Zavrieť

Porady

Vodné účtovanie

Ahojte, rada by som počuť názor.
Mám DF od vodárni, suma vysoká. Prasklo potrubie - škoda a vodné rapkalo. Potrubie sa opravilo, t.j. opravou sa dalo do prevádzkyschopného stavu.

Učtovali by ste toto vodné:
1. cez 549/321 - škoda na tovare voda (PP k ZD)
2. 502/321 PP k ZD, alebo daňový.

Z pohľadu DPH:
Voda je tovar. Je alebo nie je nárok na odpočítanie DPH?
Naposledy upravil betka : 25.10.08 at 11:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Asi takto, Betka:

    1. FA od vodární:
    a. 502,343/321 (nie na všetkom tovare Ti vznikla škoda, niečo ste i použili, použi FA za spotrebu za minulé obdobia, urob si priemer. Musíš ísť najskôr cez predpis, nemôžeš účtovať rovno 549/321, nemáš to v postupoch. Hneď Ti nevznikne škoda, škodu si si neobjednala od vodárne)
    b. vyčísli, aká je škoda a preúčtuj: 549/502-ide o škodu prevádzkového charakteru PP k ZD

    2. DPH:
    PAr. 9/3. Ak platiteľ dodá tovar na osobnú spotrebu, spotrebu svojich zamestnancov, bezodplatne alebo na iný účel ako na podnikanie ide o dodanie za protihodnotu.
    Tu k aplikácii tohto par. nedošlo. Nejde o dodanie tovaru.

    par.19-daňová povinnosť mi nevzniká.

    Par.49/3,4, 5 sa na mňa nevzľahuje

    Par. 53/5 o krádež sa nejedná.

    Záver: Došlo ku škode na vodnom, tiekla. Používam vodu na podnikateľské účely 49/2, a tak mám nárok na odpočítanie DPH. Potrubie prasklo, opravilo sa, dalo sa do pôvodného stavu, ďalej nedochádza ku škode na tovare-vodnom.
    DPH nevrátim do ŠR.

    Ano?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    a čo si bruchomluvec?

    Napadlo ma, koho je potrubie?
    Nevidím dôvod, že by sa muselo DPH vrátit.
    DF by bola určite 502,343/321

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ekopo Pozri príspevok
    a čo si bruchomluvec?

    Napadlo ma, koho je potrubie?
    Nevidím dôvod, že by sa muselo DPH vrátit.
    DF by bola určite 502,343/321
    Asi moc kombinujem
    Potrubie je naše. A spotreba je viac ako 200% normálu. Takže je škoda (i keď škoda je definovaná na majetku a voda je spotreba, nie majetok). Ale zase na druhej strane to podľa mňa nemôže ísť do riadku 09 Výkazu ziskov a strát. a teda ani na účet 502. Veď v skupine 50 sa účtujú spotrebované nákupy. A ja som v konečnom dôsledku tú vodu spotrebovala, ale nespotrebovala .

    NA akú podnikateľskú činnosť som ju použila? Na nijakú. Len tak išla opať do kanála.

    Už sa mi zdá, že za každým účtovným prípadom hľadám kulehu a zložitosť. Vďaka, Ivan

    DPH som si len tak odôvodňovala. Vyšiel mi nárok na odpočítanie v tom príspevku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.