Zavrieť

Porady

Výpoveď daná zamestnávateľom

Pekný večer prajem, som zamestnávateľom a chcem dať výpoveď zamestnancovi, ktorý sa "nevydaril". Potrebujem poradiť aký spôsob by bol pre mňa ako zamestnávateľa najvýhodnejší. Chcem, aby to bolo z mojej strany seriózne, zároveň sa chcem chrániť pred možným zneužitím zle danej výpovede z mojej strany. Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kati4 Pozri príspevok
Pekný večer prajem, som zamestnávateľom a chcem dať výpoveď zamestnancovi, ktorý sa "nevydaril". Potrebujem poradiť aký spôsob by bol pre mňa ako zamestnávateľa najvýhodnejší. Chcem, aby to bolo z mojej strany seriózne, zároveň sa chcem chrániť pred možným zneužitím zle danej výpovede z mojej strany. Ďakujem
A je ešte v skúšobnej dobe? Pretože ak je, môžeš skončiť PP kedykoľvek., tu neide o výpoveď.
Ak ale nie je:
§ 63 ZP
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c, zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
0 0
gabooz gabooz

gabooz je offline (nepripojený) gabooz

advokátsky koncipient
Alebo najjednoduchejsie. Podpiste dohodu o skonceni pracovneho pomeru.
0 0
kati4 kati4

kati4 je offline (nepripojený) kati4

Už nie je v skúšobnej dobe. Ak mu dám výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorý dôvod je najideálnejší ? Ako je to s odstupným ? Ak je výpovedná lehota, nemusí byť odstupné ? Na daného zamestnanca sa hodí to, že sa bude rušiť jeho pracovné miesto. Ako postupovať ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kati4 Pozri príspevok
Už nie je v skúšobnej dobe. Ak mu dám výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorý dôvod je najideálnejší ? Ako je to s odstupným ? Ak je výpovedná lehota, nemusí byť odstupné ? Na daného zamestnanca sa hodí to, že sa bude rušiť jeho pracovné miesto. Ako postupovať ?
§ 63 odst. 1 písm.b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Zamestnancovi vzniká nárok na odstupné podľa §76. VD je dvoj-alebo trojmesačná, podľa počtu odpracovaných rokov u vás. Ak ich má aspoň 5, tak trojmesačná.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
§ 63 odst. 1 písm.b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Zamestnancovi vzniká nárok na odstupné podľa §76. VD je dvoj-alebo trojmesačná, podľa počtu odpracovaných rokov u vás. Ak ich má aspoň 5, tak trojmesačná.
súhlasím s tweety, a treba dodržať aj zákonník práce § 63 ods.2.

Takže by ste mu mali ponúknuť inú prácu v mieste výkonu práce, ak máte takú možnosť.
Ak inú prácu pre neho nemáte alebo túto prácu odmietne, tak potom mu tú výpoved môžete bez problémov dať. Nárok na odstupné tým nestratí.
0 0
kati4 kati4

kati4 je offline (nepripojený) kati4

Pekný deň, ďakujem pekne za odpovede. Ešte raz Vás chcem poprosiť k tomuto problému poradiť, ako dať tomuto zamestnancovi výpoveď bez toho, aby sme mu museli platiť odstupné. Načo sa odvolať ?, čo zo zákona použiť ? Tento zamestnanec pracuje u nás dva roky a už pretiekol pohár trpezlivosti, zamestanec je obchodník, ale obchody mu nejdú, písomne sme ho zatiaľ neupozornili a obávam sa, že ak ho upozorníme, zrejme sa dovtípi a pôjde na PN. Ďakujem
0 0
sheetah sheetah

sheetah je offline (nepripojený) sheetah

Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sheetah Pozri príspevok
Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
Ak požiadaš o skončenie PP dohodou ešte dnes, ale tento mesiac, t.j. pred začiatkom VD, budeš mať nárok na odstupné. Inak musíš VD odpracovať.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sheetah Pozri príspevok
Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
Na odstupné máš nárok len v prípade, ak ukončíš pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Stačí keď na kopiu výpovede napíšeš, že žiadaš o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. ak výpoved bude doručená do 31.3, tak k 31.3.2012.
1 0
sheetah sheetah

sheetah je offline (nepripojený) sheetah

ahojte, mam otazku zinej strany
prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
0 0
sheetah sheetah

sheetah je offline (nepripojený) sheetah

sorry nevsimol som si ze tu uz su odpovede ospravedlnujem sa ...ze som to dal este raz

otazka smerovala k tomu, ci nespravim zle ked to podpisem
Predbbezne som to nepodpisal, pricom si vedenie spravilo zapios o formalnom odovzdani ....
Myslite si, ze to mozem teda podpisat ...a podla moznosti do konca mesiaca suhlasit s vypovedou podla dohody(ak najdem praco) alebo si vziat odstupne, alebo byt v zamestnani este od 1.4. tri mesiace?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sheetah Pozri príspevok
ahojte, mam otazku zinej strany
prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
Odpovede si už dostal, nečítaš? Prevzatie podpíšeš, požiadaš o skončenie PP dohodou(samozrejme, len ak chceš odísť s odstupným). Ak dostaneš výpoveď, podpisuješ len jej prevzatie, s ňou, ako takou nemusíš súhlasiť, treba ju len akceptovať.
0 0
sheetah sheetah

sheetah je offline (nepripojený) sheetah

ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sheetah Pozri príspevok
ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
Akurát to, že prídeš o prácu, ale s tým nič nenarobíš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sheetah Pozri príspevok
ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
podpisuješ prevzatie, nie súhlas s výpove´dou. Ak výpoveď nie je v súlade s § 63 odst 1 písm.b), môžeš jej neplatnosť napadnúť na súde.
0 0
sheetah sheetah

sheetah je offline (nepripojený) sheetah

ok, dik drak
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
druzstvo81 Pozri príspevok
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012 Napíšeš Výpoveď z nadbytočnosti, nakoľko firmu nerušíš, teda § 63, ods. 1, písm.B/ ZP
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?
Pokiaľ požiada o dohodu s výpovedným termínom, výpovedná doba mu nezačne plynúť, len mu vyplatíte 3 mesačné odstupné. Dátum na dohode bude taký, kedy pracovník požiada o dohodu, ale rozhodne by mal požiadať do 1.4.2012, kedy by mu už začala plynúť 3 mesačná výpovedná doba bez odstupného.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

druzstvo81 Pozri príspevok
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?
Aby zamestnancovi vznikol nárok na odstupné, musí požiadať zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, pracovný pomer musí skončiť najneskôr 31.3.2012
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

veronikasad Pozri príspevok
Aby zamestnancovi vznikol nárok na odstupné, musí požiadať zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, pracovný pomer musí skončiť najneskôr 31.3.2012
terezamaria Pozri príspevok
Pokiaľ požiada o dohodu s výpovedným termínom, výpovedná doba mu nezačne plynúť, len mu vyplatíte 3 mesačné odstupné. Dátum na dohode bude taký, kedy pracovník požiada o dohodu, ale rozhodne by mal požiadať do 1.4.2012, kedy by mu už začala plynúť 3 mesačná výpovedná doba bez odstupného.

takže ak som to správne pochopila, nemôže mať výpovednú dobu aj odstupné...

dňa 30.5.2012 napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 odst. b) ,
zároveň dňa 30.5.2012 napíšem dohodu o skončení PP ku dňu 31.5.2012, kde uvediem že výpovedná doba nebude plynúť, ale zamestnancovi vznikne nárok na 3-mesačné odstupné
?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať