Zavrieť

Porady

stravné lístky nad rámec

Ak zamestnávateľ chce platiť za zamestnanca plnú hodnotu stravných lístkov, ak nemám v SF dosť peňazí. Kde to zúčtovať na 527-osobitná analitika ako daň. neuznané, alebo 528?(mám na myslí 45% z hodnoty SL, lebo 55% si môže dať do daň. výdavkov)
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Nedaňové na 528.
0 0
Inuska17 Inuska17

Inuska17 je offline (nepripojený) Inuska17

Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

morgosova Pozri príspevok
Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
Na 527 idú zákonné sociálne náklady ako hovorí názov účtu.
Sociálne náklady presahujúce limit ustanovený v zákonoch účtuj na 528.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

morgosova Pozri príspevok
Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
Podľa postupov účtovania je správne účet 528.
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Tweety Pozri príspevok
Podľa postupov účtovania je správne účet 528.
Prajem krásny slnečný deň,
súhlasím , že na 528 ,. U podnikateľa je to nedaňový náklad, ale ako je to potom u zamestnanca? Má to ako naturálny príjem a zdaňuje sa mu to?
V tomto nemám jasno. niekto hovorí že sa to u zamestnanca zdaňuje a niekto, že nie.
Vie na túto otázku niekto správnu odpoved?
Ďakujem pekne
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

..MARIA Pozri príspevok
Prajem krásny slnečný deň,
súhlasím , že na 528 ,. U podnikateľa je to nedaňový náklad, ale ako je to potom u zamestnanca? Má to ako naturálny príjem a zdaňuje sa mu to?
V tomto nemám jasno. niekto hovorí že sa to u zamestnanca zdaňuje a niekto, že nie.
Vie na túto otázku niekto správnu odpoved?
Ďakujem pekne
Podľa § 5 ods.7 písm. b) ZDP je od dane z príjmu oslobodená hodnota stravy
poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku, alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
Oslobodenie v tomto ustanovení nie je limitované výškou sumy, ktorú si zamestnávateľ môže dať do daňových výdavkov.
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

Zamestnávateľ si môže dať do daňových výdavkov v zmysle zákona o daniach z príjmov len 55% z hodnoty stravného ,ktoré mu prislúcha v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Tá posledná veta je potom zle formulovaná, nie? Mne v tomto prípade išlo o zamestnanca a nie zamestnávateľa.
Naposledy upravil ..MARIA : 30.10.08 at 12:39
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

..MARIA Pozri príspevok
Zamestnávateľ si môže dať do daňových výdavkov v zmysle zákona o daniach z príjmov len 55% z hodnoty stravného ,ktoré mu prislúcha v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Tá posledná veta je potom zle formulovaná, nie? Mne v tomto prípade išlo o zamestnanca a nie zamestnávateľa.
Áno, daňovým výdavkom môže byť max. 55% z 98.-, všetko navyše je nedaňovým nákladom zamestnáv. U zamestnanca je ten nepeňažný príjem podľa spomínaného § 5 Zákona o dani z príjmu oslobodený od dane. Pozri sem:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Tweety Pozri príspevok
Áno, daňovým výdavkom môže byť max. 55% z 98.-, všetko navyše je nedaňovým nákladom zamestnáv. U zamestnanca je ten nepeňažný príjem podľa spomínaného § 5 Zákona o dani z príjmu oslobodený od dane. Pozri sem:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

machinak Pozri príspevok
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Ale v spomínanom § nie je žiaden limit.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Tweety Pozri príspevok
Ale v spomínanom § nie je žiaden limit.
Viem..čítal som ho. Idem pokukať, či nemám nejaký odkaz v materiáloch
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

machinak Pozri príspevok
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Takýto výklad je v rozpore so zákonom o dani z príjmov.
Osobne mám v poznámkach poznačené zo školenia od Ing. Uharku - DRSR zo dňa 7.12.2005, kde uviedol, že:" zamestnanec má stravovanie ako nepeňažné plnenie oslobodené v akejkoľvek výške a z akéhokoľvek zdroja. Zamestnávateľ si však môže dať do daňových výdavkov len limitovanú výšku 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hod.
Takto je to vyložené aj v Usmernení MF SR zo dňa 18.2.2004, por. č. 2004/13, číslo 2634/2004-72.
Uverejnené bolo vo FS 13/2004.
0 0
..MARIA ..MARIA

..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

machinak Pozri príspevok
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Nechápem pracovníkov DU-, pozrela som si zákon o dani z príjmov §5 odst.7 , kde je jednoznačne povedané že hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov je oslobodené. Takže na základe čoho, je to potom nepeňažným príjmom?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
..MARIA Pozri príspevok
Takže na základe čoho, je to potom nepeňažným príjmom?
Nie je. Napr. diskusia spred viac ako troch rokov, obdobne to platí aj dnes:
http://www.porada.sk/t12290-stravne-...navatelom.html
0 0
laborcode laborcode

laborcode je offline (nepripojený) laborcode

Prosim, poradte, ako uctovat stravne nad ramec 55%, ak ich poskytujeme docasne pridelenym zamestnancom a zaroven tu sumu nad ramec nam nasledne uhradi klient? Konkretne maju listky v sume 3,5EUR, 2,69 platime my a nasledne fakturujeme klientovi a 0,81 hradi zamestnanec.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

laborcode Pozri príspevok
Prosim, poradte, ako uctovat stravne nad ramec 55%, ak ich poskytujeme docasne pridelenym zamestnancom a zaroven tu sumu nad ramec nam nasledne uhradi klient? Konkretne maju listky v sume 3,5EUR, 2,69 platime my a nasledne fakturujeme klientovi a 0,81 hradi zamestnanec.
Dala by som to rovnako na 527, len na inú analytiku.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
Dala by som to rovnako na 527, len na inú analytiku.
... všetko čo je nad zákonný rámec dávam na Ostatné sociálne náklady - 528.

Takže do 55% na 527, nad 55% na 528, čo platia ako pohľadávky (resp. ako pohľadávku pri fakturácii a mínus náklad)
1 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Stravné lístky pre zamestnancov á 2,85 €. Príspevok zamestnávateľa - daňový 2,09 €, príspevok zo SF 0,2 €, zvyšok príspevok zamestnávateľa - nedaňový. Platia sa z tohoto príspevku odvody alebo daň?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dadasv Pozri príspevok
Stravné lístky pre zamestnancov á 2,85 €. Príspevok zamestnávateľa - daňový 2,09 €, príspevok zo SF 0,2 €, zvyšok príspevok zamestnávateľa - nedaňový. Platia sa z tohoto príspevku odvody alebo daň?
Aká je celková hodnota SL ?
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
2,85 €
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať