Zavrieť

Porady

Iné DPH ako na pokl.doklade

Ahojte poraďáci,čo mám urobiť v prípade,keď môj program vypočíta iné DPH ako je na pokladničnom doklade.Mám ho prepísať?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A prepočítali ste si, ktorý výpočet je správne? Môže to byť práve bloček.

    Čo sa týka DPH na doklade, za túto zodpovedá vyhotovovateľ. Niekedy dôjde k odchylke preto, lebo na doklade sa počíta položkovite DPH a výsledná je súčet jednotlivých položiek, kým v účtovníctve spravidla nahrávame výsledný základ dane a nie jednotlivé položky. Chyby sú v súčastnosti skôr výnimkou, aj kej samozrejme nie sú vylúčené. Najčastejšie chyby však zaznamenávam z dôvodu "nezaokrúhľovania" t.j. uvádzania dane s presnosťou na 2 desatinné miesta.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    aby sme to aj všetko paragrafovo podložili:

    o tom čo, ako a kedy hovoria nasledovné §§ zákona o DPH
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom
    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

    a následne

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,

    o zaokrúhlovaní hovorí §26 zákona o DPH takto:

    (3) Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0, 05 Sk smerom nadol a od 0, 05 Sk vrátane smerom nahor.

    a už som niekde písal: neúčtuje program ale Ty

    nie je uvedené celé znenie §§ z dôvodu aby nebol príspevok zbytočne dlhý

    evina123 je offline (nepripojený) evina123

    evina123
    Keďže platí, že "Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané" tak ak je na bločku nesprávne vypočítaná nižšia dph , uplatnila by som si ju len v tejto výške, pretože vyššia voči mne nebola uplatnená. Ak je na bločku nesprávne vypočítaná vyššia dph, uplatnila by som si len správne vypočítanú výšku (predpokladám, že hovoríme len o halierových rozdieloch, ktoré vznikli pri nesprávne nastavenom zaokrúhlovaní reg.pokladne.)

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Príslušné ustanovenie nehovorí o tom, či je dan uplatnená iným platiteľom v správnej výške alebo nie, ale o tom že dan je vôbec uplatnená, čiže dan si môže platitel odpočítať v deklarovanej výške pri splnení všetkých podmienok. Ak príde k väčšej odchýlke (nie halierovej, čo je bežné) spravidla sa to rieši "opravnou faktúrou" v ktorej je vyčíslený rozdiel. Nepokladám svojvolné upravenie výšky odpočítanej dane za vhodné riešenie.

    Iné DPH ako na pokl.doklade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.