Zavrieť

Porady

Preradenie vozidla alebo kúpa?

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s vozidlom (traktorom), ked ho kúpi súkromná osoba, potom si založí živnosť a chce ho dať na firmu. Ako postupovať? má si ho predať akože do firmy alebo sa to da aj jednoduchšie bez toho, aby sa menil majiteľ? A ako to potom zaúčtovať? Bude viesť JU a nebude platca DPH.

Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kováčová.D Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s vozidlom (traktorom), ked ho kúpi súkromná osoba, potom si založí živnosť a chce ho dať na firmu. Ako postupovať? má si ho predať akože do firmy alebo sa to da aj jednoduchšie bez toho, aby sa menil majiteľ? A ako to potom zaúčtovať? Bude viesť JU a nebude platca DPH.

    Vopred dakujem
    1. Sám sebe predať nemôže. Právny nonsens.
    2. Zaradiť v zostatkovej cene. Príklad:

    Auto kúpený v r.2007 za 200 tisíc. Podnikať začne v r. 2008. Tak zaradí auto v zotatkovej cene 150 tisíc. Nakoľko o odpisy za r. 2007 sa musí znížiť cena.
    (po lopate vysvetlené).
    Momentálne som na RD. Kováčová.D
    Tak moc som to nepochopila...ako ho má odpísať, ked ho má kúpene ako súkromna osoba a zatial ho nepoužíva na podnikanie? A ked ho zaradí do podnikania, nemusí sa meniť v techničaku majiteľ z tej súkr. osoby na firmu??? Som z toho jeleň

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kováčová.D Pozri príspevok
    Tak moc som to nepochopila...ako ho má odpísať, ked ho má kúpene ako súkromna osoba a zatial ho nepoužíva na podnikanie? A ked ho zaradí do podnikania, nemusí sa meniť v techničaku majiteľ z tej súkr. osoby na firmu??? Som z toho jeleň
    V TP sa nemení nič. Ide o tú istú osobu predsa, alebo má zdvojenú osobnosť?
    Nepísal som o tom, že odpísať, keď nepodnikal. Ale keby si prečítala príslušné state zákona o dani zpríjmov by ti to šlo. Jednoducho v roku kúpy nepoužívalo sa na podnikanie, ale opotrebenie bolo predsa. Preto v ďalšom roku sa zaraďuje v "zostatkovej cene", ktorá je vlastne obs.cena - daňový odpis ( o kotrom neúčtuješ nikde).
    Pridám link, možno pomôže k pochopeniu:

    http://www.porada.sk/t92688-zaradeni...odnikania.html

    Preradenie vozidla alebo kúpa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.