Zavrieť

Porady

Uctovanie pri platbe kartou

Dobry den,
prosim Vas, ako zauctujem napr. kancelarske potreby, ak boli platene kartou. Mam pasku z registr. pokladnice a aj operaciu na VBU. Uctujem to iba v banke alebo aj v pokladnici? a na ake ucty? V banke nemozem dat 501 kedze je to suma aj s DPH a ta nejde do nakladov... Pliiiiiz poradte..
Za odpoved dakujem.
Lilly
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

    Erika 1982
    Ja účtujem platby kartou cez interný doklad:
    501/335
    343/335
    ako pohľadávku voči zamestnancovi (prípadne spoločníkovi), pretože, ak mi nedá bločik, tak mi musí preplatiť tú platbu kartou
    a v banke
    335/221

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Súhlasím a len doplním, že pre každého zamestnanca-majiteľa firemnej PK mám vytvorený samostatný anal.účet 335.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    IvetaH Pozri príspevok
    Ja účtujem 501/261 bločik a potom 261/221 výpis.
    A keď vám bloček neprinesie? Mne sa to stáva často a potom to musia konkrétni zamestnanci uhradiť. Kam to potom preúčtovávate?

    kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

    kornelia2
    ja učtujem nasledovne:
    bločik cez terminal najpr prijem do pokladne a to 211/261
    vydaj v pokladni 501/211
    a banka vypis 261/221.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Ja si myslím, že v prvom rade si treba logicky predstaviť, o čo vlastne ide. Mám zamestnanca príp. spoločníka (konateľa ...) ktorý vlastní platobnú kartu. Túto kartu používa na nákupy (PHL, materiál, platí sa služby a pod.). Nebudem ďaleko od veci, keď uvediem, že použitie karty sa účtovníčka často dozvie až z výpisu z banky. Takže:
    Použitie bankovej karty zaúčtujem na základe výpisu z účtu ako pohľadávku voči zamestnancovi (spoločníkovi, konateľovi), lebo mám úbytok peňazí, ktoré mi musí dotyčný zdokladovať (ja neviem, čo vlastne kupoval), takže mi vznikne pohľadávka voči nemu 335/221.
    Ešte k tomu uvediem, že mám ku každému zamestnancovi príp. ku každej karte analytický účet, takže vždy viem, kto mi nedoniesol bloček.
    Keď dostanem príslušný doklad z ERP, zaúčtujem príslušný náklad podľa toho o čo išlo a tiež zúčtujem pohľadávku voči zamestnancovi,napr. 501/335
    Ale priznám sa, že keď dotyčný iba vyberá peniaze z účtu do pokladne, účtujem to cez 261 ako výber hotovosti.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Účet 315 sú ostatné pohľadávky a účet 335 sú pohľadávky voči zamestnancom.

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Uctujem oproti 325. Kedze ako prve dostanem doklad z registracky, cize mi vznika zavazok voci "niekomu" a az potom dostanem pohyb z bankoveho vypisu. Kolegyna to ma odsuhlasene auditorkou. Skusala som aj 261, ale pri platbach v zahranici som nemohla zauctovat hned kurzove rozdiely. Preto mi zavazkovy ucet vyhovoval viac.

    jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

    jojka2001
    poradi mi prosim niekto k vyssie polozenej otazke? dakujem
    a este by som sa chcela spytat ako to je, ked konatel platil kartou PHM a stratil blok. mozem to uctovat vo vypise ako 365//221? a ID ?

    jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

    jojka2001
    AnnaK Pozri príspevok
    Účet 315 sú ostatné pohľadávky a účet 335 sú pohľadávky voči zamestnancom.
    nerozumiem z tvojej odpovedi....je to teda zle?inak musim preuctovat cely rok aj banku...dakujem...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojka2001 Pozri príspevok
    poradi mi prosim niekto k vyssie polozenej otazke? dakujem
    a este by som sa chcela spytat ako to je, ked konatel platil kartou PHM a stratil blok. mozem to uctovat vo vypise ako 365//221? a ID ?

    V inej téme si dostala odpoveď:

    http://www.porada.sk/t95664-strata-d...ml#post1290378

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojka2001 Pozri príspevok
    nerozumiem z tvojej odpovedi....je to teda zle?inak musim preuctovat cely rok aj banku...dakujem...
    Z formálneho hladiska si myslím, že to nie je dobré. Účet 315 sa používa pri účtovaní o pohľadávkach z obchodného styku. Pri použití karty sa účtuje na účte 261.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.