Zavrieť

Porady

Úschova dopravného prostriedku

Podnikateľ, platca DPH, podniká v oblasti prenájmu hnuteľných vecí aj nehnuteľností, no súkromne s manželkou vlastní hangár. Ten využiva na hangárovanie lietadla. Uzavrel zmluvu s inou firmu a dovolil im vo vlastnom hangári uschovávať aj ich vrtuľník. Ide o to, že oni do jeho hangáru nemajú samostatný prístup. Ak tam potrebujú ísť, on im otvorí vezmú si alebo uschovajú svoj vrtuľník a idú preč. Priestory ináč nevyužívajú. Majiteľ hangáru má v ňom zriadené i vlastné sociálne zázemie.
Je toto prenájom nehnuteľnosti, ktorý treba hlásiť na daňový úrad, alebo príjem len na konci roka priznať v daňovom priznaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    hanelie Pozri príspevok
    nájom nehnuteľnosti - registrácia DÚ
    Takže treba so zmluvou naklusať na DU? A neboli tam neaké výnimky, ak sa prenajíma len časť nehnuteľnosti - ale myslím, že to bol len pri bytových priestoroch ... ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    skús pozrieť ešte ten zákon a §
    info - zdroj: dú
    Fyzická osoba, ktorá pred 1.9.2007 prenajímala a naďalej prenajíma na území SR byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku a nemala do 31. augusta 2007 registračnú povinnosť, bola povinná podľa § 31 ods. 2 písm. a) v nadväznosti na § 110g ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov, najneskôr do 31.12.2007 požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    hanelie Pozri príspevok
    skús pozrieť ešte ten zákon a §
    info - zdroj: dú
    Fyzická osoba, ktorá pred 1.9.2007 prenajímala a naďalej prenajíma na území SR byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku a nemala do 31. augusta 2007 registračnú povinnosť, bola povinná podľa § 31 ods. 2 písm. a) v nadväznosti na § 110g ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov, najneskôr do 31.12.2007 požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade.
    Ďakujem za odvolávku, ale neviem prečo sa mi stále niečo marí o tom, že ak si prenajímateľ v danej nehnuteľnosti ponechá neaký bytový priestor (neviem ako to bolo presne definované) túto povinnosť - oznámenie DU nemá ...
    Alebo sa mi to snívalo? Neviem to teraz nikde nájsť, viem, že to bolo riešené aj tu na porade.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Ďakujem za odvolávku, ale neviem prečo sa mi stále niečo marí o tom, že ak si prenajímateľ v danej nehnuteľnosti ponechá neaký bytový priestor (neviem ako to bolo presne definované) túto povinnosť - oznámenie DU nemá ...
    Alebo sa mi to snívalo? Neviem to teraz nikde nájsť, viem, že to bolo riešené aj tu na porade.
    Už som to zrejme našla... Otázky riešené drsr:

    2. Otázka:
    Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

    Odpoveď:
    Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
    Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

    No z tohto mi vyplýva, že sa na môj prípad vzťahuje táto výnimka a ak podnikateľ prenajíma súkromne len časť nehnuteľnosti, registrovať sa nemusí a nemusí teda ani nič oznamovať na DU?

    jonatanmika je offline (nepripojený) jonatanmika

    Vylúčený člen jonatanmika
    ZDENIELA Pozri príspevok

    Už som to zrejme našla... Otázky riešené drsr:

    2. Otázka:
    Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

    Odpoveď:
    Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
    Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

    No z tohto mi vyplýva, že sa na môj prípad vzťahuje táto výnimka a ak podnikateľ prenajíma súkromne len časť nehnuteľnosti, registrovať sa nemusí a nemusí teda ani nič oznamovať na DU?



    Už len ten vrtuľník zo zadania aby sa tam vmestil.

    Úschova dopravného prostriedku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.