Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adejka_79 Pozri príspevok
    čo všetko je daňový a nedaňový náklad pre firmu s.r.o.?
    Na takto položenú otázku neexistuje odpoveď. Nakoľko daňovo uznateľný náklad v jednej spoločnosti nemusí byť v inej spoločnosti daňovo uznateľným.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    adejka_79 Pozri príspevok
    došlá faktura od dodavatela ktorý je neplatca DPH napr.?
    Došlá faktúra ešte nemusí obsahovať náklad pre druhú stranu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adejka_79 Pozri príspevok
    došlá faktura od dodavatela ktorý je neplatca DPH napr.?
    A ako zistím z uvedeného, že je to alebo nie je daňovo uznatelný náklad?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    To, či je dodávateľ platiteľ alebo neplatiteľ DPH, predsa vôbec nesúvisí s tým, či predmet fakturácie je daňovo uznateľný náklad alebo nie. Adejka, skús sa spýtať konkrétnejšie.
    alebo ešte minirada: skús si vždy dať otázku, či uvedený náklad súvisí s dosiahnutím príjmu.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Pokiaľ sro-čka predáva tovar a dodávateľ - neplatca DPH predá sro-čke tovar, ktorý sro-čka ďalej predáva, je to daňový náklad - odpočítateľný od základu dane z príjmov. Ale takáto faktúra nejde do DPH - nie je tam čo odpočítať - DPH. Ale DPH sa napočítava do predajnej ceny s.r.o. - NAPR: cena od neplatcu DPH za jednotku + DPH 19% + marža (zisk) x ks. Túto DPH musíte priznať na výstupe a odviesť (zaplatiť).
    Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.

    adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

    adejka_79
    ked je to faktúra za službu /bez DPH/ týkajúca sa tohto roku 2008, by mala byť ako daňovo uznaný náklad pre firmu? či nie? keby bola faktúra ktorá došla tento mesiac ale týka sa roku 2007, je daňovo neuznaný náklad či nie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adejka_79 Pozri príspevok
    ked je to faktúra za službu /bez DPH/ týkajúca sa tohto roku 2008, by mala byť ako daňovo uznaný náklad pre firmu? či nie? keby bola faktúra ktorá došla tento mesiac ale týka sa roku 2007, je daňovo neuznaný náklad či nie?
    Stále nevieme odpovedať či je daňovo uznateľný náklad, totiž nevieme o akú službu ide.
    Lebo napr. služba za prepravu (rozvoz tovaru) je daňovo uznateľný náklad. Ale napr. služba - organizovanie banketu pre klientov už nie (prinajmenšom diskutabilné, a je na daňovníkovi ako by to vedel obhájiť).

    adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

    adejka_79
    abel: to som chcela vedieť, všetko čo súvisí s dosianutím prijmu firmy, je pre firmu daňovo uznaný náklad? je to jedno či su to faktúry s DPH alebo bez DPH od dodávatelov myslim /dodávateľské faktúry rôzneho typu:služby, tovar,.../

    adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

    adejka_79
    dodavateľska faktúra za výučbu cudzieho jazyka pre firmu. Dodavatel nie je platcom DPH.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adejka_79 Pozri príspevok
    dodavateľska faktúra za výučbu cudzieho jazyka pre firmu. Dodavatel nie je platcom DPH.
    A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    adejka_79 Pozri príspevok
    abel: to som chcela vedieť, všetko čo súvisí s dosianutím prijmu firmy, je pre firmu daňovo uznaný náklad? je to jedno či su to faktúry s DPH alebo bez DPH od dodávatelov myslim /dodávateľské faktúry rôzneho typu:služby, tovar,.../
    Pojem DPH a pojem náklad sú dve rozdielne okruhy.
    A aj čo súvisí s dosiahnutím príjmu, nie je všetko daňový náklad. Konkrétne obed konateľa firmy s odberateľom asi nikdy nebude daňový náklad.

    Adejka, bol by problém sem konkrétne napísať, čo je napísané na faktúre? A prípadne čím sa zaoberá firma?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Gabi03 Pozri príspevok
    Pojem DPH a pojem náklad sú dve rozdielne okruhy.
    A aj čo súvisí s dosiahnutím príjmu, nie je všetko daňový náklad. Konkrétne obed konateľa firmy s odberateľom asi nikdy nebude daňový náklad.

    Adejka, bol by problém sem konkrétne napísať, čo je napísané na faktúre? A prípadne čím sa zaoberá firma?
    Gabi viď vyššie.

    adejka_79 je offline (nepripojený) adejka_79

    adejka_79
    A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?to ja netušim som tu len pomocna sila...(( a hlavne začiatočnik...vrámci toho ,že obchduju so zahraničim, potrebuju vedieť cudzí jazyk, tak asi ano...firma ma rôznorodu podnikateľsku činnosť, predava vyrobky, aj služby vykonáva

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    adejka_79 Pozri príspevok
    A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?to ja netušim som tu len pomocna sila...(( a hlavne začiatočnik...vrámci toho ,že obchduju so zahraničim, potrebuju vedieť cudzí jazyk, tak asi ano...firma ma rôznorodu podnikateľsku činnosť, predava vyrobky, aj služby vykonáva
    V tom prípade o tom musí rozhodnúť kompetentná osoba, či zahrnúť do daňových alebo do nedaňových nákladov. Tou kompetentnou osobou by mal byť konateľ, onec koncov on bude obhajovať pred kontrolou opodstatnenosť nákladu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.