Zavrieť

Porady

zníženie mzdy

ahojte!
mohol by mi niekto poradit, ako reagovat na nasledujucu situaciu?
so zamstnavatelom bola v pracovnej zmluve dohodnuta mzda. po urcitom case bola tato mzda zvysena, nie je to vsak pisomne podchytene. zamestnanec vsak ma k dispozicii vyplatne pasky, ktore o tom svedcia. zamestnanec sa vsak rozhodne dat vypoved, co zamestnavatela nastve a znizi mu mzdu spat na povodnu vysku podla zmluvy. ake ma zamestnanec moznosti?
podla mojho nazoru v zmysle § 54 a jeho komentaru nema nedodrzanie pisomnej formy dohody o zmene mzdy vplyv na platnost tejto dohody. tzn. ze posledne dohodnuta mzda je ta vyssia.
v pripade jej jednostranneho znizenia by slo o svojvolne znizenie mzdy zo strany zamestnavatela a zamestnance ma narok na vyssiu mzdu.
ako si to narokovat? formou vyzvy na doplatenie mzdy s uvedenim tychto skutocnosti? ak na to vsak zamestnavatel nebude reagovat, tahat to na sud?
dakujem za Vas nazor, velmi mi tym pomozete.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    garby Pozri príspevok
    ahojte!
    mohol by mi niekto poradit, ako reagovat na nasledujucu situaciu?
    so zamstnavatelom bola v pracovnej zmluve dohodnuta mzda. po urcitom case bola tato mzda zvysena, nie je to vsak pisomne podchytene.
    V tomto vidím problém ... každú zmenu pracovnej zmluvy, prípadne dodatky o zmene výšky mzdy podľa ZP, by mali byť dojednané písomne.

    § 54
    Dohoda o zmene pracovných podmienok
    Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.