Zavrieť

Porady

a

V roku 2004 som so svojou sročkou ukončila podnikanie v prenajatých priestoroch.S prenajímajúcim sme spísali všetky energie.(platila som nájomné + energie).Všetko bolo ok.Ale po mesiaci sa mi ozval že mám nedoplatok 40000Sk a že to bolo spôsobené nízkymi zálohami.
Kedže na podnikanie som minula všetky zdroje a v sro neostalo nič, nemám čím zaplatiť.A ak tak urýchlene nespravím, že sa stretneme na súde.
Preto moja otázka znie
ručím iba svojou sro alebo aj súkromným majetkom
a čo všetko mi hrozí pri prípadnom súdnom jednaní
ďakujem
Naposledy upravil Katarína01 : 17.05.05 at 20:15 Dôvod: oprava
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Nie som až tak znalá ale myslím, že v s.r.o. len do výšky základného imania, u FO celým svojím majetkom.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    § 106 z Obchod. zákonníka:
    Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu, inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Ak nemôže dosiahnuť túto náhradu, môže požadovať náhradu od každého z ostatných spoločníkov v rozsahu, v akom sa svojím vkladom podieľa na základnom imaní spoločnosti.

    Ale myslím si, že zaujímavé sú aj nasledovné časti :

    § 135a
    1/ Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.
    2/ Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
    a/ poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
    b/nadobudlii majetok v rozpore s § 59a.
    3/ Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že ppostupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.
    4/ Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spolčnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.
    5/ Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznejpodstaty.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    evina-ods 5 sa týka škôd a že niekto prerobí a nemá na zaplatenie nájomného alebo energie nie je škoda.Takže ak v sro nie sú peniaze ani pohľadávky nehrozí dokopy nič.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Mňa by zaujímalo ako si mala postavenú zmluvu , či bolo v zmluve uvedené aj prípadné doplatenie pri zvyšovaní energie a pod. Ak si to nemala, a uhradila si vetko na základe faktúry a v súlade s tou zmluvou tak ja si myslím, že je to už jeho problém, ak dal nízke zálohy. Toť môj názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.