Zavrieť

Porady

Výpoveď daná zamestnávateľom

Ahojte, poraďte mi niekto,prosím s výpoveďou. Som nútená dať zamestnancovi výpoveď no neviem ako. Dala by som mu výpoveď §63b) alebo §63d)4. ktoré môžem použiť ak majiteľ firmy pre ktorú pracuje ma informoval , že nie je spokojný s jeho prácou a viac nechce aby tam pracoval. Ako mu mám dať výpoveď keď nemám pre neho iné pracovné miesto je u mňa zamestnaný od 2.7.2008 musím mu dať odstupné?
Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Myslím, že do úvahy pripadá jedine § 63 ods. 1 písm. b., pretože ak by to bol § 63 ods. 1 písm. d odsek 4 musel by byť písomne vyzvaný na odstránenie nedostatkov, čo zrejme nebol. Co sa týka potom odstupného, tak mu patrí.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    V prípade, že by ste sa so zamestnancom dohodli na rozviazaní PP dohodou (čo je možné), tak sa nemusíte trápiť výpoveďou a odstupným atď...

    Skončenie pracovného pomeru
    § 59


    (1) Pracovný pomer možno skončiť

    a) dohodou,
    b) výpoveďou,
    c) okamžitým skončením,
    d) skončením v skúšobnej dobe.

    (2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

    (3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

    a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
    b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
    c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

    (4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru


    (1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

    (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

    (3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
    § 61
    Výpoveď


    (1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

    (2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

    (3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

    (4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    ...nechcem vyzerať ako zamestnávateľ ktorý chce " vydrbať" /pardon za výraz/ so zamestnancom no on sa zachoval dosť nepekne voči zamestnávateľovi. Teraz keď sa mu ponúkla iná práca ktorú odmietol, sedí doma a ja mu musím platiť stále. Poraďte mi niekto ako postupovať keď nechce prijať inú prácu a ani ukončiť pracovný pomer dohodou?Ako môžem skončiť pracovný pomer tak aby som neporušila zákon?
    Ďakujem

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak nesúhlasí s dohodou, daj mu výpoveď.
    Ale mám otázku, ak Ti odmietol podpísať dohodu , na základe čoho sedí doma a Ty mu platíš ???

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    ...sedí doma lebo nemám preňho prácu tu v okolí a keď som mu ponúkla prácu v NSR tak odmietol. Viete mi niekto poradiť ako postupovať? Ďakujem
    b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce.

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Ak nesúhlasí s touto dohodou a ani s preradením na iné pracovné miesto musíš použiť iný spôsob, napr. výpoveď. V tejto výpovedi musíš vymedziť dôvod, prečo končí pracovný pomer a jedinými dôvodmi, ktoré môžeš použiť, sú dôvody taxatívne vymenované v ustanovení § 63. ods. 1 Zákonníka práce.
    Naposledy upravil ludmilla : 12.11.08 at 08:12

    Baťuška je offline (nepripojený) Baťuška

    Baťuška
    Musí byť pri výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b) dodržaná 2-mesačná výpovedná lehota, alebo môžeme prac. pomer ukončiť okamžite? Ako je to s odstupným?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Baťuška Pozri príspevok
    Musí byť pri výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. b) dodržaná 2-mesačná výpovedná lehota, alebo môžeme prac. pomer ukončiť okamžite? Ako je to s odstupným?
    Môžete skončiť aj dohodou, odstupné patrí rovnako, ako pri VD. Dlžka VD závisí od doby zamestnania vo firme. § 76 ZP
    1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

    Výpoveď daná zamestnávateľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.