.
    AnitaMartinska
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Ak poberá ID nad 70%, neplatí poistenie v nezamestnanosti, pre ZP má polovičné sadzby tak ako pri 55% invalidite. Nárok na náhradu príjmu pri PN má a tiež má nárok na nemocenské zo SP po 10.dni.

    Dakujem, pekny den.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Bambi23 Pozri príspevok
    Pripojim sa aj ja k tejto teme, mame zamestnanca co maju ZTP na 70% a ked bol na PN, vypltili sme mu nahradu mzdy do 10 dni u nas a potom som poslala PN-ku na Soc.poistovnu. Odtial mu poslali domov list, (doniesol nam ho do prace ukazat, lebo nevedel o co ide) ze nema narok na nahradu prijmu, kedze je poberatel inv.dochodku a ma na 70% a este nejake paragrafy tam boli citovane .. takze ani nema narok
    Viac som nemala cas to zatial skumat, co a preco, kezde ide o nahrady od Soc.poistovne ... ale tiez by ma to zaujimalo, do buducna sa to zijde.
    To platilo v r.2007, teraz už nie. Vtedy nemal nárok na nemocenské, mal nárok na náhradu príjmu pri PN za 10 dní.

    Karlítko je offline (nepripojený) Karlítko

    Karlítko
    Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť ako správne nastaviť takéhoto zamestnanca nad 70% v programe money, aby mi správne počitalo jeho mzdu?

    Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

    Mirica-LV
    Prosím Vás ak má zamestnanec stanovenú mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť nad 70% od 25.5. tak odvod na invalidné a poistenie v nezamestnosti neplatí iba od 25.5. alebo neplatí celý mesiac? Vopred Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.