Zavrieť

Porady

Paragraf 142 ZP

Ahojte,
chcel by som Vás poprosiť o poskytnutie informácie ohľadom paragrafu 142
ZP.

K problematike:
Naša firma je firma so zahraničnou spoluúčasťou a samozrejme aj konateľ je
so zahraničia, konkrétne z Nemecka. Máme uzatvorenú zmluvu na vyskladňovanie a balenie materiálu na výrobu pre jednu veľkú firmu. Táto práca je závislá od toho, či príde alebo nepríde kamión s týmto materiálom. Ak nepríde naši zamestnanci musia ostať doma, čo v októbri znamenalo 11 dní bez práce. Náš konateľ to nepovažuje za prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pretože on tieto dni tak isto nedostane zaplatené od firmy s ktorou máme uzatvorenú zmluvu. Tak sa dohodol so zamestnancami, že tieto dni nedostanú zaplatené, pretože inak by musel zmluvu s dotyčnou firmou zrušiť, a zamestnancov prepustiť, pretože majú dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, s tým, že akonáhle skončí táto zákazka, skončí sa aj ich pracovný pomer a to bez výpovednej lehoty.
V momentálnej situácii, keď firmy prepúšťajú, zamestnanci s týmto riešením súhlasili.
Je konanie konateľa v súlade so zákonom, ak nie aké mu hrozia sankcie.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nie je v súlade so zákonom. Táto situácia má všetky znaky prekážky v práci zo strany zamestnávateľa. A v tomto prípade zamestnancom patrí min. 60% mzdy.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    claudia11 Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcel by som Vás poprosiť o poskytnutie informácie ohľadom paragrafu 142
    ZP.

    K problematike:
    Naša firma je firma so zahraničnou spoluúčasťou a samozrejme aj konateľ je
    so zahraničia, konkrétne z Nemecka. Máme uzatvorenú zmluvu na vyskladňovanie a balenie materiálu na výrobu pre jednu veľkú firmu. Táto práca je závislá od toho, či príde alebo nepríde kamión s týmto materiálom. Ak nepríde naši zamestnanci musia ostať doma, čo v októbri znamenalo 11 dní bez práce. Náš konateľ to nepovažuje za prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pretože on tieto dni tak isto nedostane zaplatené od firmy s ktorou máme uzatvorenú zmluvu. Tak sa dohodol so zamestnancami, že tieto dni nedostanú zaplatené, pretože inak by musel zmluvu s dotyčnou firmou zrušiť, a zamestnancov prepustiť, pretože majú dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, s tým, že akonáhle skončí táto zákazka, skončí sa aj ich pracovný pomer a to bez výpovednej lehoty.
    V momentálnej situácii, keď firmy prepúšťajú, zamestnanci s týmto riešením súhlasili.
    Je konanie konateľa v súlade so zákonom, ak nie aké mu hrozia sankcie.

    fficeffice" /><o:p></o:p>
    Vo všeobecnosti možno povedať, že takéto konanie nie je v súlade so ZP. Za dni, kedy sú prestoje z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa je zam-ľ povinný preplatiť náhradu priemerkou.

    Sankcie? Ak to preverí IP a skonštatuje porušenie, tak môže dostať pokutu.

    Keby ale túto situáciu zamstnávateľ riešil formou dohody o pracovnej činnosti alebo brigádnickou dohodou, tak by mohol od ľudí chcieť prácu len vtedy, ak je čo robiť.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    V podstate súhlasim s CHOBOT-om...

    Zamestnávateľ si môže písomne dohodnúť so zamestnancom v zmysle §142 ZP vážne prevádzkové dôvody a vtedy vypláca najmenej 60% priemerného zárobku...ináč vypláca náhradu mzdy v sume priemerného zárobku. (Smith)

    Ako spomínal CHOBOT-je chybou konateľa, že podpísal také PZ (pre neho nevýhodnejšie)...mal to riešiť DoPČ, alebo DoVP

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Infarkt Pozri príspevok
    V podstate súhlasim s CHOBOT-om...

    Zamestnávateľ si môže písomne dohodnúť so zamestnancom v zmysle §142 ZP vážne prevádzkové dôvody a vtedy vypláca najmenej 60% priemerného zárobku...ináč vypláca náhradu mzdy v sume priemerného zárobku. (Smith)

    Ako spomínal CHOBOT-je chybou konateľa, že podpísal také PZ (pre neho nevýhodnejšie)...mal to riešiť DoPČ, alebo DoVP
    TO je práve otázne, či to môže spísať so zamestnancom. Akurát minulý týždeň som to tu rozoberal, že ZP umožňuje urobiť takú dohodu len s odbormi alebo so zástupcami zamestnancov. Ak takí vo firme nie sú, tak je povinný vyplatiť náhradu priemerkou. Tu je ten môj príspevok:

    http://www.porada.sk/857688-post68.html

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Chobot Pozri príspevok
    TO je práve otázne, či to môže spísať so zamestnancom. Akurát minulý týždeň som to tu rozoberal, že ZP umožňuje urobiť takú dohodu len s odbormi alebo so zástupcami zamestnancov. Ak takí vo firme nie sú, tak je povinný vyplatiť náhradu priemerkou. Tu je ten môj príspevok:

    http://www.porada.sk/857688-post68.html
    Hmmm, teraz som to v tom § postrehol aj som pozrel ten príspevok v linku...máš pravdu, so zamestnancom nemôže, takže musí platiť priemerku...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.