Zavrieť

Porady

Preradenie MV v JÚ

Zdravím všetkých poraďákov, som tu nová a veľmi pekne prosím o radu.

SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané a chce
ho preradiť z firmy do osobného užívania. Je potrebné urobiť aj prepis v TP
u policajtov? Ako to urobiť v účtovníctve? Stačí len označiť na karte HM
vyradenie? Dakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

http://www.porada.sk/showthread.php?...to+podnikan%ED
A ak si zadáš hore na lište "Hľadať" , tak nájdeš niekoľko odpovedí
0 0
Radana Radana

Radana je offline (nepripojený) Radana

Ďakujem pekne, našla som to.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
No neviem, či práve toto je správne?! MV bolo v majetku firmy, odpisy išli do nákladov a len 2 roky je odpísané! Vy myslíte, že môžete majetok len tak jednoducho vyradiť? A protokol? Bolo tak havarované, že sa nedalo predať ani do šrotu na výzisk?

Majetok, pokiaľ naň bol náklad by mal byť podľa môjho názoru, a som presvedčená, že nielen podľa môjho, odpredaný nie za zostatkovú účtovnú hodnotu, ale za zostatkovú trhovú hodnotu! V prípade preradenie do vlastníctva SZČO by mal byť ocenený cenou obvyklou na trhu a predaný sám sebe, tzn. mala by byť z neho odvedená daň! Ak sa mýlim, zbite ma, ale som pevne presvedčená, že mám určite pravdu!

0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Vlasti, ja si myslím, že máš určite pravdu.

Pekný večer želám
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
slnko
Vlasti, ja si myslím, že máš určite pravdu.

Pekný večer želám
Ďakujem Slniečko! Som rada, že si si ma všimla! Rada ťa tu vidím a prajem príjemný večer!
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané....

Ja som to pochopila tak, že auto bolo odpísané a po odpise sa používalo ešte 2 roky vo firme. V tom prípade stačí na karte DHM preradiť do osobného užívania a prepísať zmenu majiteľa MV u policajtov.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

ondrejvla
Ďakujem Slniečko! Som rada, že si si ma všimla! Rada ťa tu vidím a prajem príjemný večer!
Vlastička, ja si Ťa všimnem vždy, veď Ty stihneš dať vždy všetkým kvalitnú odpoveď.
Ešte raz pekný večer
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Viki
SZČO má mot.voz.zaradené v majetku firmy, je už dva roky odpísané....

Ja som to pochopila tak, že auto bolo odpísané a po odpise sa používalo ešte 2 roky vo firme. V tom prípade stačí na karte DHM preradiť do osobného užívania a prepísať zmenu majiteľa MV u policajtov.
aj tak si myslím, že má ešte nejakú trhovú hodnotu, tak by som to urobila aspoň za nejakú symbolickú cenu.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Podľa mňa jednoznačne správne odpovedá Viki, predsa sám sebe niečo nebudem predávať. V zákone je to ošetrené časovým testom 5 rokov - ak v tejto lehote predám auto po ukončení podnikania alebo vyradení z majetku, jeho predaj zdaňujem v čase predaja a je jedno či v tom čase podnikám, či nie. To je všetko. Žiadne symbolické predávanie sama sebe pri vyradení.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mala som tento problém u môjho klienta, ktorý mal MV v majetku 3 roky po ukončení leasingu. Čiže, auto bolo odpísané! Bola som sa poradiť na DÚ a dokonca som investovala aj na daňového poradcu, aby som neurobila nepríjemný kiks, ktorý by mal následky! Na oboch miestach mi bolo poradené - znalecký posudok, predať, jedná sa o blízku osobu!

Riadila som sa inštinktom a neoľutovala som. Keď mal kontrolu, bolo všetko OK! Viem, že po takýchto "vyraďovačkách" idú, tak byť na vašom mieste, neriskujem!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ata111
Podľa mňa jednoznačne správne odpovedá Viki, predsa sám sebe niečo nebudem predávať. V zákone je to ošetrené časovým testom 5 rokov - ak v tejto lehote predám auto po ukončení podnikania alebo vyradení z majetku, jeho predaj zdaňujem v čase predaja a je jedno či v tom čase podnikám, či nie. To je všetko. Žiadne symbolické predávanie sama sebe pri vyradení.
Keď myslíš! Ale aj napriek tvojej veľkej sebaistote, by som ju nevymenila za moju neistotu!
Nech sa ti darí!
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Živnostník môže majetok po odpísaní preradiť do osobného užívania bez predaja sám sebe. Ak ho následne chce predať ďalej vtedy musí dodržať 5 rokov po vyradení, ináč príjem z predaja musí zdaniť.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí, ako to vlasne je.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Moja reč Viki, a mám to odobrené daň. poradcom. Som snáď sama sebe osoba blízka? Nie, myslím že som vždy tá istá FO. Súhlas s Viki. Dobrú noc všetkým vytrvalcom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

§9 zákona 595/2003-príjmy oslobodené od dane písm.d

z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Ja sa prikláňam k tomu, že MV SZČO vyradí z majetku do osobného užívania. Zdaňuje len vtedy, ak by v priebehu 5 rokov predal niekomu inému. Ináč nie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Možno bude zaujímavé si pozrieť túto tému, ktorá o.i. hovorí o vzťahu FO a FO ako SZČO. Andrej ma presvedčilhttp://www.porada.sk/showthread.php?...ht=n%E1jomn%E9
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Súhlasím s Viki, ata111, a evinou. FO - SZČO plne odpísaný majetok môže vyradiť z majetku do osobného úžívania bez toho, aby robil nejaké znalecké posudky a platil nejakú daň. Ak by to bolo inak, potom by nemalo žiadne opodstatnenie ustanovenie v § 9 ods.1 písm.d - Od dane je osolobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku. Z toho mi jasne vyplýva, že majetok vyradený z podnikania sa stáva predmetom dane len v prípade predaja, a aj to len v prípade, že je predaný do 5 rokov od vyradenia.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Čiže ak tomu dobre rozumiem, mám vozidlov v MF a doodpisované bolo pred troma rokmi, chcem ho však preradiť do OV. Podľa tohto zákona tomu chápem tak, že nemôžem až keď bude od doodpisovania doba 5 rokov potom ho môžem preradiť ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dara
Čiže ak tomu dobre rozumiem, mám vozidlov v MF a doodpisované bolo pred troma rokmi, chcem ho však preradiť do OV. Podľa tohto zákona tomu chápem tak, že nemôžem až keď bude od doodpisovania doba 5 rokov potom ho môžem preradiť ?
Nie nechápeš to dobre. Môžeš ho preradiť do osobného používania hneď. Ak by si ho predala v priebehu 5 rokov od preradenia do OU musela by si tento príjem z predaja zdaniť. Ak ho nepredáš jednoducho ho používaš ako svoje MV a hotovo
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

evina
Nie nechápeš to dobre. Môžeš ho preradiť do osobného používania hneď. Ak by si ho predala v priebehu 5 rokov od preradenia do OU musela by si tento príjem z predaja zdaniť. Ak ho nepredáš jednoducho ho používaš ako svoje MV a hotovo
Ďakujem Evinka, a ešte mi povedz vyradiť stačí na základe vyraďovacieho protokolu, kde bude hodnota majetku uvedená nula a spôsob vyradenia bude uvedený "predaj do OV"?

A po druhé či som ťa správne pochopila, vyradím si z majetku firmy auto do osobného užívania, po vyradení za rok budem auto chcieť odpredať, daň musím odviesť. V prípade, že odpredám po piatich rokoch od preradenia do OV tak nezdaňujem. Však?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dara
Ďakujem Evinka, a ešte mi povedz vyradiť stačí na základe vyraďovacieho protokolu, kde bude hodnota majetku uvedená nula a spôsob vyradenia bude uvedený "predaj do OV"?

A po druhé či som ťa správne pochopila, vyradím si z majetku firmy auto do osobného užívania, po vyradení za rok budem auto chcieť odpredať, daň musím odviesť. V prípade, že odpredám po piatich rokoch od preradenia do OV tak nezdaňujem. Však?
K otázke č. 1 - áno vyradíš na základe vyraďovacieho protokolu so spôsobom vyradenia "prevod do osobného užívania" nie predaj.
K otázke č. 2 áno tak, ako píšeš, ak by si po roku auto predala príjem z predaja zdaňuješ, po piatich rokoch nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať