Zavrieť

Porady

účelové sporenie

Blíži sa čas vypisovania Žiadostí o vykonanie výpočtu dane spríjmov FO zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň....

Zaujímalo by ma čo je to to "účelové sporenie" v bode 5. tohto tlačiva.
(§ 11 ods. 4 písm. b zákona o dani z príjmov o tom bližšie nehovorí.)

Za odpovede vopred ďakujem, Elinor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Elinor Pozri príspevok
    Blíži sa čas vypisovania Žiadostí o vykonanie výpočtu dane spríjmov FO zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň....

    Zaujímalo by ma čo je to to "účelové sporenie" v bode 5. tohto tlačiva.
    (§ 11 ods. 4 písm. b zákona o dani z príjmov o tom bližšie nehovorí.)

    Za odpovede vopred ďakujem, Elinor
    Účelové sporenie je sporenie na dôchodok, ktoré spĺňa podmienky, ustanovené zákon o DzP. - t.j. minimálnu dobu sporenia 10 rokov a výplata po 55. veku života.

    Je to v odseku 10 toho paragrafu:


    (10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

    a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
    b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

    Elinor je offline (nepripojený) Elinor

    Elinor
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?

    Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Elinor Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?

    Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?
    Ak zamestnanec spĺňa horeuvedené podmienky, tak si môže každý rok pri RZD, alebo v DP, ak z nejakého dôvodu podáva DP, uplatniť zaplatené DDP, alebo životné poistenie, avšak max. do výšky 12000 Sk.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Elinor Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?
    Môžu počas roka, ale musí to byť produkt, ktorý od začiatku spĺňa tieto podmienky (teda nie je možnosť predčasného výberu).


    Elinor Pozri príspevok
    Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?
    Dá sa to chápať aj tak, ale nemusí. Podľa mňa je to až IV. pilier. Dôchodok môže pozostávať z týchto pilierov:
    I. pilier - soc. poisťovňa
    II. pilier - dôchodkové správcovské spoločnosti (tie, čo sa teraz otvárali na pol roka)
    III. pilier -doplnkové dôchodkéové sporenie
    IV. pilier -individuálne sporenie na dôchodok finančnými produktami, ktoré spĺňajú podmienky dané zákonom o DzP, napr. životné poistenie, účelové sporenie,...

    FMihi je offline (nepripojený) FMihi

    FMihi
    Dobrý den!
    chcem sa spítať, či medzi účelové sporenie nepatrí aj stavebné sporenie?

    Ďakujem

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Stavebne sporenie je sice sporenim ucelovym - sluzi k ucelu ziskania bytu alebo domu, ale nie je to odpocitatelna polozka z dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.