Zavrieť

Porady

Zlá výpoveď

Ako postupovať keď som omylom poslala vypoveď zamestnancovi - dala som mu §60 a on mal byť ukončený podľa §68 (nechodil mi do prace-absencie). Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    Ako postupovať keď som omylom poslala vypoveď zamestnancovi - dala som mu §60 a on mal byť ukončený podľa §68 (nechodil mi do prace-absencie). Ďakujem
    Napíš presne, čo si uviedla vo výpovedi, presný text. Takto sa nedá povedať, aké ma tvoja chyba účinky. Ak si sa preklepla len v čísle § a ostatné - textová časť sa odvoláva na porušenie prac. disciplíny, tak by malo byť v poriadku. Preto treba napísať text, čo si napísala vo výpovedi.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    jholubok Pozri príspevok
    výpoveď mu išla podľa § 60 ZP - zaslali sme mu dohodu a zápočtový list
    Ako písal Chobot...konkretizuj text a nie je to výpoveď - po 538 krát ...

    Je to skončenie PP dohodou, v ktorej uvedieš dôvod, alebo neuvedieš...skončenia PP...je veľmi dôležité, či ste uviedli dôvod alebo nie...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    výpoveď mu išla podľa § 60 ZP - zaslali sme mu dohodu a zápočtový list
    Neodpovedala si mi na otázku, ale dobre, keď si skúpa na slovo.

    Mám to chápať tak, že ste mu poslali podpísaný návrh dohody na ukončenie PP podľa § 60 a on tento návrh akceptoval? Potom PP skončil dohodou k dohodnutému dňu.

    jholubok je offline (nepripojený) jholubok

    jholubok
    noooo som trošku skúpa na slovo
    poslali sme mu dohodu len s textom podľa § 60 ZP (bez dôvodu) k 9.11, zabudla som dodať on to neakceptoval ale vymáha si odstupné a preto sme aj na to prišli, že sme spravili chybu, že sme mu poslali zlú výpoveď
    Naposledy upravil jholubok : 18.11.08 at 07:41

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jholubok Pozri príspevok
    noooo som trošku skúpa na slovo
    poslali sme mu dohodu len s textom podľa § 60 ZP (bez dôvodu) k 9.11, zabudla som dodať on to neakceptoval ale vymáha si odstupné a preto sme aj na to prišli, že sme spravili chybu, že sme mu poslali zlú výpoveď
    Ak s dohodou nesúhlasil, znamená, že je PP naďalej trvá. Na dohodu musia byť dve strany. Ak s ním chcete skončiť PP, musíte mu dať výpoveď. Ak pre absencie nechodí do práce, a upozornili ste ho na porušenie pracovnej disciplíny, pri jej opakovanom porušení môžete PP skončiť aj okamžite.

    jholubok je offline (nepripojený) jholubok

    jholubok
    takže teraz mu môžem napísať list že dňa ... mu bola zaslaná neplatná výpoveď a hneď mu môžem zaslať aj list že mi nenastúpil do práce od ... a že s ním okamžite končíme pracovný pomer podľa § 68

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jholubok Pozri príspevok
    takže teraz mu môžem napísať list že dňa ... mu bola zaslaná neplatná výpoveď a hneď mu môžem zaslať aj list že mi nenastúpil do práce od ... a že s ním okamžite končíme pracovný pomer podľa § 68
    Pri okamžitom skončení PP musíte postupovať jedine takto:
    Okamžité skončenie pracovného pomeru
    § 68

    (1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

    a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
    b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

    (2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

    (3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
    <DT>
    A ešte aj § 63
    (3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

    (4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

    (5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.


    </DT>
    Naposledy upravil Tweety : 18.11.08 at 08:08 Dôvod: doplnenie § 63

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    noooo som trošku skúpa na slovo
    poslali sme mu dohodu len s textom podľa § 60 ZP (bez dôvodu) k 9.11, zabudla som dodať on to neakceptoval ale vymáha si odstupné a preto sme aj na to prišli, že sme spravili chybu, že sme mu poslali zlú výpoveď
    A tá dohoda bola z vašej strany podpísaná? Ak áno, tak ste nahratí, lebo jemu stačí aj dodatočne podpísať dohodu a PP skončil v deň, ktorý je uvedený v dohode.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    takže teraz mu môžem napísať list že dňa ... mu bola zaslaná neplatná výpoveď a hneď mu môžem zaslať aj list že mi nenastúpil do práce od ... a že s ním okamžite končíme pracovný pomer podľa § 68
    Nepíšte, že bolo niečo zaslané, je to v tomto prípade irelevantné a len by ste sa zamotali.

    Skús to okamžité skončenie. Ale myslím si, že on sa rýchlo spamätá, že nemá nárok na odstupné a spätne akceptne dohodu.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    z našej strany áno - bola podpísaná. On ju nechce podpísať lebo chce odstúpné
    Dali ste mu do ruky žolíka...

    Keď nezíska odstupné, tak aspoň neskončí výpoveďou pre porušenie pracovnej disciplíny.

    jholubok je offline (nepripojený) jholubok

    jholubok
    nám to je jedno či § 60 alebo § 68 - len aby si nenárokoval na odstupné. Ako teda postupovať?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jholubok Pozri príspevok
    nám to je jedno či § 60 alebo § 68 - len aby si nenárokoval na odstupné. Ako teda postupovať?
    Však ti už napísali, pošlite mu výpoveď pre porušenie prac. disciplíny. To nemusí akceptovať, to je jednostranný úkon.

    Možno podá žalobu o neplatné skončenie, ale to zase zmení situáciu.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    jholubok Pozri príspevok
    nám to je jedno či § 60 alebo § 68 - len aby si nenárokoval na odstupné. Ako teda postupovať?
    Nie je to jedno !!!
    §60 = Skončenie PP dohodou...(v určitých prípadoch má nárok na odstupné)
    §68 = Okamžité skončenie PP...taxatívne definované...(tvoj prípad : odst.1, písm. b) bez nároku na odstupné

    Ináč ako písal Chobot - zamestnanec má v ruke žolíka

    Vždy je lepšie poradiť sa pred...ako po

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.