Zavrieť

Porady

PN - preplatenie prvych 10 dni

ahojte poradaci,

mam klienta ktory je dlhodobo chory od oktobra. zamestnavatel mu vsak nechce vyplatit prvych 10 dni lebo sa boji, ze uz nenastupi do prace. ma zamestnavatel na toto pravo, alebo podla ktoreho paragrafu a zakona by som hajila zamestnanca.

dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    nene74 Pozri príspevok
    ahojte poradaci,

    mam klienta ktory je dlhodobo chory od oktobra. zamestnavatel mu vsak nechce vyplatit prvych 10 dni lebo sa boji, ze uz nenastupi do prace. ma zamestnavatel na toto pravo, alebo podla ktoreho paragrafu a zakona by som hajila zamestnanca.

    dakujem.
    Zamestnávateľ je povinný vyplatiť prvých 10 kalendárnych dní. Treba si pozrieť § 33 až § 35 zákona o sociálnom poistení.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    pri takýchto zamestnávateľoch ma ide poraziť. Majú plné ústa toho, aký drahý sú pre nich zamestnanci, že im musia platiť dovolenky, sviatky, dokonca i PN-ky .... ale keď príde na platenie ... najradšej nezaplatiť nič.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    poradíte mi, kde nájdem percentuálne hodnoty náhrady mzdy pri PN za prvých 10 dní ?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    hanelie Pozri príspevok
    poradíte mi, kde nájdem percentuálne hodnoty náhrady mzdy pri PN za prvých 10 dní ?
    § 37 zákona o soc. poistení - Výška nemocenského.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    VERONIKA6 Pozri príspevok
    § 37 zákona o soc. poistení - Výška nemocenského.
    Prvých 10 dní sa nevypláca nemocenské ale náhrad príjmu pri dočasnej PN
    takže Zákon o náhrade príjmu § 8

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    § 37
    Výška nemocenského
    Na začiatok

    (1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

    a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
    b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Prvých 10 dní sa nevypláca nemocenské ale náhrad príjmu pri dočasnej PN
    takže Zákon o náhrade príjmu § 8
    § 8 - sociálneho zákona je "Pracovný úraz a choroba z povolania".

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    hanelie Pozri príspevok
    § 37
    Výška nemocenského
    Na začiatok

    (1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

    a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
    b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.
    Ďakujem za rýchlu obhajobu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak by sa zamestnávateľ rozhodol nevyplatiť náhradu mzdy, neoplatí sa mu to, lebo zamestnanec potom môže ukončiť okmžite pp - využiť §69 1b ZP... a náhradu by musel platiť oveľa dlhšie ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.