Zavrieť

Porady

Vyrovnanie 341

Prosím Vás, neviem ako vysporiadať účet 341 v prípade, že daň síce vyšla, ale nebola uhradená, pretože spoločnosť dosiahla minulý rok stratu a tak táto daň bola započítaná. Môže mi s tým niekto prosím pomôcť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak tomu dobre rozumiem, tak spoločnosť dosiahla základ dane a využila možnosť odpočítania daňovej straty do výšky základu dane, čo znamená, že jej daň na úhradu bola NULA. V takom prípade nie je čo účtovať na účet 341, pretože tu sa účtuje záväzok voči daňovému úradu zo splatnej dane ....

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Ak bol zaúčtovaný predpis daňovej povinnosti na účte 341, túto nie je možné započítať s daňovou stratou z minulého roka, ale je treba ju zaplatiť. Daň bola splatná do 31.03.2008 (pokiaľ máte účtovný rok).

    Použitie započítania daňovej straty z predchádzajúcich zdaňovacích období je možné uskutočniť predtým, než vyčíslite daňovú povinnosť, t.j. od základu dane odpočítate daňovú stratu a ak je táto aspoň v takej výške ako vypočítaný základ dane, potom vám vyjde daň rovná nule a teda daň na účte 341 ani nepredpisujete.

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Ako to teraz napravím? O dani z príjmov sa teda nemalo účtovať, ale ja som účtovala a to na konci roka 2007. Môžem teraz spraviť zápis 341/591?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Chybu vysporiadaš voči účtu 428, pretože zaúčtovaním 591/341 si ponížila účtovný výsledok hospodárenia - zisk.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Postupy účtovania PÚ
    §59
    (14)Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona. Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Johanka Pozri príspevok
    Chybu vysporiadaš voči účtu 428, pretože zaúčtovaním 591/341 si ponížila účtovný výsledok hospodárenia - zisk.
    Hm, ale ja som neúčtovala na 428. Keďže bol za rok 2007 HV zisk a za rok 2006 strata, o zisk som ponížila stratu a teda som účtovala 431/429. To teda asi nemám dobre. Ale nevadí, to môžem opraviť. Takže HV preúčtujem na 431/428 a tiež DzP 341/428?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pre roky budúce - úprava základu dane o DAŇOVÉ straty rokov predošlých je záležitosť vyplývajúca zo zákona o dani z príjmov, teda čisto daňová a neúčtujeme o nej. Na účtoch 428 a 429 sa účtuje o účtovnom výsledku hospodárenia.

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Johanka Pozri príspevok
    Pre roky budúce - úprava základu dane o DAŇOVÉ straty rokov predošlých je záležitosť vyplývajúca zo zákona o dani z príjmov, teda čisto daňová a neúčtujeme o nej. Na účtoch 428 a 429 sa účtuje o účtovnom výsledku hospodárenia.
    Ja asi nerozumiem. Že som HV účtovala nesprávne chápem, opravím to a na účte 429 budem mať celú stratu roku 2006 a na účte 428 zisk roku 2007. Ale o čo s tou daňou? 341/428 nie je správne?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Správne je to, chybu z minulého účtovného obdobia zaúčtovanú ako 591/341 opravíš v bežnom období 341/428.

    Pr. 591/341 100.000 Sk
    zaúčtované v r.2007

    v roku 2008 zaúčtuješ
    341/428 100.000 Sk

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Johanka Pozri príspevok
    Správne je to, chybu z minulého účtovného obdobia zaúčtovanú ako 591/341 opravíš v bežnom období 341/428.

    Pr. 591/341 100.000 Sk
    zaúčtované v r.2007

    v roku 2008 zaúčtuješ
    341/428 100.000 Sk
    Ďakujem Johanka veľmi pekne, naozaj si mi veľmi veľmi pomohla! ĎAKUJEM!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.